İslam Alemi Bu Gece Kadir Gecesini İdrak Edecek

Bugün kadir gecesi. Kur`ân`da adı geçen tek ay ramazan ayı; tek gece de kadir gecesi. Bu bereketli saatlerin şeref ve kıymetini anlayarak geçirmek dileğiyle, Hayırlı Kandiller…

İslam Alemi Bu Gece Kadir Gecesini İdrak Edecek

Hoş geldin Ya Ramazan dedik, o hoş geldi, içinde bin aydan daha hayırlı bir geceyi de içinde taşıyarak.  İşte bin haydan daha hayırlı olan mübarek kadir gecesi bu gece dualarla, namazlarla idrak edilecek…

Kâinatın Rabbi Sevgili Habibine haber vermektedir. Bu gecenin faziletine o kadar değer verilmektedir ki, o vakitlerde tecelli edecek rahmetin ve ruhanî hâdiselerin anlatılması için müstakil bir sûre inmiştir. Bu sûre Kadr Süresidir. Bu gece kadir gecesidir.

Yine Cenâb-ı Hak bu gecenin kudsiyetini bildirmek için beş âyetli bir sûrede üç defa "Leyletü`1-Kadr" ifadesini açıkça zikretmektedir: "Şüphesiz, o Kur`ân`ı Kadir Gecesinde indirdik. Bilir misin, Kadir Gecesi nedir? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır."

Kadir Gecesinin en önemli özelliği, cin ve insanlara iki cihan saadeti bahşeden, kâinat kitabının ezelî bir tercümesi olan yüce kitabımız Kur`ân-ı Kerimin bu gecede ilk olarak dünya semasına indirilmesidir. Daha sonra ise ihtiyaca göre âyet âyet veya sûreler halinde vahyin mazharı Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselama Cebrail vasıtasıyla takdim edilmiş olmasıdır.

 Yine bu mübarek gecede insanlığın ebedî refahına sebep olacak, ona bereketli bir ömrü kazandıracak bir fırsat verilmektedir. Bu geceyi dua, zikir ve ibadetle geçiren kişi, ancak seksen sene gibi uzun bir ömürde kazanabileceği ecir ve sevabı bir gecede elde etme bahtiyarlığına ermiş olacaktır.

Kadir Gecesinde böyle nurlu hâdiselerin yıldönümlerini idrak ederiz. Onun kadrini bilmekle de feyiz ve bereketinden, dünyayı kuşatan nuranî havasından istifade etmiş oluruz.

Dualarınızın kabul olması temennisiyle iyi kandiller Elazığ..

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER