Fırat Üniversitesi İnme Merkezi 500 Hastaya Umut Oldu

Bölge genelinde sadece Elazığ'da bakanlıktan onaylı olarak hizmet veren Fırat Üniversitesi Hastanesi İnme Merkezi, 4 yıl içerisinde geçirdikleri inme nedeniyle yürüyemez durumda olan 500 hastanın sağlığına kavuşmasına vesile oldu

Fırat Üniversitesi İnme Merkezi 500 Hastaya Umut Oldu

Elazığ'da bakanlıktan onaylı olarak hizmet veren  Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İnme Merkezi, 4 yıl içerisinde 500 hastanın sağlığına kavuşmasına vesile oldu.

AYTAÇ: HER 6 SANİYEDE BİR KİŞİ İNME GEÇİRİYOR

Doç. Dr. Emrah Aytaç, “Fırat Üniversitesi Hastanesi İnme Merkezi, 4 yıl önce Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olarak kuruldu. Elazığ ile birlikte bölgede bir çok ilden gelen hastalara hizmet veren merkez, alanındaki uzman ekip sayesinde  geçen süre içerisinde 500 hastanın tedavisini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Beyin damar tıkanıklığı sebebiyle yaşam kalitesini son derece düşüren hatta tüm hastalıklar içinde en fazla ölüme neden olan ikinci hastalık olarak bilinen inmeye bağlı Hastanenin Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emrah Aytaç bilgi verdi. Erken müdahaleye ve tedaviye dikkat çeken Doç. Dr. Aytaç, toplumda inme sırasında suya ve duşa sokma, sarımsak yedirme gibi doğru bilenen yanlışlar konusunda uyararak, hastaların 112 Acil vasıtasıyla ilgili merkezlere gelmeleri gerekiyor. Dünyada her 6 saniyede bir kişi inme geçiriyor ve 60 dakikada bir kişi de inmeye bağlı ölüm görüyoruz. 70 yaş civarında binde 20 sıklıkla görülüyor. 45 yaş civarına kadar bu hastalığı görebiliyoruz. Yaş arttıkça sıklığı artıyor ama 20’li yaşlarda da görebiliyoruz. İnme hastalarına erken müdahale ile hastaların felç kalmasına veya ölmelerini engellemeye çalışıyoruz. Merkezimiz bünyesinde erken dönemde damar tıkanıklığıyla gelen hastalara hızlıca müdahale ediyoruz, hastayı hemen anjiyo ünitesine alıyoruz. Tıkalı beyin damarını tespit ettikten sonra o damarın açılmasını sağlıyoruz. Böylelikle hastaların felç kalmasını engelliyoruz ki inme, dünyada sakat bırakma ve engellilik konusunda birinci sırada yer alan en önemli hastalıklardan bir tanesidir ve dünyadaki ikinci en sık ölüm nedeni inmeye bağlı ölümler oluşturuyor. Merkezimiz de yaklaşık 2017 yılından beri bu bölgedeki hastalara hizmet vermekte. Bugüne kadar yaklaşık 500 anjiyo işlemi gerçekleştirdik ve yüzlerce hastanın hayatına dokunabilme imkanımız oldu. Sadece erken dönemde inme hastaları değil aynı zamanda inmeye neden olan şah damar tıkanıklığı olan hastalara da stent takarak hastaların uzun dönemli inme geçirmelerini veya daha ağır bir inme geçirmesini engelliyoruz” dedi.

AYTAÇ: HAREKET EDEMEYEN HASTALAR SAĞLIĞINA KAVUŞTU

Dr. Aytaç, "İnme hastalarında bizim için en önemli olay, zaman. Zaman bizim için çok önemli ki hatta ‘zaman eşittir beyin’ diyoruz. Biz bu hastalara ne kadar erken müdahale edersek o kadar hastaların sağ kalmasını sağlıyoruz. Kabaca hastanın ağzında kayma, konuşmasında bozulma, kol ve bacağında kuvvetsizlik, uyuşma ve denge kaybı gibi şikayetler inmenin erken bulguları olabilir. O yüzden evden zaman geçirmeden, suya ve duşa sokma ve sarımsak yedirme gibi işlemler ki toplumumuzda en fazla bu tür işlemler yaptırılıyor, bu tarz yanlış işlemler yapılmadan bir an önce hastaların 112 vasıtasıyla ilgili merkezlere gelmesini önemle tavsiye ediyorum. Murat bey, sol tarafında kuvvetsizlik şikayetiyle geçen ay gelmişti. Hastamızın sol kol ve bacağı tutmuyordu, konuşmasında bozulma olmuş ve bilinci tama yakın kaybolmuştu. Hastayı hemen hızlıca tomografi çektikten sonra hastanın ana damarında tıkanıklık olduğunu tespit ettik, hastayı anjiyo ünitesine aldık ve tıkalı damarı özel geri alınabilir stent sistemiyle pıhtıyı çıkardık. Hastanın tutmayan sol kol ve bacağının tekrar hareketlendiğini gördük. Bu vasıtayla Murat bey tekrar eski sosyal hayatına, işine geri dönebildi. Diğer hastamız da bize geçen aylarda gelmiş bir hasta o da aynı şikayetle geldi ve tamamen hareket edemez durumdaydı. İki hastamız da bize erken dönemde, ilk bir saat içerisinde geldi. Her iki hastamızı bir saat içerisinde anjiyoya aldık ve tıkalı olan beyin damarlarını açtıktan sonra çok şükür her iki hastamız da sosyal hayatlarına devam edebildi.

