Hemşehrimiz Nihat İlhan’ın Eşi Şehit Mürüvvet İlhan Evlatlarına Kavuştu

Rum çetesinin, Kıbrıslı Türkleri adadan silmek için Aralık 1963'te düzenlediği saldırıda, küvette anneleri ile birlikte kurşuna dizilen Murat, Hakan ve Kutsi İlhan kardeşlerin isimlerinin verildiği 3 sondaj destek gemisinin ardından şehitlerin annesi Mürüvvet İlhan'ın da adı geçtiğimiz hafta bir gemiye verilmişti. Şehidimiz Mürüvvet İlhan’ın adının verildiği gemi bugün evlatlarına Mavi Vatan’da kavuştu.

Hemşehrimiz Nihat İlhan’ın Eşi Şehit Mürüvvet İlhan Evlatlarına Kavuştu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için en karanlık günlerden biri 21 Aralık 1963 tarihiydi.

Rum çetesi EOKA, Kıbrıslı Türkleri adadan silmek ve Enosis ülkülerini hayata geçirmek için kanlı saldırılarını düzenledi.

O dönemde Kıbrıs'ta bulunan askeri hastanenin yöneticiliğini yapan ve o zaman binbaşı rütbesinde olan emekli Tabip Tuğgeneral Elazığlı Nihat İlhan'ın küvette kurşuna dizilen üç çocuğu ve eşi, yüzlerce masum sivilin katledildiği bu saldırıların en akılda kalanıydı.

Tarihe "Kanlı Noel" olarak geçen bu olayın simge isimlerinden olan Murat İlhan, Kutsi İlhan ve Hakan İlhan'ın adları Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı tarafından sondaj destek gemilerine verilmişti.

Kıbrıs şehidi 3 kardeşin isimlerini taşıyan gemiler, Türkiye'nin 4'üncü sondaj gemisi olan Abdülhamid Han'a refakat etmek üzere göreve çıkmıştı.
 

Son olarak da elim olayda şehit olan anne Mürüvvet İlhan'ın adı da sondaj destek gemisine verilmişti.

Bugün Şehit Mürüvvet İlhan evlatlarına Mavi Vatanda kavuştu.

Merhum Nihat İlhan’ın oğlu Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Şehit İlhanlar’ın Akdeniz’de buluşmasının büyük bir onur duyduğunu söyledi.

Prof. Dr. Mustafa İlhan “Şehit İlhanlar Akdeniz'de buluştu. Ne büyük onur... Devletimiz 59 yıl önce Kıbrıs'ta Şehit edilen Murat İlhan, Kutsi İlhan, Hakan İlhan ve anneleri Mürüvvet İlhan’ın adlarını verdiği gemileri Mavi Vatan'da bir araya getirdi. Allah razı olsun” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2022, 13:43

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner109