Hatay’dan Dünyaya İhraç Ediliyor

Hatay'da ormanlardan elde edilen binlerce ton defneyaprağı, ilaç ve kozmetik sanayinde kullanılmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor.

Hatay’dan Dünyaya İhraç Ediliyor

Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı kapısuyu mahallesinde vatandaşlar, defneyapraklarını toplayarak ailelerine katkı sağlıyorlar.

Mahalle sakinleri tarafından 7 kilometre uzaklıkta bulunan Musa dağından toplanan defneyaprakları, kurutma ve ayıklama işlemlerinin ardından balyalanarak dünyanın birçok ülkesine gönderiliyor.

YÜKSEL: KÖYLÜNÜN GEÇİM KAYNAĞI

Toptancı Ahmet Yüksel "Şu an defneyaprağının kilosu bin 500 TL. Yaprak veya dal fark etmiyor. Önceden bin TL idi bu yıl fiyatı arttı. Defne ağacının birincisi baharat olarak ikincisi ise yağ olarak kullanılıyor. Bu köylünün geçim kaynağı. Defne Ağacını yaprakları Almanya, İsveç, Hollanda ve Amerika'ya ihraç ediliyor" dedi.

Yüksel, Defneyaprağından birçok ürün elde edildiğini belirterek, bunların başında ilaç ve kozmetik ürünler geldiğini kaydetti.

YÜKSEL: İŞLEMLERİNDEN SONRA TEKRARDAN YAPRAK HALE GETİRİLİP FARKLI ÜLKELERE İHRAÇ EDİLİYOR

Yüksel, "Biz bunları buradan aldıktan sonra fabrikaya gönderiyoruz. Orada işlemlerinden sonra tekrardan yaprak hale getirilip farklı ülkelere ihraç ediliyor" ifadelerini kullandı.

Defneyaprağı Hatay’dan dünyaya ihraç ediliyor

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109