Kent Konseyi Başkanı Ergen, Yılların Sorunuyla İlgili Açıklama Yaptı

Elazığ Kent Konseyi Başkanı Murat Ergen, Pertek Köprüsü’nün gerekliliği ve önemiyle ilgili açıklama yaparak Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan Pertek Köprüsünün yatırım programına alınması talep etti. Başkan Ergen ayrıca; “Bu konuyu siyasi malzeme yapmadan, şehrin her katmanından desteklemek vatandaşlık borcumuzdur” dedi.

Kent Konseyi Başkanı Ergen, Yılların Sorunuyla İlgili Açıklama Yaptı

Elazığ ile Tunceli’yi bir birine bağlayacak olan Pertek Köprüsü uzun yıllar konuşulsa da gelinen süreçte pek bir somut adım atılamadı. Özellikle yaz aylarında feribota binmek için saatlerce sıra bekleyen vatandaşlar her fırsatta köprünün gerekli olduğunu dile getirdiler. Elazığ Kent Konseyi de Cumartesi günü Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Elazığ’a geleceğinden dolayı köprü talebini tekrar gündeme aldı.

MURAT ERGEN AÇIKLAMA YAPTI

Elazığ Kent Konseyi Başkanı Murat Ergen, Pertek Köprüsü’nün yatırım programına alınmasını talep ederek konunun siyasi malzeme yapılmadan şehrin her katmanı tarafından desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Başkan Ergen, ayrıca Pertek Köprüsü ile ilgili hazırladıkları dosyada da verilen sözleri hatırlattı.

Murat Ergen’in açıklamaları şöyle;

Bilindiği üzere Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanımız Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU 17 Ekim Cumartesi ilimize teşrif ederek bi takım ziyaretlerde bulunacaktır.

Sayın Bakanımıza şehrimize teşriflerinden dolayı hoşgeldiniz diyoruz.

İlimizin son dönemlerde ön plana çıkan en önemli taleplerinden birisi de Pertek Köprüsüdür. Köprünün planlamaya alınması hususu da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın faaliyet alanında olduğundan dolayı, Kent konseyi olarak Pertek Köprüsünün yatırım programına alınması hususunu şehrimiz adına sayın bakanımızdan talep ediyoruz.

“TRANSİT YOL AĞINI EN HIZLI VE EN RANTANL ŞEKİLDE KULLANIMA SUNACAKTIR”

Elazığ Kent Konseyi olarak uzunca bir zamandır üzerinde çalıştığımız ve Gerek, Karayolları 8. Bölge Müdürümüz, gerekse Pertek Kaymakamı ve Pertek’te bulunan STK başkanlarımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde, söz konusu köprünün yapımı ile ilgili istatistikleri de belirleme imkanımız oldu.

Gelişen ve büyüyen Türkiye’nin Karayolu ağına vizyon proje olarak katması gereken Pertek Köprüsü, Akdeniz - Güneydoğu – Karadeniz bölgelerinin transit yol ağını en hızlı ve en rantanl şekilde kullanıma sunacaktır.

“KÖPRÜ YATIRIM PLANLAMASINA ALINMALI”

İlkel Feribot seferleriyle, özellikle yaz aylarında vatandaşımızın çilesi haline gelen ulaşım sorunu için bir an önce köprü yatırım planlamasına alınmalı, gerekirse Yap İşlet Devret modeli ile hızlandırılmalıdır.

Gerekli fizibilite çalışmalarının yapılması, projelendirilmesi ve inşaası ile çok uzun yıllar yapımı tamamlanmayacak gibi görünmektedir. Tüm bu çalışmaların 5 ila 10 yıl arası sürdüğü varsayılacak olursa, bölgenin gelişimi de dikkate alındığında konu daha iyi anlaşılacaktır.

Yıllık ortalama 750 bin aracın geçiş yaptığı güzergahta feribotların giriş çıkışlarının tek yönlü olması, modern iskelelerin bulunmaması da ayrı bir sıkıntı olarak karşımızda durmaktadır.

“BU ŞEHRE ÇOK ŞEY KATACAKTIR”

Bölgenin gelişmesi açısından son derece önemli gördüğümüz Pertek Köprüsü, ekonomik, kültürel, sosyal açıdan bu şehre çok şey katacaktır.

Malum olduğu üzere Elazığ Pertek ve Pertek Tunceli karayolları 2 yıl önce modern bir şekilde yapılmış, köprünün alt yapısı hazırlanmıştır. Köprünün yatırım planına alınması ile birlikte Tunceli Pülümür yolunun da planlamaya alınması kaçınılmazdır. Yaklaşık 65 km olan ve kutuderesi mevkiinden geçen ve 23 tünel bulunan bu yolun, köprünün yapılması ile birlikte bu yoğunluğu kaldırması mümkün değildir. Pertek Köprüsünün faaliyete geçmesiyle bu güzergahı ortalama 2 milyon aracın kullanması beklenmektedir.

“SİYASİ MALZEME YAPMADAN, ŞEHRİN HER KATMANINDAN DESTEKLEMEK VATANDAŞLIK BORCUMUZDUR”

Cumhurbaşkanımızın seçim vaatleri arasında yer alan Pertek Köprüsü bu bölge için çok önemlidir.

