Müftü Aydın, Mevlid-İ Nebi Haftası Etkinlikleri Hakkında Bilgiler Verdi

İl Müftüsü Selami Aydın, Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle bir basın toplantısı düzenledi.

Müftü Aydın, Mevlid-İ Nebi Haftası Etkinlikleri Hakkında Bilgiler Verdi

28 Ekim’de başlayacak olan Mevlid-i Nebi Haftası ile ilgili bilgiler veren İl Müftüsü Selami Aydın, hafta boyunca Elazığ İl Müftülüğü olarak yapacakları etkinleri de kamuoyuna açıkladı.

Müftü Aydın’ın açıklamaları şöyle;

“YENİ BİR MEVLİD-İ NEBİ YILDÖNÜMÜNE KAVUŞMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

 “Bismillahirrahmanirrahim rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla; Aziz şehrin Aziz insanları sizleri saygı ve hürmetle selamlıyorum. Allah'ın selamı rahmeti bereketi üzerinize olsun. Mevlid-i Nebi Haftamızın hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum. Gözlerimizin nuru, gönüllerimizin süruru, iki cihan serveri Hz. Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimizin yeni bir Mevlid-i Nebi yıldönümüne kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bizleri bugünlere kavuşturana Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun.

“PEYGAMBER SEVGİSİNİ PEKİŞTİRMEYİ AMAÇLAYAN BİR HAFTADIR”

Mevlid-i Nebi Haftası 1989 yılında Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından Hazreti Peygamberi anmaktan anlamaya düsturuyla kutlanmaya başlanan ve kutlama zamanı da hicri takvime göre belirlenen bir haftadır. Kur'an-ı Kerim’de “Biz seni alemlere rahmet olarak gönderdik. Şüphesiz ki sen yüce ahlak üzerinesin” Resulullah Efendimiz’de; “Rabbim beni terbiye etti ve terbiyemi ne güzel yaptı” buyuruyor. İşte bu hafta alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimizin örnekliğini ve insanlığa sunduğu değerleri anlamayı, toplumumuzun her kesimine ve tüm insanlığa anlatmayı ve tanıtmayı, günümüz problemlerine Peygamber Efendimizden referanslarla çözüm üretmeyi ve milletimiz de var olan Peygamber sevgisini pekiştirmeyi amaçlayan bir haftadır.

 “BAŞKANLIĞIMIZ TARAFINDAN HER YIL YENİ BİR TEMA BELİRLENİYOR”

 “Başkanlığımız; son yıllarda toplumumuz İslam alemi ve bütün insanlık için önem arz eden ve sorun haline gelen bir konuyu haftanın teması olarak belirle belirlemekte ve bu çerçevede pek çok etkinlik gerçekleştirmektedir. Söz konusu TEMA hakkında toplumsal bir bilinç ve farkındalık, ulusal ve uluslararası bir kamuoyu oluşturmaya çalışmaktadır. 2020 yılı Mevlid-i Nebi Haftası teması Başkanlığımız tarafından “PEYGAMBERİMİZ VE ÇOCUK” olarak belirlenmiştir. Çocuklarımız bizim göz aydınlığımızdır, dünya hayatımızın süsü ve ziynetidir. Hayatımıza anlam katan neşe ve huzur kaynağımız, canımızdan canımız, kanımızdan kanımız ve Allah'ın bize bir lütfudur. Yavrularımız bizim geleceğimiz, umudumuz ve ümidimiz, vatanımızı devletimizi al ay yıldızlı bayrağımızı çocuklarımıza emanet edeceğiz. Bu vesile ile hafta boyunca insanlık için her konuda örnek olan Peygamber efendimizin insanın şahsiyet oluşumunda en etkili dönem olan çocukluk dönemine ait tavsiyede uygulamalarını, dünya hayatının süsü olan çocuğa yönelik yaklaşımını anlamaya çalışacağız.

ELAZIĞ MÜFTÜLÜĞÜ OLARAK BU HAFTA BOYUNCA BAZI ETKİNLİKLER YAPACAĞIZ”

Elazığ Müftülüğü olarak bu hafta boyunca bazı etkinlikler yapacağız. Şimdi o etkinlikleri siz değerli basın mensuplarıyla ve Elazığ halkı ile paylaşmak istiyorum. Allah nasip ederse yarın bir konferansımız var Ankara'dan Teftiş Kurulu Başkanımız Muhterem hocamız Fatih Karacabey gelecekler. Yarın Edibe Can Konferans Salonu’nda saat 19:00’da konferansımız başlayacak ve yerel televizyonlar aracılığıyla imkânlar nispetinde canlı olarak verilecektir. Tabii salgın hastalık dönemi olduğu için pek fazla kardeşimize davet edemiyoruz. Onlara basın yoluyla, televizyon aracılığıyla ve diğer sosyal medya aracılığıyla kardeşlerimize programı başvuracağız. Bunun dışında Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle televizyon, radyo programlarımız olacak, sosyal medya üzerinden canlı yayın bağlantılarınız olacak. Geçen hafta yaptığınız gibi bu hafta da Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle yine bir konteyner kentimizde kardeşlerimize Peygamber Efendimiz’in mevlidine hürmeten bir ikramımız olacak. Şehit ailelerini davet etmek suretiyle şehitlikte Kur'an-ı Kerim okuyup şehitlerimizi rahmet ve minnetle şükranla yâd edeceğiz. Cami temeli atılacak, 4-6 yaş Kur'an kurslarımız yapıldı yeni açıldı onların açılışını yapacağız. Elazığ'da ilk defa bir sala yarışması düzenliyoruz. Bildiğiniz gibi Elazığ'da Sala bir başka verilir, Harput Salası yürekleri titretir. Bu vesileyle çok güzel Sala veren kardeşlerimizin de ortaya çıkması açısından biz Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle bir sala yarışması düzenleyeceğiz ve bu ödüllü olacak.

“OKUMA YARIŞMASI ÖDÜLLÜ OLARAK DÜZENLEYECEĞİZ”

Sevgi evlerini ziyaret edeceğiz, yine bu hafta münasebetiyle 100 yetim çocuğumuzu bu daha fazla olabilir çocuklarımızı giydireceğiz onları sevindireceğiz. Okullarımızda Veda Hutbesi ezbere okuma yarışması ödüllü olarak düzenleyeceğiz. Kur'an kurslarımızda bilgi yarışması düzenleyeceğiz. Engellilere ve diğer kesimlere yönelik bazı faaliyetlerimiz olacak. Mevlid-i Nebi Haftamızın hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum. Siz değerli basın mensuplarına ve bizi dinleyen El-Aziz şehrinin Aziz insanlarına, Elazığ hakkına saygı ve hürmetlerimi arz ediyorum”

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2020, 14:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Ercan KESKİN
Ercan KESKİN - 3 yıl Önce

Sayın Müdürüm, İlçeleri, zenginleri vs. geziyor. Güzel de konuşuyor ama Camilerden kovalanan çocuklardan ve 10-15 yıl aynı kadınların öğrenci gösterilip maaş alan Öğreticilerden haberi yok. Cami Dernek Başkanları ile tanışma zahmetine katlanmadı. Derneklerin durumundan, derdinden, hizmetinden bihaber. Müslümanın derdiyle dertlenmesini öneririm.

SIRADAKİ HABER

banner137