Huzur Sitesinde, Huzur Kalmadı!

Malatya Caddesi üzerinde bulunan ve 24 Ocak depreminde ağır hasar aldığı için yıkılın huzur sitesi sakinleri, evlerinin yerine yapılacak olan binalar için 8 kata kadar müsaade edildiğini bu nedenle de müteahhitlerle anlaşamadıklarını belirterek, yetkililere seslendiler.   

Huzur Sitesinde, Huzur Kalmadı!

Huzursuzlar çünkü müteahhitlerle orta yolu bulamıyorlar.

Malatya Caddesi üzerinde bulunan Huzur Sitesi, 24 Ocak depreminde ağır hasar aldığı için yıkıldı.

Yıkılan evlerinin yerine yenisinin yapılması amacıyla müteahhitlerle görüşen site sakinleri, bir türlü anlaşma sağlayamadı.

Site sakinleri, evlerinin bulunduğu alanda toplanarak, yetkililere seslendi. 

Komşuları adına konuşan Ahmet Dalgın, Malatya Caddesi üzerinde 8 kata müsaade edildiği için müteahhitlerin kendilerinden daha fazla para istediğini, istenilen miktarı ödeyecek durumlarının olmadığını belirterek, yetkililere seslendi.

DALGIN: BİZ EVLERİMİZİ YAPALIM YENİDEN SICAK YUVALARIMIZA KAVUŞALIM İSTİYORUZ

Ahmet Dalgın, “Bu gün burada bulunmamızın sebebinin ana başlığı şöyle: Huzur Sitesi Huzursuz. Sebebine gelince de biz zaten bu evleri 1989’dan başlayarak 1996-1997 yılına kadar bin bir güçlüklerle sahip olduk. Zaten kooperatif halindelerdi. Sonra gelinen süreçte deprem yaşanınca evlerimiz yıkıldı. Bizim buralar sekiz kattı. Tekrar sekiz kat verilince bu imkanlarla bizim buraları yapabilme imkanımız kalmadı. Çünkü çok yüksek faiz fiyatları, artan inşaat maliyetleri, bizim müteahhitlerle yaptığımız görüşmelerde bizim ödeyemeyeceğimiz meblağlarda bir sonuç çıkmasına sebep oldu. Bundan sebepledir ki belediyenin karşısındaki bu güzelim yer yaklaşık iki yıldır arsa halinde duruyor. Bu gidişle yine duracak, biz burayı yapamayacağız. Bizim belediyeden ve devlet büyüklerinden ricamız imarımız durmuşken belediyenin karşısındaki Malatya Yolu neden sekiz kat,  buraya neden kat artırımı verilmiyor? Yani bizden aşağıdaki beş katlı olan evler sekiz kata çıktı. Onlar şimdi yapıldı, bitme aşamasına geldi. Neden daha az para ödüyorlar? Bizim bu paraları ödemeye imkanımız yok. Faiz oranları çok yüksek. Devlet bize en azından sıfır faizli destek sağlasın istiyoruz veya inşaat maliyetlerinde bize katkıda bulunmalarını istiyoruz. Bunları da yapamıyorlarsa en azından bize kat versinler, ödeyeceğimiz rakamlar azalsın. Biz evlerimizi yapalım yeniden sıcak yuvalarımıza kavuşalım istiyoruz. Şu anda burada müteahhitlerle görüşmelerimizde inşaat maliyelerinde bize yansıyan yaklaşık 215 bin TL peşin diyorlar. Biz bunu kredi çektiğimizde 430-450 bin TL yapıyor. Burada maliklerimizin birçoğu bu rakamları ödeyemeyecek durumdalar. Hal böyle olursa çoğumuz evlerini arsa halinde satmak zorunda kalacaktır. Büyüklerimizden istirhamımız bu sorunlarımızın bir an önce giderilmesidir. Bizler bir an önce sıcak yuvalarımıza kavuşalım” diye kaydetti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Gakkoş23
Gakkoş23 - 1 yıl Önce

Elazığ’ın en gözde semti belediye binasının karşısı tarla olarak duruyor bundan sayın büyüklerimiz rahatsız olmuyorlar mı durum çok ciddi.

2306
2306 - 1 yıl Önce

Belediye binasının karşısını öyle görmek beni de çok üzmüştü. kıymetli başkan Şerifoğullarının olağan durumları sağlayıp ev sahibi ve mütahitlerin anlaşması konusunda yardımcı olacaklarına inanıyorum. Umarım bu güzelim hemşehrilerimi zor durumda bırakmaz.

Esg.72
Esg.72 - 1 yıl Önce

Bende huzur sitesi sakini olarak yetkililere seslenmek istiyorum deprem sonrası Elazığ'da biz ve bizim gibi binlerce mağdur insan var bizler bu zor zamanlarimizda devletimizi belediye baskanimizi vekillerimizi yanımızda görmek istiyoruz cokmu birşey istiyoruz bunları bu zor zamanlarimizda yanımızda gormedikten sonra iş işten geçtikten sonra bu kadar gariban insan evinden barkindan olduktan sonra yanımda olsan ne olacak olmasan ne olacak Allah rızası için artık duyun bu insanların feryadini

oksalfj
oksalfj @Esg.72 - 1 yıl Önce

devlet hak sahipliğinden ev vermedimi hepinize
daha devletten ne istiyorsunu utanmadan inşaat maliyetine katkı sağlasın diyoırdunuz az utanıun yahu
dünya kadar hak sahiplği olamayan mağdur insan var siz düşmüşsünü 2, evin peşine

2323
2323 - 1 yıl Önce

Az ötede park23ün yanında gökdelen var ona imar çıkıyorda neden bu gariban insanların sesi 2 yıl olmuş duyulmuyor. İstedikler gökdelen değil 10-12 katlı bina en azından mütahitlerle anlaşırlen maddi yükü azaltır. Seslerine kulak verilmesi gerekir sayın Başkanım.

HUZUR SITESI HUZURSUZ
HUZUR SITESI HUZURSUZ - 1 yıl Önce

Lütfen sesimizi duyurmamıza yardımcı olun bende bu binada oturuyorum yıkılan evler 4 5 katliyken 8 kat verildi ve 10.000 20.000 bin TL arasında bi mevla ödendi. Bizim binalarimiza her gelen mütahit sürekli yüklü miktarda para istiyor ve herkesin durumu bir değil ve odeyemeyecekler daha çok olduğundan kaynaklı hiç bir şekilde anlaşma olmuyor ki haklılar da asla indirim yada yardımda bulunmuyor 2 senedir evimiz arsa olarak kaldı ve bu şekilde giderse Arsa olarak kalmaya da devam edecek.

Abi yolları daraltmayın bu adamların sorununu da çözün
Abi yolları daraltmayın bu adamların sorununu da çözün - 1 yıl Önce

Abi olay çok basit bu şehirde yolları daraltmayın bu insanları da mağdur etmeyin olay çok çok basit… kişilerin ve kurumların kayırılmadığı parayla yol daraltılamadığı 2016 imarı en mantıklı imar dı.. dükkanların kaldırımlara yapılmaması kaydıyla en dar yolun 15 metre olması gerekiyor. Şehri boğan yapışık düzendir dar yollardır. Bir iki kat yükseklik ile şehir boğulmaz.. ama otoparkı olmayan penceresiz yapışık düzen 6-7 metrelik yollara mahkum edilmiş şehir boğulur. Kesinlikle ada bazlı imara geçilmesi gerekiyor.. parsel bazlı imar bu şehir için intihadan farksızdır…

Hakan
Hakan - 1 yıl Önce

Belediye kat artırımına gitsin, müteahhit de sizden para çıkmadan evi yapıp teslim etsin, sizde Malatya yoluna sıfır lüx daire diye 1 milyona satarsınız artık.güzel olur değil mi

2323
2323 @Hakan - 1 yıl Önce

Yazık burda insanlar deprem sebebiyle evsiz kalmış 2 yıldır durumu olan kirada olmayan tanıdıklarını orda burda yaşıyor sizin naısl bir vicdanınız var ki hala böyle yorumlar yapabiliyor menfaat peşinde koşabiliyorsunuz umarım bu binada yaşayanların yaaşdığıyla sınanmazsınız

Harbi kralsin
Harbi kralsin @Hakan - 1 yıl Önce

Yeminle tesbitinn dibi. Aç gözlüluk bu her gun huzursuzluk cikariyorlar bu sozum ona huzur apartmaninin huzursuzlari

HUZUR SITESI HUZURSUZ
HUZUR SITESI HUZURSUZ - 1 yıl Önce

Millet bu evleri 1 trilyona satmak için istemiyor kendi evlerimiz varken başkalarının evinde kira ödemekten bıktık ama herkes bizim kadar şanslı olmaya da biliyor kalkıp burada laf cambazligi yapmayın ya biz para vermeyelim mi dedik gereksiz yorum yapmayın.. O binalardaki evleri ancak sizin gibi aç gözlüler satmak ister. Başını bir evin içine sokmak isteyenler değil kimse kimsenin derdinden anlamaz ama unutmayın ki bugün bizim başımızda olanlar yarın birgün kendi başına ne şekilde gelir gerçekten merakla bekliyorum. Biraz VICDANINIZ OLSUN...


SIRADAKİ HABER

banner103

banner109