‘Geleceğin Mühendisleri Tasarımlarını Yarıştırıyor’ Ödül Töreni Düzenlendi

Elazığ Bilim Merkezi’nde “geleceğin mühendisleri tasarımlarını yarıştırıyor” proje yarışmasının sergi ve ödül töreninin üçüncüsü yapıldı. Törene il protokolünden isimlerde katılım sağladı.

‘Geleceğin Mühendisleri Tasarımlarını Yarıştırıyor’ Ödül Töreni Düzenlendi

Elazığ Özel İdare Bilim Merkezi tarafından, BİREVİM ve HEFİAD’ın sponsorluğunda “Geleceğin Mühendisleri Tasarımlarını Yarıştırıyor” proje yarışmasının üçüncüsü düzenlendi.

Elazığ Vali Yardımcısı Abdulkerem Abbasoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Şerbet, ETSO Meclis Başkan Vekili Veli Aksu, HEFİAD Başkanı Mehmet Gürdaş ve davetliler katıldı.

Program saygı durusu ve İstiklal Marşı ile başladı.

AYDOĞAN: DESTEK SAĞLANARAK İLERLEMELERİNE FIRSAT VERİLECEK

Elazığ Bilim Merkezi Sorumlusu Duygu Aydoğan, “Bu sene tekrarladığımız üçüncü proje yarışmasında 78 başvuruyla önemli bir başvuru sayısına ulaştı. 78 başvurumuz ön değerlendirmeyi geçenlerden 20 tanesi Bilim Merkezi’ne davet edilecek değerlendirildi ve ödüllerini alacaklar. Şu an kapının önünde sizleri heyecanlar bekliyorlar. Ödül alan projelerden TEKNOFEST’e uygun olanlar, Uluslararası İpekyolu Gençlik ve Çocuk Merkezi’nin proje merkezinde destekleri sağlanarak ilerlemelerine fırsat verilecektir” ifadelerini kullandı.

GÜRDAŞ: KAZANDIRDIKLARI BİRİKİMLER BUGÜN İNSANLIĞIN YOLUNU AYDINLATMAYA DEVAM EDİYOR

Prof. Dr. Fuat Sezgin’i rahmetle anan HEFİAD Başkanı Mehmet Gürdaş, “Fuat Sezgin Hocamızı bir kez daha rahmetle ve saygıyla yad ediyoruz. Her şeyden önce dinimiz olan İslam’ın kadim ve çok zengin bir medeniyet birikimi var. İslam bilim adamlarının tıptan astronomiye, matematikten kimyaya, fizikten siyaset bilimine kadar dünyaya kazandırdıkları birikimler bugün insanlığın yolunu aydınlatmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

TÜRKOĞLU: BU PROJE YARIŞMASI BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Jüri Başkanı Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu, “Bunlardan 20 tanesini sergiye davet ettik. Bu proje yarışması bizim için çok önemli. Geçmişte buradan derece alan projelerin TEKNOFEST’te de Türkiye birinciliği ödülleri alması buradaki yarışma bir anlamda bizim yereldeki bir TEKNOFEST’imiz olarak ön plana çıkmakta. Bu yarışmanın düzenlenmesinde başta valiliğimiz, üniversitemiz ve en önemlisi de sponsorumuz Bişrevim ve HEFİAD’a Mehmet Gürdaş Hoca’mızın nezdinde teşekkür ediyorum” dedi.

AKSU: TİCARET VE SANAYİ ODASI OLARAK DA BU TÜR PROJELERİ HER ZAMAN DESTEKLİYORUZ

ETSO Meclis Başkan Vekili Veli Aksu, “Yarışmalarını yapan çok kıymetli geleceğin mühendislerine odam ve şahsım adına selam ve saygılarımı sunuyorum. Geleceğin projesi bizler için çok önemli. Ticaret ve Sanayi Odası olarak da bu tür projeleri her zaman destekliyoruz ve gençlerimize bizleri daha ileri muasır medeniyet seviyelerine getirecek çalışmaları özellikle projede savunma sanayimizde üretilen daha az şehit veren, projeleri üretmelerinden dolayı da kendilerini hasetten tebrik ederim” diye ifade etti.

YILMAZ: ÇALIŞMALAR DAHA DERİNLEMESİNE BİR ŞEKİLDE DEVAM EDECEK

Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, “Bugün baktığımız, geldiğimiz noktada çok güzel bir şekilde meyvelerini almaya başladık. Fırat Üniversitesi uzun yıllardır vermiş olduğu gayretin sonucunda 2021 yılı sonu itibariyle artık araştırma üniversitesi oldu. Artık bu konuda da çalışmalar daha derinlemesine bir şekilde devam edecek. Burada AR-GE çalışmalarını daha geniş bir kitleye yaymak, aynı zamanda tabana yaymak çok önemli. Bu noktada sadece hocalarımızın belli çerçevede yapmış oldukları yayınlar ya da çalışmalar değil, öğrenciler ve daha geniş bir kitlede karşılık bulacak şekilde uygulamaya yönelik özellikle üniversite-sanayi iş birliği projeler daha ön plana çıkmaktadır” diye ifade etti.

ŞERBET: BUNLAR HEPİMİZ İÇİN GURUR VERİCİ

İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Şerbet, “Bizler Özel İdare olarak kırsal kesimlere desteğimiz devam ediyor. Merkezde de bu bilim merkezi gibi yerlere desteğimiz devam ediyor. Burada geleceğin mühendisi gençlerimiz güzel tasarımlar yapmış. Bunlar hepimiz için gurur verici. Ben buradan gençlerimizi başta hocalarımızı tebrik ediyorum. Bu gençler ileride ülkemize yönelik inşallah daha güzel projeler yaparlar. Ben hepsine canı gönülden teşekkür ediyorum. Hepinizi saygı sevgiyle selamlıyor, Allah’a emanet ediyorum” dedi.

BİLGİNOĞLU: TEKNOFEST’E ELHAMDÜLİLLAH 13 PROJE YAPTIK

Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, “Elazığ Belediyesi olarak Sayın Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları’nın sağladığı imkanlarla ve Fırat Üniversitesi ile girdiğimiz, Özel İdare ile girdiğimiz iş birliğinin neticesinde TEKNOFEST’e elhamdülillah 13 proje yaptık. 13 projemiz 100 kişilik ekip üniversitemizden 11 akademisyenin İbrahim Hoca’m başta olmak üzere burada da değerli hocalarımız olan bu ekiplerle birlikte hepsi 13 projeden 8 projemiz finale kaldı ve elhamdülillah Elazığ’da 3 tane alınan ödülden bir tanesinin 3. ödülünü de bizim ekipler aldı” ifadelerine yer verdi.

ABBASOĞLU: ÇOK CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Vali Yardımcısı Abdulkerem Abbasoğlu, “Mühendisliğimizin ne kadar önemli olduğu ve üretilen gerek sanayi alanında, gerek savunma sanayinde ve gerekse yerli otomobil noktasında gençlerimizin yapmış olduğu çalışmaların ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlamış olduk ve görmüş olduk. Her kimin burada emeği varsa yani bir vida olsa da bir proje olsa da adına ne derseniz deyin hepsinden Allah razı olsun. İnşallah katlanarak bunların devam etmesi ve projelerimizde birbirimizle yarışmamız gerektiğine inanıyorum. Fırat Üniversite’miz son dönemlerde gerçekten araştırma üniversitesi olması hasebiyle çok kıymetli çalışmalara imza atıyor. Bizler de gerek Özel İdare’miz, belediyemiz, sanayi odamız olarak hepsine gerekli destekleri ve katkıları sağlıyoruz. Burada haseten İbrahim hocama da ayrıca teşekkür ediyorum. İlimizi TEKNOFEST anlamında öğrencilerimizin hazırlanmasında projelerin hazır hale getirilmesinde bizlere çok büyük katkılar sağlıyor ve üniversitemiz ve ilimiz adına çok ciddi çalışmalar yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere ödül takdim edildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2022, 19:00

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109