Kömürhan Köprüsü’nün Açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan Gerçekleştirdi

Elazığ ve Malatya'nın bağlantı noktası olan 2 bin 400 metrelik iki tüneli ile ve dünyada orta açıklığı ile 4. sırada yer alan, aynı zamanda Eyfel Kulesi'yle aynı miktarda çelik kullanılan Kömürhan Köprüsü, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Açılış töreni Kanal Fırat ve Kanal E televizyonlarından canlı yayınlandı.

Kömürhan Köprüsü’nün Açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan Gerçekleştirdi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünce 2014 yılında yapımına başlanan Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Orta Anadolu Ege ve Akdeniz bölgelerini birbirine bağlayacak olan 660 metre uzunluğundaki yeni Kömürhan Köprüsü ve bağlantı tüneli ile yol yapımı tamamlandı.

Toplam uzunluğu 5 bin 155 metre olan projede 2 bin 400 metre uzunluğunda çift tüp tünel, bir adet 660 metre gergin eğik kablolu köprü ve bir adet 123 metre uzunluğunda betonarme köprü bulunan yeni Kömürhan Köprüsü, ters Y tipi kule olarak tasarlandı.

Eyfel Kulesi’nde kullanılan çelik miktarına eşit olan 7 bin ton çelik kullanılan Kömürhan Köprüsü'nün kaynak boyunun yaklaşık 450 kilometre, çelik segmentlerin kule bağlantısını sağlayan kablo uzunluğunun ise 853 kilometre olduğu bildirildi.

Tek pilonlu ve orta açıklığının 380 metre olması sebebiyle dünya literatüründe 4. sırada yer alan köprü ile devamındaki 2,5 kilometrelik çift tüp tünelin de trafiğe açılması ile birlikte 16 ilin bağlantısı olan Malatya-Elazığ arasındaki karayolu ulaşımı daha rahat, hızlı ve emniyetli bir şekilde gerçekleşecek.

Proje, ayrıca zaman ve akaryakıttan da tasarruf edilerek ekonomiye katkı sağlayacak. Yükleme testleri biten yeni Kömürhan Köprüsü bugün açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ Kömürhan Köprüsü ve Bağlantı Tüneli açılış törenine Vahdettin Köşkü’nden videokonferans yöntemiyle katıldı.

Açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telekonferans yöntemiyle, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun Kömürhan Köprüsü'nde katılımı ile açıldı.

Açılış töreni Kanal Fırat ve Kanal E televizyonlarından canlı yayınlandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun açıklamaları şöyle;

“Sayın cumhurbaşkanım; Anadolucun iki kadim şehri Elâzığ ve Malatya’yı birbirine bağlayan Kömürhan Köprüsü’nün açılışına teşriflerinizden dolayı şükranlarımı sunuyor, bakanlığım adına şahsınızı hürmetle selamlıyorum. Tüm ulaşım modları ile ülkemizi geleceğe yaşayacak bir altyapının oluşması için çakışmalarımıza büyük bir hız ve titizlikle devam ediyoruz.

“SOSYAL AÇIDAN EŞİTLİĞİN SAĞLANMASI İÇİN GAYRET GÖSTERİYORUZ”

Covid -19 yılına rağmen 2020 yılında yaşam kalitemizi yükselten bir yıl ile geçti. 2021 yılında yatırımlarımızın artarak devam ettiği bir yıl olarak devam edecek. İnsan, yük ve veri ulaştırmada değişen ihtiyaçlara cevap vermek ve dünya altında sürekli kendini yenileyen sistemlere eşgüdümlü devam etme yolunda ilerliyoruz. Bugünümüz kadar yakın geleceği de tasarlayan, ülke ekonomisine önem veren, insan odaklı, çevreye duyarlı, kaynaklarımızı kullanan sürdürülebilir mekanizmaları oluşturulmuş bir yol haritası dahilinde ilerliyoruz. Türkiye’nin bütünsel kalkınmasına katkı verecek adımları bir bir atarken yurdumuzun doğusu ile batısı, kuzeyi ile güneyi arasında ekonomik ve sosyal açıdan eşitliğin sağlanması için gayret gösteriyoruz.