Harput’tan Pertek’e kurduğumuz Gönül Köprümüzü perçinlemek, mesafeleri kısaltmak, çileyi bitirmek, ekonomiyi geliştirmek, engelleri kaldırmak gibi bir çok sorunu bitirecek Pertek Köprüsü projesinin hayata geçmesini Ulaştırma ve Altpyapı Bakanımız Sayın Adil KARAİSMAİLOĞLU’ndan istiyoruz.

Bu konuyu siyasi malzeme yapmadan, şehrin her katmanından desteklemek vatandaşlık borcumuzdur.

VERİLEN SÖZLER HATIRLATILDI

Murat Ergen ayrıca Pertek Köprüsü ile ilgili hazırladıkları ayrıntılı dosyayı da kamuoyuyla paylaştı. 7 sayfadan oluşan dosyada Pertek Köprüsü’nün önemi ve neden gerekli olduğu ayrıntılarıyla ele alındı.

Dosyanın son kısmında ise verilen sözleri hatırlatan Kent Konseyi Başkanı Murat Ergen, “Dönemin Başbakan Sayın Cumhurbaşkanınız Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Ağustos 2007 tarihinde Elazığ’da İstasyon meydanında düzenlediği mitingde Pertek Köprünün müjdesini vermiş, aradan 4 yıl geçmiş ve yine başbakanlığı döneminde 8 Haziran 2011’de Elazığ’da düzenlediği mitingde Pertek Köprüsü projesinin müjdesini yinelemişti. Aradan 7 yıl geçmiş, yine dönemin Başbakanı Sayın Binali Yıldırım ise; 15 Haziran 2018’de Tunceli mitinginde; “Boğazın Yavuz Sultan Selim Köprüsü var da Pertek’in köprüsü olmaz mı? Elbette olur. İnşallah onu da yapacağız” diyerek Pertek Köprüsünün müjdesini vermişti. Bölgemize yapılacak bu yatırım, gerek siyasi, gerek ekonomik, gerek turizm, gerek kültürel anlamda büyük önem arz etmektedir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2020, 15:13

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Elazığ'ın Ulaşım Sorunları
Elazığ'ın Ulaşım Sorunları - 3 yıl Önce

Elazığ’ın Ulaşım da Çözülmesi Gereken Sorunlar;
1- Pertek Köprüsü
2- Elazığ-Pertek Feribot İskelesi arası duble yol
3- Kuzey Çevreyolunun 1,2,4,5ve 6 etaplarının yapılması
4- Kuzey Çevreyolu bağlantı yolları köprülü kavşaklar ve bağlantı yolları
5- Güney Çevre yolu Köprülü Kavşakları
6- Havalimanı Köprülü Kavşağı
7- Hazardağlı, Telekom, SGK ve Akgün üst kavşağı altgeçitleri
8- Elazığ-Baskil-Arguvan-Hekimhan Duble Karayolu
9- Keban-Arapgir-Divriği Duble Karayolu
10- Fırat Nehri Karaleylek Köprüsü
11- - Keban İskele ve yat limanı
12- Baskil Kadıköy İskele
13- Hazar Gölü Yat Limanı
14- Çaybağı (Karaçor) Köprüsü
15- Sivrice Çüngüş Karayolu
16- Gezin-Gülüşkür duble Yolu
17- Gezin-Çüngüş-Siverek Duble Karayolu
18- -Demiryolu Hattının Gökçe Vadisine alınması

Pertek Köprüsü Elzem
Pertek Köprüsü Elzem - 3 yıl Önce

Pertek Köprüsü sözünü sayın Cumhurbaşkanı vermişti. Ancak zannediyorum vekiller bu sözü Ulaştırma Bakanlığına ve Karayolları Genel Müdürlüğüne bildirmediler ki 13 yılda hayata geçmedi. Sayın Cumhurbaşkanın talimatını her halde gözardı etmeyeceklerdir. Gelen Bakana hatırlatmakta fayda var Zigana Tünelinin anlam kazanabilmesi için Pertek Köprüsü ve Pülümür Tünelinin de tamamlanması lazım.

Samet
Samet - 3 yıl Önce

Murat bey Bir STK nasıl olur sorusunun güzel bir örneğini vermiş, Cumhurbaşkanı ve Ulaştırma Bakanın gezisi öncesi Elazığ ve bölge illerine çok büyük değer katacak Elazığ ile Trabzon arasında mesafeyi 3 saat kısaltacak önemli bir ihtiyacı gündeme getirmiş, Elazığ'ın böyle STK ve STK temsilcilerine ihtiyacı var. Sağ olsun,

Köprü
Köprü - 3 yıl Önce

Elazığ da son 8 yıldır neredeyse çalışmayan bir Karayolları Bölge Müdürlüğü olduğu gerçeği var. Bu durum Bölge Müdürlüğünün kifayetsizliğinden mi yoksa Karayollarından giden projelerin ve ödenek taleplerinin Karayolları Genel Müdürlüğüne takılmasından mı kaynaklanıyor.

Ramazan Bozdoğan
Ramazan Bozdoğan - 3 yıl Önce

Kent konseyi Başkanım Murat Ergen beyin görüş ve temennilerine katılıyorum.

SIRADAKİ HABER

banner137