Kavaklı: Festivaller Halkın Kültür ve Maneviyatına Aykırı Olmamalı

HÜDA PAR İl Başkanı Yasin Kavaklı, 15. Elâzığ Orcik Festivali ve Bağ Bozumu Şenliklerin ile ilgili açıklama yaptı.

Kavaklı: Festivaller Halkın Kültür ve Maneviyatına Aykırı Olmamalı

Elazığ'da 14-15 Ekim tarihleri arasında 15. Elazığ Orcik Festivali ve Bağ Bozumu Şenlikleri merkeze bağlı Sün ve Kıraç köylerinde düzenlenecek.

HÜDA PAR İl Başkanı Yasin Kavaklı, 15. Elazığ Orcik Festivali ve Bağ Bozumu festivali ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

KAVAKLI: HALKIN MADDİ VE MANEVİ DEĞERLERİNİ BİRLİKTE TANITMALI VE KORUMALIDIR

İl Başkanı Kavaklı, “Maalesef festivaller bazen amacın dışına çıkartılarak saptırılıyor. Amacı şehrimiz ile özdeşleşmiş ‘salçalı köfte’ kültürümüzü geleceğe aktarmak, tanıtımını yapmak ve ekonomide canlılığı artırmak olan 3. Salçalı Köfte Festivali Covid-19 salgının tırmanışta olduğu süreçte izdiham denilecek bir kalabalık ile organize edilerek halk sağlığının ve salgın kurallarının dikkate alınmaması ve ayrıca yapılan konserlerde şehrin sanatçıları yerine kültürümüzde yeri olmayan pop müzik sanatçılarının davet edilmesi festivali amacının dışına taşırmış ve saptırmıştı. "Kültür ve değerlerimizi tanıtırken yozlaştırmaktan ve dejenerasyondan muhafaza ederek şehrin kültürüne yaraşır doğru yöntemler ve doğru insanlar ile tanıtmak ayrı bir kazanım olacaktır. Festivaller amacının dışına çıkartılmamalı, halkın maddi ve manevi değerlerini birlikte tanıtmalı ve korumalıdır. Yapılacak olan şenliklerin halkımızın inanç, örf ve gelenekleri ile uyum içinde yapılması, israftan kaçınılması için gerekli hassasiyetin gösterilmesini ve 3. Salçalı Köfte Festivali’nde yaşanan olumsuzlukların bu festivalde de yaşanmamasını ümit ve temenni ediyoruz. 15. Elazığ Orcik Festivali ve Bağ Bozumu Şenlikleri’nin şehrimize ve halkımıza hayır ve bereket getirmesini temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
yorumcu
yorumcu - 2 yıl Önce

başkan bırak insanlar eğlensin. tedbir alındıktan sonra ne zararı var sana pop sanatçılarının.. her konuda siyaset yapmayalım lutfen.

SIRADAKİ HABER