Köy Köy Gezerek, Kitap Dağıtıyorlar

Goncalar Solmasın Derneği ve bir kırtasiyenin işbirliğiyle fuar alanında hayırseverler tarafından bağışlanan 6 bin kitap Elazığ'daki köy okullarına dağıtılıyor.

Köy Köy Gezerek, Kitap Dağıtıyorlar

Goncalar Solmasın Derneği ve bir kırtasiyenin işbirliğiyle fuar alanında hayırseverler tarafından bağışlanan 6 bin kitap Elazığ'daki köy okullarına dağıtılıyor.

"Onlar da Okusun Projesi" kapsamında kent merkezinde kurulan bir kitap fuarında oluşturulan kitap havuzunda toplanan kitapların 4 bin 500 çocuğa ulaştırılması için gönüllüler köyleri ziyaret ediyor.

Kitap okuma alışkanlığının kazandırılması amacıyla uygulanan proje ile kırsalda kırsaldaki çocukların kitapla buluşturulması hedefleniyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de desteği ile 10 ilçeye bağlı köylere giden hayırseverler tarafından sergilenen kitapları inceleyen çocuklar beğendiklerini alma fırsatı buluyor.

ORMANOĞLU: PROJE HERKESE ÖRNEK OLMALI

Goncalar Solmasın Derneği Başkanı Hacı Ormanoğlu, yaptığı açıklamada 13 yıldır kurduğu dernek bünyesinde çocuklara ulaşarak onların gönüllerine dokunmak için çalışmalar yaptığını söyleyerek, “Daha önceki projelerle şimdiye kadar 23 bin çocuğa ulaştırdık. Düzenlenen bir kitap fuarında 15 gün boyunca oluşturduğumuz kitap havuzunda hayırseverlerin bağışladığı kitapları asıl sahipleri olan çocuklara ulaştırmak için yola çıktık.  Bütün kitap fuarlarında bu tür çalışmalar yapılabilecek. Proje herkese örnek olmalı. Elazığ'ın tüm ilçelerindeki köylere kitap dağıtımı yapacağız. Kitap okuma alışkanlığı kazanılırsa güzel bir gelecek olacağını düşünüyorum. Bu çocuklarımız okuyacak, doktor, avukat, mühendis olacaklar. Projeye katkı sunan herkese teşekkür ederim” dedi.

BATI: ŞU AN KÖYLERİMİZİ GEZEREK BU KİTAPLARI DAĞITIYORUZ

Kırtasiye işleten Mustafa Batı, Elazığ'da herkes okusun diye bir kitap fuarı düzenledik. Sergilenen kitapları en uygun fiyatlarla satışa sunduk. Düzenlenen fuarda kırsalda yaşayan çocuklar da okusun diye yardım kampanyası başlattık. Fuar alanı içerisinde büyük bir havuz oluşturduk. İnsanlar kendi çocuklarına kitap alırken havuza da kitap atmak suretiyle bağışta bulundular. Şu an köylerimizi gezerek bu kitapları dağıtıyoruz” diye kaydetti.

ZORLU: ÇOK MUTLU OLDUK

Köyde yaşayan çocuklardan Nisanur Zorlu, kitap alma imkanlarının kısıtlı olduğunu, kendileri için getirilen kitapları görünce çok mutlu olduklarını söyleyerek, “Buraya kadar gelerek, bizlere kitap getirdiler. Getirdikleri kitaplardan alış veriş yapar gibi kitap seçtik. Çok mutlu olduk” ifadelerini kullandı.

AYDIN: HEDİYE KİTAP ALMAKTAN MEMNUNİYET DUYDUK

Yunus Emre Aydın da, şehirdeki çocuklar kadar kitap alma olanaklarının bulunmadığını belirterek, hediye kitap almaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7