Koronavirüsün Tanı ve Tedavisinde Geç Kalmayın!

Birçok hastalık gibi koronavirüs hastalığında da artık erken tanı ve teşhis hem hayat kurtarıyor hem de vücutta kalıcı hasarların önüne geçiyor…

Koronavirüsün Tanı ve Tedavisinde Geç Kalmayın!

Pandemiden kurtulmak istiyoruz ancak o 1,5 yıldır hayatımızın bir parçası olmaya devam ediyor.

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla gribal enfeksiyonlarla karışan korona virüs adeta tehlike saçıyor.

İBRAHİMOĞLU: GENELDE BİZE BAŞVURAN HASTALAR GEÇ KALAN HASTALARDIR

İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Ahmet İbrahimoğlu, “Şu anda pandemi dönemindeyiz. Bu pandemi döneminde birçok kimse var olan mevsimsel hastalıklarla bu karıştırılıyor. Gribal enfeksiyonlardır, mevsimsel hastalıklardır, soğuk algınlığıdır. Tabi bu durumda da hasta covid de olabilir. Ama bu covidin semptomları uzun sürebilir. Daha çok nefes darlığı, öksürük, sırt ağrısı, yeme içmede azalmalar, ishal, bulantı şeklinde şikayetler de olabilir. Bu durumda çok geç kalmadan uzman bir hekime başvurup da PCR testi yapılabilir. PCR testinde negatif çıkarsa ve hastanın şikayetleri devam ediyorsa bir akciğere yönelik röntgen yada tomografi de çekilebilir. Akciğer de eğer tutulum varsa bu hastanın daha farklı tedavilere ihtiyacı olabilir. Genelde bize başvuran hastalar geç kalan hastalardır” ifadelerini kullandı.

İBRAHİMOĞLU: GEÇ KALMADAN UZMAN BİR HEKİME BAŞVURUP UZMAN BİR HEKİMDEN GÖRÜŞ ALMAKTA FAYDA VAR

Anadolu Hastanesi’nde İç Hastalıkları Uzmanı Doktor İbrahimoğlu, “Hastalarda semptomlar biraz değişiklik gösterebilir. Kişiden kişiye hastalık daha farklı geçirilebilir. Bizim toplumda bazen yanlış yanılgıya neden olan olay şu; hastanın akrabaları rahat geçirmiş hastalığı. Herhangi bir sıkıntı yaşamamış ama ‘bende o şekil geçireceğim’ özellikle yaşlı hastalar zaman kaybediyor. Zaman kaybı da hastalık hakkında yanlış bilgilendirmedir. Bizim bu konudaki uyarımız hasta eğer testi pozitifse akciğeri de görüntülemek gerekiyor, tomografi, röntgen çekip akciğerde eğer tutulum varsa bu hastanın biraz daha farklı tedaviler almasına neden olabilir. Bizim burada zaten pandemi servisinde takip ettiğimiz hastalar genelde geç kalmış hastalar. Geç kalmadan uzman bir hekime başvurup uzman bir hekimden görüş almakta fayda var” şeklinde konuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Gökmen
Gökmen - 2 yıl Önce

Müşteri azaldı, maaş tehlikede milleti hastaneye çekme senaryosu.Meydanda tellal la çağırın bari,hasba.

SIRADAKİ HABER

banner137