MSB Açıkladı! Barış Pınarı Harekatı’nda Son Durum Ne?

Milli Savunma Bakanlığı tarafından Barış Pınarı Harekatı’ndaki son durum hakkında açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, “Türk-Rus ortak devriyelerine başlanacaktır. Bu kapsamda devriye güzergâhlarında mayın, EYP temizlik faaliyetlerine ve keşif uçuşlarına başlanmıştır” denildi.

MSB Açıkladı! Barış Pınarı Harekatı’nda Son Durum Ne?

Barış Pınarı Harekatı için verilen 150 saatlik sürenin sonunda Milli Savunma Bakanlığı’ndan son durum ile ilgili açıklama yapıldı.

“EYP TEMİZLİK FAALİYETLERİNE VE KEŞİF UÇUŞLARINA BAŞLANMIŞTIR”

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “22 Ekim 2019 tarihinde Fırat’ın doğusuna ilişkin Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında Soçi’de varılan mutabakat kapsamındaki hususların yerine getirilmesinde tarafımızca gerekli hassasiyet gösterilmiştir. 150 saatlik sürenin sonunda, Rusya Federasyonu tarafından, YPG’nin ağır silahlarıyla birlikte Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometrenin, ayrıca da Münbiç ve Tel Rıfat’ın dışına çıkarıldığı bildirilmiştir. Mevcut Barış Pınarı Harekât alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 kilometre derinlikte, Kamışlı şehri hariç, Türk-Rus ortak devriyelerine başlanacaktır. Bu kapsamda devriye güzergâhlarında mayın, EYP temizlik faaliyetlerine ve keşif uçuşlarına başlanmıştır. Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek, başta DEAŞ ve PKK/YPG olmak üzere terör örgütleriyle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Böylece bölgede bir barış koridoru oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriye’li kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103