Fırat Üniversitesi Tarihinde İlk Kez Bir Patent Ticarileşti

Fırat Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ali Rişvanlı ve Dr. Öğretim Üyesi Burak Tanyeri tarafından hazırlanan buluş ticarileşti. Fırat Üniversitesi tarihinde ilk kez bir patent ticarileşmiş oldu

Fırat Üniversitesi Tarihinde İlk Kez Bir Patent Ticarileşti

TEKNOFEST 2021 içerisinde gerçekleştirilen ISIF’21 buluş fuarı yarışmasında Fırat Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ali Rişvanlı ve Dr. Öğretim Üyesi Burak Tanyeri’nin buluş sahibi olduğu “Elektirikli Teat Depping” isimli patent “Altın Madalya” ödülüne layık görülmüştü.

TÜBİTAK desteği ile yürütülen projeden üremiş olan bu ürün ile süt ineği besiciliğinde mastitit hastalığını önlemek için geliştirilmiş en etkili yöntem olarak değerlendirilmekte.

Prof. Dr. Rişvanlı ve Dr. Öğretim Üyesi Tanyeri’nin buluş sahibi olduğu patent iş dünyasının dikkatini çekti ve Fırat Üniversitesi’nde hazırlanan buluşa talipli olundu.

Fırat Üniversitesi Rektörlük makamında gerçekleştirilen patent devir sözleşmesi imza törenine Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, TEKNOKENT Müdürü Prof. Dr. Erhan Akın, buluş sahibi akademisyenler Prof. Dr. Ali Rişvanlı, Dr. Öğretim Üyesi Burak Tanyeri ve Artange Makine Elektrik Elektronik Mühendislik LTD. ŞTİ. Sahibi Murat Karataş katıldı.

GÖKTAŞ: YETKİLİLERİMİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ

İmza töreninde konuşan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, “Üniversitemiz tarihinde ilk kez bir patent ticarileşmiş oldu. Bu nedenle hem akademisyenlerimize hem de firma yetkililerimize çok teşekkür ediyoruz. İnşallah bu durum tüm akademisyenlerimize de örnek teşkil eder ve bundan sonra hocalarımız geliştirdikleri ürünleri bu şekilde ticarileştirmiş olur. Ben emeği geçen akademisyenlerimizi tebrik ediyorum” dedi.

Patent sahiplerinden Prof. Dr. Ali Rişvanlı, “geliştirdiğimiz ürünün Fırat Üniversitesi’nde ticarileşen ilk patent olması ve aynı zamanda Uluslararası ISIF fuarından ödül alması da bizleri çok mutlu etti” ifadelerini kullandı.

Patent sahiplerinden Dr. Öğretim Üyesi Burak Tanyeri, “Hayvan sağlığı alanında yeni bir yöntem geliştirdik. TÜBİTAK desteği ile yürütülen projeden üremiş bu ürün Süt ineği besiciliğinde mastitit hastalığını önlemek için geliştirilmiş en etkili yöntem olarak değerlendirilmektedir.Bu yöntemin tüm süt işletmecisi ve sığır besicilerine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Fırat Üniversitesi’nde ilk ticarileşen ürünü geliştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuşu.

Artange Makine Elektrik Elektronik Mühendislik LTD. ŞTİ. Sahibi Murat Karataş ise buluşun çok başarılı olacağını ve dünya çapında büyük bir satış yapacağını düşündüğünü söyleyerek Fırat Üniversitesi akademisyenlerini tebrik etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2021, 15:21

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Bu işlerden anlayanlar bilir
Bu işlerden anlayanlar bilir - 1 yıl Önce

Bu işlerden anlayanlar bilir bilir üniversitesi bu tarz patent üretip ticarete çeviren üniversiteler dünyanın diğer ülkelerinde çok çok iyi olurlar ve ekonomik olarak bağımsızlaşırlar bilime odaklanırlar.. inşAllah fıratta niceleri olur bunların çok sevindim açıkçası inşAllah yüzlercesi olur ve bir kaçtane de üniversiteye ciddi para kazandıran proje olur. Abd de bu işler hep üniversitelerin buluşlarını ticarete dökmesiyle olur.. emeği geçenlerin emeğine sağlık.. inşAllah reklam değil de gerçekten vizyoner insanlar planlıyordur ve başındadır bu işin…

Mühendis
Mühendis - 1 yıl Önce

Murat beyi zaten Elazığ’da bilen bilir. Kıymeti bilinmesi gereken bir insan

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109