Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde 13 Cm’lik Böbrek Taşı Kapalı Ameliyat İle Alındı

Böbreğinde 13 Cm büyüklüğünde taş tespit edilen hasta Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinde yapılan kapalı ameliyat (Perkütan Nefrolitotomi) İle sağlığına kavuştu.

Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde 13 Cm’lik Böbrek Taşı Kapalı Ameliyat İle Alındı

Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde Üroloji kliniğine müracaat eden bir hastanın böbreğinde 13x8 santimetre büyüklüğünde taş tespit edildi.

Hastanın böbreğinde tespit edilen taş, yapılan kapalı ameliyat (Perkütan Nefrolitotomi) ile başarıyla çıkarıldı.

YILDIRIM: BU OPERASYONLAR İÇİN DAHA ÖNCE AÇIK AMELİYATLAR YAPILIRDI

Fethi Sekin Şehir Hastanesi Üroloji kliniğinde görev yapan Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Kadir Yıldırım, “Hastamız bize gece terlemesi ve ağrı şikâyetiyle müracaat etti. Yaptığımız muayene ve tetkikler neticesinde böbreğinde 13x8 cm büyüklüğünde bir taş tespit ettik. Hastamızın böbrek taşı böbreği tamamen dolduran büyüklükte idi. Böbrekteki taşı Perkütan Nefrolitotom (kapalı böbrek taşı ameliyatı) ile kırarak, parça parça çıkardık. Bu operasyonlar için daha önce açık ameliyatlar yapılırdı. Bu yöntemde, kamera sistemi ile yaklaşık bir cm boyutunda bir kesi ile taşlar kırılıp böbrekten çıkarılıyor. Kapalı ameliyatta böbreğin hasar görmesi engellenebiliyor. Ameliyatı 1 cm kadar küçük bir kesiden yaptığımız için hastamız kısa süre içerisinde günlük yaşamına dönebilmektedir. Hastamızı bir süre kliniğimizde takip ettikten sonra şifa ile taburcu ettik” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109