KOMŞU ŞEHİR HIZLA GELİŞİYOR

Tunceli, güvenlik güçlerimizin başarılı operasyonları ile terörden temizlendi, Tunceli Valiliği ve Tunceli Belediyesince yürütülen çalışmalar sonrasında ise son 8 ayda adeta turizmde patlama yaşadı.

KOMŞU ŞEHİR HIZLA GELİŞİYOR

Yaklaşık 14 aydır hem Valilik hem de Belediye Başkanlığı görevini yürütenTuncay Sonel, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve ilgili Bakanların tam destekleri ile bir yılda 62'nin üzerinde proje hayata geçirdi.

Hem hayata geçirilen projeler hem de İçişleri Bakanlığının destekleriyle alınan üst düzey güvenlik önlemleri ve güvenlik güçlerimizin başarılı operasyonları sonrasında Tunceli adeta cazibe merkezi haline geldi.

Vatandaş odaklı projeler bir bir hayata geçirilirken, kentin en önemli sorunu olan istihdam, Tunceli Valisi ve Tunceli Belediye Başkan Vekili Tuncay Sonel tarafından öncelikli sorun olarak belirlendi.

Sonrasında Tunceli’de 3 tekstil fabrikası kuruldu, 4. tekstil fabrikasının ise temeli atıldı. Üretim başlayınca 5 ay içerisinde ihracat seviyesine de gelindi. Yapımı tamamlanan Çağrı Merkezinde de en az 960 vatandaş istihdam edilecek.

Bu çalışmalar sonrasında Tunceli, istihdamda 81 il arasında sonuncu durumdayken, 4. sıraya yükseldi.

Tunceli, son bir yıl içerisinde büyük bir değişim yaşayarak huzur ve turizm şehri oldu. Kavuştuğu huzurla turizmde atağa geçen Tunceli, rotalarını Doğu’ya çeviren turistlerin gözdesi oldu.

Bu kapsamda, son 8 ay içerisinde Tunceli’ye gelen turist sayısı geçmiş yıllara göre 3 kat arttı. Örneğin, Tunceli’de ki bir seyahat acentesinden alınan verilere göre 2017 yılında Tunceli’ye gelmek için uçak bileti alan vatandaşlarımızın sayısı 29 bin iken 2018’in ilk 8 ayında bu sayının 66 bin 500 olduğu görülüyor. Bu yoğunlukla birlikte bir yıl önce otellerdeki doluluk oranı yüzde 15 iken, şimdi yüzde 95’lere ulaştı. 2017’de şehre giren araç sayısı 797 bin iken 2018’in ilk 8 ayında bu sayı 1 milyon 300 bini geçti.

Su sporları alanında önemli bir potansiyele sahip Tunceli'de, 2017 yılında 20 ile 25 botla yaklaşık 200 kişi rafting yaptı. 2018 yılında ise sadece Haziran ve Ağustos ayları içerisinde  1600 kişi rafting yaptı.

Yöre insanı, otelcilerden fırıncılara kadar özellikle esnaflarımız bu durumdan oldukça memnun. Tunceli’de ki yoğunluk böyle olunca Fırıncılar da ekmek yetiştiremez oldu.

Munzur Üniversitesi’ne tercih oranı ise katlandı. Örneğin; Munzur Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü bu yıl özel yetenek sınavıyla bünyesine 30 öğrenci alacak. Geçen yıl bu bölüme başvuru sayısı 47 iken bu yıl 187 kişinin başvurduğu görüldü. Önceki yıllarda akşamları sakin olan şehir şimdi gece geç vakitlere kadar kalabalık ve vatandaşlar huzur içinde.

“TUNCELİ ARTIK HUZUR VE TURİZM ŞEHRİ OLARAK ANILMAYA BAŞLADI”

14 aydır Valilik ve Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tunceli Valisi ve Tunceli Belediye Başkan Vekili Tuncay Sonel, “Tunceli'de yıllardır konuşulan fakat bir türlü hayata geçirilemeyen projeler bir yıl gibi bir sürede bitirildi. Projelerin yanı sıra terörle mücadelede de önemli gelişmeler yaşandı. Terörle mücadeledeki başarılar sonucu vatandaşlarımız artık ilçelerine, köylerine daha güvenli gidebiliyor. Terör örgütü mensupları etkisiz hale getirildikçe vatandaşın üzerindeki baskısı da kalkıyor ve hem kent hem de vatandaşlar rahat nefes alıyor. Huzur gelince doğal güzellikleri ile anılan şehrimize gelenler de çoğaldı. Tunceli artık huzur ve turizm şehri olarak anılmaya başladı. Yaptığımız işlerde bize büyük destek veren başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bakanlarımıza da yöre halkımız adına şükranlarımızı sunuyoruz"diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103