Maske Yeniden Zorunlu Olacak Mı?

Koronavirüs vakalarındaki artış devam ederken bazı kısıtlamaların geri gelip gelmeyeceği tartışılmaya başlandı.

Maske Yeniden Zorunlu Olacak Mı?

Sonbaharda vakaların daha da artacağının beklendiğini dile getiren uzmanlar ise geçen mayıs ayında hayatımızdan çıkardığımız maskelerin, toplu taşıma ve kapalı ortamlar için yeniden zorunlu olması gerektiğini söylüyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan son verilere göre 25 Temmuz- 1 Ağustos tarihleri arasında koronavirüs vaka sayısı 406 bin 322 oldu, 337 kişi de hayatını kaybetti. Bir önceki haftaya göre yaklaşık 50 bin artış gözlemlenirken, bazı yasak ve zorunluluklar yeniden tartışılmaya başlandı. Bunların başında ise toplu taşıma ve kapalı alanlarda maske konusu geliyor. Pek çok uzmandan konuya ilişkin açıklama gelirken, Doç. Dr. Elif Hakko da maskenin zorunlu olması gerektiğini savundu.

TEDBİRLER GEVŞEDİ, VAKALAR ARTTI

Yazın seyahatlerin artması, kalabalık alanlarda daha çok vakit geçirilmesi ve tedbirlerin iyice gevşemesi koronavirüs vakalarında artışa yol açtı. vakaların daha da yükselebileceğini belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, ‘Kuralların önemsenmemesi çok yanlış' dedi ve uyarılarda bulundu.

HAKKO: BU VARYANTLAR DAHA KOLAY BULAŞIYOR

Semptomların daha kısa sürede ortaya çıktığını belirten Hakko, “Kovid-19 BA.5 varyantı, Omicron'un bir alt varyantıdır. Benzer belirtiler gösteriyor ancak daha kolay bulaşıyor, hastalık semptomları da daha kısa sürede ortaya çıkıyor. Her ne kadar bazı kişiler için ölümcül olabilse de genelde hafif semptomlarla seyrediyor. Özellikle aşılı ve daha önce Kovid-19 geçirmiş kişilerde üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gösteriyor. Daha önceki varyantlara göre koku ve tat kaybı daha az görülüyor” dedi.

TATİLCİLERE MASKE UYARISI

Tatil dönüşünden ziyade tatilde de kurallara uyulması oldukça önemli. Tatil dönüşü kendisinde herhangi bir belirti hisseden kişinin ailesi de dahil başka insanlarla temas ettiğinde maske kullanması bulaşmayı önleyecektir. Uygun yaştaki çocukların aşılarının tamamlanması ve okul ortamlarında Kovid-19 açısından önemlerin alınması gerekir.

MASKE YENİDEN ZORUNLU OLMALI

Aşılar hastalığın ağır geçirilmesini önlemede oldukça başarılı. O nedenle tamamlanmalı. En az 3 doz aşı yaptırmamış herkes aşılanmalı. Risk grubundaki kişiler 4'üncü dozlarını yaptırmalı. Yaşı aşı olmaya uygun olan çocuklar da mutlaka aşı olmalı. Ancak sadece aşı değil maske kullanımı aşıya ek olarak korunmada çok çok yararlı. Kapalı ortamlarda, toplu taşımada maske yeniden zorunlu olmalı. Hasta kişilerin sorumlu davranıp, maske takmaları hastalığın yayılımını azaltacaktır.

SONBAHARDA VAKALARDA ARTIŞ BEKLENTİSİ

Yaz aylarında önlemlerin kaldırılması, seyahatlerin artması, kalabalıkların bir araya gelmesi vaka sayılarında bir artışa neden oldu. Sonbaharla beraber okulların açılmasıyla vaka sayılarında yeniden artış olması beklenir bir olasılık. Önlemlerde bir değişiklik yok, kapalı ve özellikle toplu taşıma gibi kalabalık ortamlarda maske kullanımı önemli. Eksik aşıların tamamlanması hastalığın hafif geçirilmesini sağlayacaktır.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2022, 12:24

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109