 

  ERDANIŞMAN: SAĞLIĞIMIZA KAVUŞTUK

  İnme geçirdikten sonra bir daha sağlığına kavuşamayacağını düşündüğünü dile getiren 45 yaşındaki Murat Erdanışman, “Elimi yüzümü yıkamak için banyoya gittim o sırada düştüm. Yere yığıldım kaldım, sol tarafım tamamen tutmuyordu. 112 sağlık ekiplerin aradık, bizi hastaneye getirdiler. Hocamız tomografi çekti ve beyin damarımın tıkandığını gördü. Hızlı bir şekilde anjiyo yaparak tıkanan damarı açtı. Tekrar sol tarafım hareket etmeye başladı. Çok şükür hızlı bir şekilde kendimizi toparladık. Teyzemin eşi kısa zaman içerisinde müdahale edilemedi felçli oldu, o şekilde yatalak kaldı ve vefat etti. Benim aklıma ‘acaba ben de o şekilde mi olacağım’ diye öyle bir şey aklıma geldi. Sağ olsun Emrah hocamız hızlı bir şekilde bize müdahale etti ve sağlığımıza kavuştuk” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut
Mahmut - 3 hafta Önce

En yakınınız felç geçirirse ve gözlerinizin önünde bedenin bir tarafını hiç kullanamazsa, konuşamazsa ve bakıma muhtaç halde acile getirirseniz hiç umudunuz kalmamışken anjio ya girip çıktığında yetilerini tekrar geri geldiğini görürseniz bu işi yapan kişinin şehrinizde olduğuna şükredip yaptığı işe saygı duyardınız. Allah büyüktür kimi kime ne zaman muhtaç eder belli olmaz.Annemi eski haline kavuşturduğunuz için Allah sizden razı olsun Emrah hocam.Saygılarla...

Aylin
Aylin - 3 hafta Önce

Elazığ için bir değersiniz hocam.Emeğinize sağlık.Nolur biraz da değerlerimize sahip çıksak.Onlara hak ettikleri kıymeti versek...

İbrahim
İbrahim - 3 hafta Önce

Maalesef şehrimizde herkes her konuda her şeyi biliyor o kadar bilgili ki hekimlik hakkında ve dahi en sıkıntılı teşhis ve tedavi konularından biri olan felçlik hakkında bile çok kolay yorumlar yapılabiliyor. Hayat kurtarmak kolu tutmayan bir insanı tekrar hayata bağlayabilmek ne kadar önemli bunu ancak yaşayan anlar. Boş konuşmak yerine işinin hakkını verenleri takdir etmek lazım. BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUM.

mthn
mthn - 3 hafta Önce

alanında gayet başarılı ve çok ilgili bir hoca...başarılar dileriz..

Kıymet bilen
Kıymet bilen - 3 hafta Önce

Acaba bu memlekette bunun kıymetini bilen var mı merak ettim. Yorumlardan bazılarına bakiyorum da yok inanmayin yalan yok Malatya daha iyi bre salak girişimsel nörolog sadece Elazığ da var Malatya da yok ikincisi yok yakinim öldü boş beleş adamlar

Sabri Yılmaz
Sabri Yılmaz - 3 hafta Önce

Hocamızın sayesinde Annem sağlığına kavuştu Ayağa kalktı Allah razı olsun

Fatih
Fatih - 3 hafta Önce

Elinize sağlık hocam. Çok teşekkürler

Yavuz
Yavuz - 3 hafta Önce

Emrah hoca babamı tedavi etti. Allah ondan razı olsun. Hocamı gece çağırdılar hastaneye. Evinden geldi. Tedavi etti. Kolu tutmayan babamın kolu tutuyor artık. Allah razı olsun hocam. Elazığ da sizin gibi doktorlarımız olduğu için şanslıyız.


SIRADAKİ HABER

banner7