Fırsatçı Her Yerde Aynı!

24 Ocak tarihinde Elazığ’da meydana gelen depremin ardından şehirde bazı ev sahipleri kiraları yüzde yüzlük bir oranda artırmıştı. Aynı fırsatçılık İzmir’de de yaşanıyor. İzmir’de meydana gelen depremin ardından şehirdeki kiralık ev fiyatları her geçen gün artıyor.

Fırsatçı Her Yerde Aynı!

24 Ocak tarihinde Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından bazı ev sahipleri kiralarını fahiş oranda artırmıştı. Evi hasar gören vatandaşlar kiralık ev bulmakta büyük sıkıntı yaşarken buna bir de artan kiralar eklenince şehirde depremzedeler büyük sorun yaşamıştı. Bazı ev fiyatları iki katına çıkarken fırsatçılara kamuoyundan büyük tepki olmuştu. Depremin üzerinden aylar geçmesine rağmen şehirde kiralık ev fiyatları henüz istenilen düzeye gelmedi.

Uzmanlar, Elazığ’daki kiralık ev fiyatlarının TOKİ konutlarının teslim edilmeye başlanmasıyla birlikte yarı yarıya düşeceğini ifade ediyor.

İZMİR’DE KİRALIK EV FİYATLARI İKİ KATINA ÇIKTI

Benzer görüntü İzmir’de de yaşanmaya başladı. 30 Ekim tarihinde İzmir’de meydana gelen depremin ardından şehirde kiralık ev fiyatlarında artış yaşanma başlandı. Kiralık evlere yönelen vatandaşlar, fırsatçıların yaptığı yüzde 100 oranındaki zamlı fiyatlarla karşılaştı. Daha önceden fiyatları daha düşük olan kiralık evlerin deprem sonrasında fiyatlarının iki, üç katına kadar yükseldiğini belirten İzmirliler de bu duruma isyan etti.

VATANDAŞLAR ÖNLEM ALINMASINI İSTİYOR

Bazı deprem fırsatçıları ise durumdan faydalanmanın yolunu seçti. Kiralık evlere talebin artması üzerine İzmir'de bazı bölgelerde kiralık evlerin fiyatları artış gösterdi. Ev sahiplerinden insaflı olmasını isteyen vatandaşlar, yetkililerin de bu duruma el atarak önlem alması talebinde bulundu.

İZMİR’DE DE TIPKI ELAZIĞ GİBİ NAKLİYE FİYATLARI ARTTI

Öte yandan İzmir’de ev nakliyesi fiyatlarında da ciddi bir artış yaşandı. Elazığ depreminin ardından Elazığ’da da ev nakliye fiyatlarında ciddi bir artış yaşanmıştı. Bir süre sonra Elazığ’da taşıma fiyatları için asansör, taşıma ve nakliye ücreti en üst limit olarak 1.600 TL’ye sabitlenmişti. Benzer görüntü İzmir’de de yaşandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, depremde ağır hasar almış evlere kısa süreliğine girmelerine izin verilen depremzedelere, nakliyatçıların "tek fiyattan hizmet vermesi" için talimat verdi.

İzmir Valiliği’nden yapılan açıklamada; “Asansör kurulumu ile bir dairenin boşaltılması 350 TL, asansör kurulumu ile kısmi daire boşaltılması 175 TL’dir” denildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2020, 16:10

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Zengin
Zengin - 2 yıl Önce

Elazığlı malatyalı izmirli imanlı solcu sağcı kominist ateist kalmadı herkes herşey para oldu gerisi hikaye

Elz_34
Elz_34 - 2 yıl Önce

Topragin altını düşünen yok. Devletin bu gibi olağandışı durumlarda inisiyatif kullanma hakkını ev sahiplerine bırakmaması gerekiyor. Boyle bi sistem kesinlikle çağ dışı. Kınıyoruz !!!

Canan aydin
Canan aydin - 2 yıl Önce

Olan fakirlere oluyor zaten dusmus bari sen vurma devlete vuracak izmire soylediklerini tutmuyorlar ben elazigda deprem zede bize gelen yarisini gordukse diyerini gormedik bakin daha neler duyacaksiniz

Tahir
Tahir - 2 yıl Önce

Allah zalime firsat vermesin amin... fırsatçılık yapanlarda tez zamanda belasini bulur inşAllah

SIRADAKİ HABER

banner109