Malatya'da Proje Değerlendirme Toplantıları Yapıldı

DSİ 9. Bölge Müdürü Mahmut Dündar‘ın başkanlığında, Bölge Müdür Yardımcıları, ilgili Şube Müdürleri ve teknik personelleri ile yüklenici firma yetkililerinin katılımıyla DSİ 9. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda Malatya Pütürge Miryaylası Göleti ve Sulaması Proje Ara Raporu değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Malatya'da Proje Değerlendirme Toplantıları Yapıldı

Malatya Pütürge MiryaylaGöleti ve Sulaması Proje Ara Raporu değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Proje sahası, Pütürge İlçesi sınırları içinde, Malatya İl merkezinin yaklaşık 72 km güneydoğusunda bulunan Pütürge İlçesi’nin 5,9 km güneydoğusunda, Örnek Köyü’nün 1,9 km kadar güneybatısında yer almaktadır.

Miryaylası Göleti, ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde, temelden 75 m, talvegden 74 m yüksekliğinde inşa edilecek olup, depolanacak 3.379.000 m3 su ile gölet mansabında bulunan 7.900 dekar tarım arazisinin cazibeli borulu yağmurlama ve damla sulama sistemleriyle sulanması sağlanacaktır. Gölet ve sulama tesislerinin inşa edilmesiyle sulu tarıma geçilecek olan civar yerleşimlerde yaşayanların gelirleri ve hayat standartları yükselecektir.

Gölet projesinin Nisan 2021 tarihine kadar tamamlanması planlanmakta olup, akabinde bütçe imkânları çerçevesinde yatırım programına teklif edilerek inşaatına başlanacaktır.

Ayrıca Malatya Mekez İspendere Göleti ve Sulaması Planlama Ara Raporu değerlendirme toplantısı yapıldı.

DSİ 9. Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar‘ın başkanlığında, Bölge Müdür Yardımcıları, ilgili Şube Müdürleri ve teknik personelleri ile yüklenici firma yetkililerinin katılımıyla DSİ 9. Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda Malatya Mekez İspendere Göleti ve Sulaması Planlama Ara Raporu değerlendirme toplantısı yapıldı.

Bu gölette depolanacak su ile 770 dekar tarım arazisinin cazibeli borulu sulama şebekesi ile sulanması temin edilecektir. Sunum neticesinde yapılan değerlendirme doğrultusunda planlama ve proje çalışmalarının yürütülmesine karar verildi.

2021 yılında planlama ve proje yapımının tamamlanması hedeflenmekte.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 21:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103