“KÖMÜRHAN TÜNELİ BU MEMLEKETİN HER KÖŞESİNE İNŞA ETTİĞİMİZ ESERLERDEN YALNIZ BİRİDİR”

Salgınla mücadelede tedbirlerimizi alarak ülke saltında 3 bin 200 şantiyede çalışmalarımız sürerken yaklaşın 700 bin kişi bakanlığımız bünyesinde iş imkanlarından faydalanıyor. Yaptığımız tünellerle insanımızın bereketine bereket katmak, iş olanaklarını arttıracak yeni yatırımlara zemin hazırlamak, sanayimizin ticareti için çalışıyoruz. Bugün açılışını yaptığımız Kömürhan Köprüsü ve Kömürhan Tüneli bu memleketin her köşesine inşa ettiğimiz eserlerden yalnız biridir.

“EYFEL KULESİNDE KULLANILAN ÇELİKLE AYNI MİKTARDADIR”

Toplam uzunluğu 600 metre uzunluğundaki Kömürhan Köprüsü 2 bin 400 uzunluğundaki çift tüp Kömürhan Tüneli ve 823 metrelik çift köprüsü bulunmalıdır. Kömürhan Köprümüz, 2x2 şeritli, ters y tipi kule olarak tasarlanmış olup 168,5 metrelik tek plon şeklinde imal edilmiştir. Köprüsünde kullanılan 7 bin ton çelik Eyfel Kulesinde kullanılan çelikle aynı miktardadır. Orta açıklığı 25 adet çelik segmentte oluşan köprümüz gergin  eyik ağızlı olarak planlanmış, 42 adet kablo imalatı gerçekleşmiştir. Çelik kablo uzunluğu 853 km, çelik tel uzunluğu 6 bin km’dir. Kömürhan Tünelimizde 2 bin 400 m çift tüp olarak tasarlanmıştır.

“BÖLGEDE ULAŞIM ARTIK DAHA EMNİYETLİ VE KONFORLU ŞEKİLDE YAPILACAKTIR”

Akıllı ulaşım sistemleri ile donatılmış köprümüz ve tünelimizde görüntüleme sistemlerinden sensörlere, değişken mesaj sistemlerine,  görüntüleme sistemlerinden sensörlere ve değişken mesaj sistemlerine, haberleşme sistemlerinden kontrol sistemlerine kadar elektrik donanımlar tamamen yerli ve milli mühendislik imkanları ile yerleştirilmiştir. Bölgede ulaşım artık daha emniyetli ve konforlu şekilde yapılacaktır.

“GELECEK NESİLLERİMİZE BAŞARI AZMİ VE GÜVEN AŞILAYACAKTIR”

Projemiz Elazığ ve Malatya şehirlerimiz başta olmak üzere; 16 ilimizi bütünleştirerek bölgenin üretim, ticaret, turizm ve kültürüne önemli katkılar sağlayacaktır. Kömürhan Köprüsü ve Tüneli hepimiz için iftihar vesilesi olan tamamen Türk mühendislerin bilgisi, deneyimi ve alın teri ile gerçekleştirilmiştir. Her geçen gün ulaşım ve haberleşme projelerimizde yerli ve milli teknolojilerimizin, kaynaklarımızın payını arttırmaya devam edeceğiz. Biliyoruz ki bugün bizim yapacaklarımız gelecek nesillerimize başarı azmi ve güven aşılayacaktır. Bu inançla attığımız her adım ekonomik gücümüzü göstermektedir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları şöyle:

Yapım bedeli 720 milyon lira olan proje Elazığ ve Malatya’yı birbirine bağlamanın ötesinde ulaşım aksının en önemli noktalarından birini oluşturuyor. Yılda sadece vakitten 9.3 milyon, yakıttan 4.7 milyon lira tasarruf sağlayacaktır. Tasarımından inşasına kadar yüzde 100 yerli ve milli imkanlarla yapıldı. Tarihi bir abide özelliği taşıyan köprüsü, tüneli ve yollarıyla bu projenin bölgenin kalkınmasına ve refahına önemli katkılar sunacağına inanıyorum.

“GETİRMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Yaptığımız yatırımlar inşa ettiğimiz eserlerle Fırat'ı kavuşmanın sevincin, refahın sembolü haline getirdik, getirmeyi sürdüreceğiz. Ülkemizin ticari ve turizm potansiyeline katkı sağlayacağını düşündüğüm bu eser ulaşıma katkı sağlayanlardan sadece biridir.  Bölgemizin çehresini değiştirdik. Malatya’nın bölünmüş yol uzunluğunu 12 kat, Elazığ’ın 11 kat artırdık. Malatya Havalimanı’na yeni terminal binası yapıyoruz. Elazığ havalimanını büyütüp geliştiriyoruz. Filozof Epiktetus bakın ne diyor: Koyun yemini çobanın önünü getirip de bak ne güzel yedim demez. Yemini yer semirir, yün ve süt verir. Bunun gibi sen de felsefi görüşlerini insanlara anlatıp durma.

"BİZ ESER SİYASETİ DİYORUZ”

Bunlar ülkenin ve milletin faydasına hiçbir adım atmadıkları gibi, atılan hayırlı adımlardan da rahatsız olurlar. Türkiye’nin ekonomi ve yatırımlarda olduğu gibi ilerlemesine tahammül edemezler. Ayasofya’nın ibadete açılmasından başörtüsüne kadar bu habis görüşün yansımalarını görüyoruz. Biz eser siyaseti diyoruz. İşte burada olduğu gibi eserlerimizle, yaptıklarımızla milletimizin karşısına çıkıyoruz. 2020 yılında da hizmet siyasetinden zerre taviz vermedik. Sadece geçen yıl açtığımız tünellerin boyu 18.6 kilometreyi, köprü ve viyadüklerin uzunluğu 42 kilometreyi buluyor. 16 bin yatak kapasiteli 16 hastane ve ek binalarını hizmete sunduk. Enerjide TürkAkım Projesi’ni Ilısu Barajı’nı Kalyon Güneş Enerji tesisini hizmete açtık.

“SALGINLA MÜCADELEYİ AŞACAĞIMIZA İNANIYORUM”

405 milyar metreküplük doğal gazın sevincini hep birlikte milletçe yaşadık. Konya Ovası sulamaları gibi pek çok tesisin açılışını yaptık. TOGG’un temelini atarken, Gaziantep’te 300 üretim tesissinin resmi açılışını gerçekleştirdik. Pek çok farklı alanda eseri milletimizin hizmetine sunduğumuz bir yılı geride bıraktık. Biz en zor şartlarda bile hizmet üretmenin eser üretmenin inşa etmenin peşinden koştuk. Milletimizin özgürlüğünü, refahını güçlendirmek için çalıştık, çalışıyoruz. 2023 hedeflerine ulaşana kadar da durmayacağız. İnşallah hep birlikte o günleri de göreceğiz. 2020 tüm insanlıkla birlikte milletimiz içinde zorlu bir yıl oldu. Tarihi istiklal ve istikbal mücadelesi verdiğimiz bir dönemde koronavirüs musibetinin yol açtıklarıyla karşı karşıya kaldık. Kaybettiğimiz insanların acılar tüm sıcaklığıyla yüreğimizdedir. Salgında ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. 2021’i şahlanış yılı haline getirmek istiyoruz. Yurtdışından temin ettiğimiz aşıların uygulanmaya başlanmasıyla salgınla mücadeleyi aşacağımıza inanıyorum. En geç Nisan ayında kendi aşılarımızı da kullanıma hazır hale getirmiş olacağız.

KÖMÜRHAN KÖPRÜSÜ ÖZELLİKLERİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, taşıt trafiğine 2x2 şeritle hizmet verecek, ters-Y tipi kule olarak tasarlanan Kömürhan Köprüsü, 168,5 metrelik tek pilon ve 380 metrelik orta açıklığıyla dünya literatüründe dördüncü sırada yer aldı.

