Mahkeme Kararı Depremzedelere Emsal Karar Oldu

24 Ocak depreminde evi yıkılan depremzede yetkili kişilerin gerekeni yapmaması ve eksikler nedeniyle evinin yıkılması gerekçesiyle mahkemeye gitti. Depremzede açtığı davada haklı bulunarak, 40 bin lira tazminat kazandı.

Mahkeme Kararı Depremzedelere Emsal Karar Oldu

Elazığ 1. İdare Mahkemesi, Elazığ’da meydana gelen 6,8 depremin ardından evi yıkılan vatandaş tarafından açılan tazminat davasını karara bağladı. Alınan karar emsal niteliğinde.

Tazminat kararının dayanağı olan bilirkişi raporunda, davacı depremzedenin evinin yıkılmasıyla ilgili olarak, Müteahhit, Fenni Mesul, denetim ve kontrollerin sağlıklı yapılmaması, tasarım, proje ve uygulama aşamasındaki denetimin tam olarak yerine getirilmemesi, yönetmeliğe uygun proje ve hesaplamaların yapılmamış olması tespitlerine yer verildi.

KOÇ: EMSAL MAHİYETİ TAŞIYACAK DİYE DÜŞÜNÜYORUZ

Avukat Sadin Koç, “Kurumlara idari başvuru yapıyoruz. Kurumlardan zararımızı talep ediyoruz maddi ve manevi zararlarımızı. Kurumlar 30 günlük süre içerisinde önceden 60 gündü olumu veya olumsuz bir cevap veriyorlar veya hiç cevap vermiyorlar. Akabinde dva sürecimiz başlıyor, davamızı açıyoruz. Mahkeme delillerimizi topluyor, keşif yapılıyor, bilir kişi incelemesi yapılıyor. Zararımız hesaplanıyor ve bu şekilde karar sürecine doğru gidiyoruz. Mahkemelerde genelde emsaller çok önelidir. Emsalle birlikte artık dava süreci de biraz hızlanacaktır. Çünkü prosedür öğrenildi, elimizde artık emsalde var. Emsal mahiyeti taşıyacak diye düşünüyoruz biz” ifadelerini kullandı.

Mahkeme, evi yıkılan depremzede için maddi ve manevi tazminat olarak yaklaşık 40 bin lira tutarında emsal niteliğinde ilk tazminata hükmetti.

KOÇ: ELLERİNİ ÇABUK TUTMALARINDA FAYDA VAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM

Avukat Sadin Koç, “Ana parası maddi ve manevi olarak toplam mebla. Onun üzerine vade farkı işlenecek ödeme tarihine kadar. Her evin metrekaresi, yaşı ve binanın kaç katlı oluşuna göre ayrı bir hesaplama yapılıyor. O yüzden herkes bu rakamı alacak diye bir şey yok. Her dosyanın durumu farklı olacak, değerlendirmesi, incelemesi ve netice itibariyle kararı farklı olacaktır. Diğer vatandaşlar da başvurabilir. Değerlendirmemiz gerekir. Başvurmada biraz acele davranmalarında fayda var zira faiz başlangıç tarihi başvuru tarihi oluyor idareye başvuru tarihi oluyor. Bu açıdan ellerini çabuk tutmalarında fayda var diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

KOÇ: DASK DOSYALARIMIZ ŞU ANDA ÇOK CİDDİ SIKINTIDA

Avukat Koç, “DASK dosyalarımız şu anda çok ciddi sıkıntıda. Çok büyük bir mağduriyet var depremden kaynaklı. Vatandaşların halen parası ödenmedi. Yaptığımız görüşmeler de çok olumlu ilerlemiyor. İlgili kurumlar DASK’ın ilgili personelleri ödemelerin yapılacağını kısa zamanda söylüyor ama bugüne kadar bir kısım dosyalarımız yapıldı bir kısım dosyalarımız halen sürüncemede devam ediyor” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
ELAZIĞLI
ELAZIĞLI - 1 yıl Önce

Emsal karar mı değil mi bilmem ama, maharetli bir avukattır kendisi...

Abc
Abc - 1 yıl Önce

Ula tek kişi farklı isimlerle yazarak adamı karalıyor. Dava açmayın kardeşim. Sizi zorlayan mı var. Açmış davayı kazanmış işte. Görevini yapıyor.

Eytli
Eytli - 1 yıl Önce

Tebrik ederim. Gerçek bir hukuk mücadelesi olmuş.

Turan
Turan - 1 yıl Önce

Ne mal adamlar var şu memlekette.Bir dava açılmış , kazanılmış, henüz yüksek mahkeme kararı ile kesinleşmemiş iken,ve de emsal oldugu belirlenmemiş olduğu halde,bazı sefillerin ;bazısı savcıyı, bazısı hakimi, bazısıda Avukatı niye dava açtın niye kazandın diye suçluyor.Tam bir timarhanelik hal.Etraf sosyopatlarla dolu.Memleketin hâli pür melali.

:)
:) @Turan - 1 yıl Önce

Bu gibilerle yaşamak zorunda olduğunuz için Allah size yardım etsin

Elazığ
Elazığ - 1 yıl Önce

Direk halkı gazlıyor ki beyimiz dosra masrafı şu masrafı bu masrafı alsın işler açılsın.yok kardeşim yok inanamayın şorriğinizi akıtmayın size bişey yokkkkk

yazık
yazık @Elazığ - 1 yıl Önce

milletin yanında ol milletin bak bakayım 81 vilayete senin ki gibi tarumar olan başka bir şehir var mı yazık vAllahide billahhide yazık senin gibiler yüzünden memleket bu halde

Gakgo
Gakgo - 1 yıl Önce

Bugün konuyu inşaat mühendisi arkadaşla konuştum. Kurumların sorumluluğu 15 yıldır sizin binalar 25_30 yıllık. O yüzden böyle birşey olması mümkün değil diyor. Kurumlar temyize götürürse iptal olabilir dedi. Tabi adli süreç nedir nasıl işler bilmem sadece arkadaşın dediği bu. O yüzden avukatın dediği gibi acele etmeye gerek yok hakkımız ise ne zaman olsa alırız. Bence bu gencimiz isim yapmaya çalışıyor.

:)
:) @Gakgo - 1 yıl Önce

o yinşaat müyendisi bege deki unun dedigi gibi bir zaman 2577 sayılı ganunda yokdur :) Ula ne adamlarsınız la hukuki olayı İnşaat mühendisine soruyorsunuz ve aldığınız cevabı buraya yazıyorsunuz burada da gakkoşun hakkını arayan bir hukukçuyu yeriyorsunuz. Allah akıl fikir izan vicdan versin

Avukat değil mi masraf için
Avukat değil mi masraf için - 1 yıl Önce

İnanmayın Yargıtay bozar Elazığ hakimlerinin kararlarının %70
I bozulur

Yeni mezun avukat adayları Elazığ’a hakim olmuşlar yazık
Yeni mezun avukat adayları Elazığ’a hakim olmuşlar yazık - 1 yıl Önce

Yeni mezun avukatlar hakim savcı olmuş haksız katarlar veriliyor çöpü mahsun vatandaş perişan oluyor deneyimli halim savcılar gerekiyor çok mağduriyet olacak Allah yardımcımız olsun


SIRADAKİ HABER

banner103

banner109