Fabrika Gibi Çalışan Okul 1,5 Yılda 2 Milyon 987 Bin Liralık Ciroya Ulaştı

Elazığ Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Üretim Atölyesi'nde 495 bin 839 litre hijyen malzemesi üretilerek, 2 milyon 987 bin 412,81 TL ciroya ulaşıldı.  

Fabrika Gibi Çalışan Okul 1,5 Yılda 2 Milyon 987 Bin Liralık Ciroya Ulaştı

2020 yılının başlarında ortaya çıkan Covid-19 salgını ve sonrasında yaşanan süreç mesleki eğitimin önemini bir kez daha ortaya koydu.

Meslek liseleri yaptıkları başarılı çalışmalarla salgın sürecini atlatmada adeta can simidi rolünü üstlendi. Maske, dezenfektan ve temizlik malzemesi üretimi ile Türkiye’nin büyük bir ihtiyacını karşılayan okullar, bu çalışmalarını aralıksız devam ettiriyor.

Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 2020 Nisan ayı itibarı ile döner sermaye işletmesi kurularak, kimya teknolojisi alanı ile metal teknolojisi alanında üretime başlandı.

4 öğretmen ve yaklaşık 10 öğrenciyle süren çalışmalarda başta dezenfektan olmak üzere diğer hijyen ürünlerinin üretimi sürüyor.

Üretilen ürünler ise başta İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı okullar olmak üzere Elazığ ve çevre illerdeki birçok kamu kurumuna gönderiliyor.

Bu kapsamda son 1,5 yılda 495 bin 839 litre hijyen malzemesi üretilerek, toplamda 2 milyon 987 bin 412 TL ciroya ulaşıldı.

GÜRTÜRK: MESLEKİ EĞİTİMİN MEMLEKET MESELESİ OLDUĞUNU DEFALARCA VURGULAMIŞTIK

İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, “Salgının başladığı ilk günden itibaren meslek liselerimizin yaptığı çalışmalar yerelde ilimize, genelde ise ülkemize nefes aldırmıştır. Mesleki eğitimin önemi okullarımızın yaptığı başarılı çalışmalarla bir kez daha kendisini göstermiştir. Mesleki eğitimin memleket meselesi olduğunu defalarca vurgulamıştık. Bugün burada da görüyoruz ki bu okulumuz adeta bir fabrika gibi çalışarak hem ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlıyor hem de döner sermayede görev alan öğrencilerine ciddi bir ödeme yaparak, burada eğitim gören öğlencilerimizin daha okuldayken para kazanmalarına olanak sağlıyor. Allaha şükür ki bu salgın döneminde hiçbir okulumuzda maske, dezenfektan, çamaşır suyu veya sıvı sabun ihtiyacımız olmadı. Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin ürettiği ürünleri alarak okullarımıza bol miktarda dağıttık” dedi.                

                          

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
MEHMET
MEHMET - 2 yıl Önce

Okul depremde ağır hasarlı , 2 sene geçmiş hala yapılmamış utanmadan boy gösterisi yapıyorlar. Yaklaşık 3 milyon TL ile kaç tane okul yapılır siz düşünün. VİCDANSIZLAR.

ulak
ulak - 2 yıl Önce

Ali canpolat müdür yönettiği yeri zirveye taşıyor. Tebrikler. Ayrıldığı iletişim lisesi ise pert oldu.

Meslek lisesi budur
Meslek lisesi budur - 2 yıl Önce

Işte meslek lisesi budur . Yıllardir ülkemizde meslek liseleielree karsi ön yargi vardi iş yaramz elinde teabih bıçak insnalara saldiran tinerci muamelesi yaoildi bu en verimli caginda hayata küstürulen genclere .oysa egitim olunca karşiligi alindigini nasilda guzel ıspatlamislar gencler .aka malesef bazi egitimciler surekli bu gencelri sizden adam olmaz basarim sifiri deyip ezdiler .hep fenlisesi kazanilacak diye bir dyrum yok yada en zeki cocuk matamatik bilendir fizik bilendir diye bir sey yok bazisinin gorsel bazisinin sayisal bazisinin sözel zekasi vardir . Sen fen lisesindeki cocuga el becerisi ile meslek yaptiramssin cunku onlarin sadece sayisal zekasi vardir ama bu cocuklarinda el becerisi ile ekonomiye farkli katkisi olur yeterki egitim verilsin bu okullar egitim icin acildi lutfen egitimciler geregini yapın egitim verin .

BK
BK - 2 yıl Önce

Bu mudur burayı göstereceğine Elazığ Belediyesi Anaokulu kaloriferleri neden yanmıyor onun hesabını versin. Artist

Rıfat ILGAZ
Rıfat ILGAZ - 2 yıl Önce

Akıllarının başına gelmesi için illa ki doğal afet yaşanması mı gerekiyor (korona...vb. afetler), bu tür okulların cumhuriyetin kuruluşundan itibaren böyle eğitim vermeleri gerekiyor zaten.

SIRADAKİ HABER