Orta açıklığı 25 adet çelik segmentten oluşan ve gergin eğik askılı projelendirilen köprünün yapımında 42 adet (2x21) kablo imalatı gerçekleştirildi, inşasında Eyfel Kulesi'ndeki kadar, yaklaşık 7 bin ton çelik kullanıldı.

Kömürhan Köprüsü ve Tüneli, yapım, tasarım ve kontrolünde yüzde 100 yerli ve milli kaynaklar kullanılarak tamamen Türk mühendis ve işçileri tarafından inşa edildi.

Projeyle doğu-batı, güney-kuzey aksında önemli bir noktada bulunan Elazığ ve Malatya'nın günden güne gelişimine bağlı olarak ortaya çıkan ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak, D-300 Devlet Yolu'nun ulaşım standartlarını artırarak, konforlu seyahat imkanını tesis etmek amaçlandı.

5 bin 155 metre uzunluğundaki projenin 2x2400 metresini çift tüp tünel, 660 metresini gergin eğik kablolu tipte Kömürhan Köprüsü, 2 bin 95 metresini ise bağlantı yolu oluşturuyor.

Projede 1 eş düzey kavşak, 1 farklı seviyeli köprülü kavşak, 1 karakol binası ve NATO petrol boru hattı deplasesi bulunuyor."

Yatırım değeri 720 milyon lira olan Kömürhan Köprüsü ile ilgili bilgiler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından Bakan Karaismailoğlu, Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Malatya Valisi Aydın Baruş, her iki şehrin belediye başkanları ve milletvekillerinin katılımıyla kurdele kesilerek açılış gerçekleştirildi.

Tören sonrasında Bakan Karaismailoğlu ile birlikte katılımcılar köprüden yürüyerek karşıya geçti.

VİDEO:

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2021, 15:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
23Gakgo23
23Gakgo23 - 3 hafta Önce

Elazizli gardaş hep beraber açilış yapilmis.ne guzel işte bu konidada ayrima girmeyin köprü herkesin bir elazigli olarak sunu belirtmek isterim ki her konuda yok malatya sunu yaoti bunu yapti demeyi birakin inanin onlarda ayni seyleri konusuyor

elazığlı
elazığlı - 3 hafta Önce

Ne olacak bu Malatya kıskançlığı ne zaman bitecek..

Elazizli
Elazizli - 3 hafta Önce

Malatya açmış biz hazır olda beklemişiz

mehmet
mehmet - 3 hafta Önce

köprü açılışı ve deprem konutlarının teslimi ayna REİS in bizzat katılımı ile yapılacaktı. Ne oldu? Konutlar mı bitmedi acaba?

23Gakgo23
23Gakgo23 - 3 hafta Önce

Ali eren gakgo bende elazigliyim bende milliyetciyim ama bu kısır döngü her konuda iki ili kiyaslayarak bir yere varamayız elazıg varsa malatya var malatya varsa elazig var

Ali Eren
Ali Eren - 3 hafta Önce

Gakgo23 güzel iyi demissin sana katılıyorum kiskanmak hoş bir özellik değil ancak güzel işleri örnek almak önemlidir. Malatyalı akıllı ve zekidir insanları siyaset adamları caliskandir uyaniktir. Mesela onlar yeni uygun yer belirleyip stad yapar biz aynı yerine ve dağa sonra yapmamiza rağmen daha kucugunu yapıyoruz. Onlara yeni liman sözü bize limanın genişletilmesi sözü veriliyor. İstemeyi biliyorlar

Ömer kara
Ömer kara - 3 hafta Önce

Ben Malatyalı olarak
Köprü hepimizin o açtı şu açtı kim açarsa açsın hizmet gelsin hizmet Malatya eşittir Elazığ bu iki il etlen tırnak gibidir
Saçma sapan eleştirilerde nolursunuz vaz geçelim

Gakgo
Gakgo - 3 hafta Önce

Hayırlı olsun Pertek köprüsü nu de bir an önce yapılmasını istiyoruz


SIRADAKİ HABER

banner7