Hiçbir Şey Sanata Engel Değil

Elazığ'da 2'si down sendromlu 11 engellinin kokulu taş, ahşap, cam, seramik boyama kursunda yaptığı ürünler ilgi görüyor.

Hiçbir Şey Sanata Engel Değil

Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından Elazığ Gençlik Merkezi'nde engellilere yönelik kurslar düzenleniyor. 8 yıldır kurslarda eğitici olarak görev yapan Selda Kuloğlu, 2 down sendromlu ve 9 zihinsel engelli öğrenciye kokulu taş, ahşap, cam, seramik boyama kursu veriyor. Kursta zamanlarının eğlenceli geçtiğini belirten kursiyerlerden Salih Kocaman, ahşap boyama ve kokulu taşlar yaparak hayatına renk kattığını söyledi. 

Kurs eğitmeni Selda Kuloğlu ise, "Mesleğimin ilk 3 yılında ev hanımlarına, geçen 5 yılında ise özel çocuklara kurs verdim. İlk zamanlar yapabilirim veya yapamayabilirim diye düşündüm. Daha sonrasında kursum keyifli geçti. Burada çocuklarla takı tasarımı, ahşap boyama, kokulu taş yapma gibi faaliyetler yapıyoruz. Çocuklarla birlikte yaptığımız işten keyif alıyoruz. Çocukların aileleri de bu konuda çok mutlu. Aileler çocuklarına sosyal aktivite olduğu için bunu destekliyor" dedi.

Zihinsel engellilerin yaptığı ürünleri sergilerde sattıklarını dile getiren Kuloğlu, "Yaptığımız satışlarla geri dönüşüm olarak tekrardan ürün alıyoruz. Geçtiğimiz hafta Engelliler Haftası ve Halk Eğitimin yıl sonu sergisinde iki sergimizi açtık. Burada çocukların yaptığı ürünlere aşırı bir talep vardı. Sergilerde yaptığımız satışlarda kazandığımız paralarla çocuklara yeni ürünler alıyoruz. Biz yaptığımız sergilerde gördük ki engel sanata engel değildir" diye konuştu. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner137