Orta Hasarlı Binalarla İlgili Ezberleri Bozan Açıklama!

İzmir’de meydana gelen depremin ardından hasar gören binalarla ilgili açıklama yapan İTÜ Öğretim Üyesi Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, orta hasarlı binalarla ilgili oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Ercan, güçlendirmeye karşı olduğunu söyledi.

Orta Hasarlı Binalarla İlgili Ezberleri Bozan Açıklama!

İTÜ Öğretim Üyesi Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, İzmir’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından hasar gören binalarla ilgili canlı yayında açıklama yaptı.

Prof. Dr. Ahmet Ercan açıklamasında orta hasarlı binalar ve güçlendirme işlemiyle ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

24 Ocak tarihinde Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından şehirde en çok konuşulan konulardan birisi Orta Hasarlı binalar olmuştu. Elazığ kamuoyunda orta hasar kavramına karşı çıkılarak bir evin ya hasarlı ya hasarsız olduğu belirtiliyordu.

ELAZIĞ’IN EN BÜYÜK SORUNLARINDNA BİRİ ORTA HASAR OLDU

Depremin üzerinden yaklaşık 9 ayın geçmesine rağmen Elazığ’daki en büyük sıkıntıların başında gelen orta hasarlı binalarla ilgili vatandaşların tedirginlikleri devam ediyor. Depremzedeler binalarının orta hasar kavramından çıkartılmasını beklerken güçlendirilen bir bina da güven içerisinde oturamayacaklarını ifade ediyorlar.

PROF. DR. ERCAN, EZBER BOZAN AÇIKLAMA YAPTI

Elazığ’da orta hasar sorunu devam ederken orta hasarlı binalarla ilgili İTÜ Öğretim Üyesi Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan ezberleri bozan bir açıklama yaptı. Prof. Dr. Ercan, güçlendirmeye karşı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Ercan’ın o açıklamalarına elazigsonhaber.com İnternet Haber Sitesi ulaştı.

“GÜÇLENDİRİLMİŞ ADAPAZARI EVLERİNİN HEPSİ YIKILDI”

Prof. Dr. Ahmet Ercan, “1967 yılında Adapazarı depremi oldu. Orta hasarlı binaları güçlendirdiler. Daha sonra 1999 depreminde o güçlendirilmiş Adapazarı evleri hepsi yıkıldı. Orada insanlar öldü. Peki buna neden izin veriliyor” dedi.

“BEN GÜÇLENDİRMELERE ENGELİM”

Güçlendirmeye karşı olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Ercan, “Benim 81 yaşındaki annemi ters çevirip boyayıp rujlayıp 18 yaşındaki bir kız yapabilir misiniz? Yapamazsınız. Eğer bir yapı ve yer kötüyse o yapıyı yıkacaksın yeniden yapacaksın. İnşaatçılar bana kızmasın hocam güçlendirmelere engel oluyor falan diye evet ben güçlendirmelere engelim” ifadelerini kullandı.

ELAZIĞ’DAKİ ORTA HASARLI BİNALAR İÇİN TEKRAR ÇALIŞMA YAPMAK LAZIM!

İTÜ Öğretim Üyesi Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın bu önemli açıklamaları Elazığ’daki orta hasarlı binaların tekrar gözden geçirilmesi ve yeniden hasar tespit çalışması yapılması gerektiğini ortaya koydu.

VİDEO

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2020, 20:55

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Kürşat
Kürşat - 3 yıl Önce

Bizim altı aydır bu kutularda yazdığımızı,bir bilim adamı seslendirdi.Aynen doğru,güçlendirme safsatası,biryerlere sadece rant aktarmaktan öteye gitmezdi ve ilk 5-5.5 depremde yerle bir olurdu.Eskimis,demirleri, korozyon,nem ve mukavemeti zayıflamış kolon ve kirişleri yapılacak karbon elyaf kompozit lifle sarılması, asıl iskeleti yani ana tasiyiciyi güçlendirmeyip bilakis taze tabliye ve yeni duvarlar yükü artırıp,eski mukavemeti bile gosteremeyeceginden ilk depremde yerle bir olup, insanlarımizin hem can ve mal kaybına sebep olacaktı.Zaten bazı acikgozler hemen şehrimizde bürolar açıp,bazı ismi lazım değil akademisyenleri de kullanarak bu işi gündemde tutmak isteyip,aylarca reklamlar vererek insanlarımızı inandirmak istediler,ama nafile.

Bekir Deveci
Bekir Deveci - 3 yıl Önce

İnşAllah il yöneticileri bu haberi okur. Elazığ son haber duyurduğun içinde teşekkür edeirz

Sıra nokta...
Sıra nokta... - 3 yıl Önce

Asıl komik sensin......

Kıyamet yaklaşıyor
Kıyamet yaklaşıyor - 3 yıl Önce

Devlette para kalmadı bizim deprem gorona giresun derken izmir hee daha 2020 bitmedi bakak nolacak

Hilal
Hilal - 3 yıl Önce

Ağzınıza sağlık hocam bitanesiniz aylardır kendimizi paraliyoruz elazig bitik durumda heleki orta hasar sorunu bizi tam yıktı tekrar incelensin orta hasar nedir ya ya az hasarlidir yada ağır hasarlidir bunun ortası ne acilen buna bir çözüm

.... .
.... . - 3 yıl Önce

Hocanın verdiği örnek bayağı komik olmuş.

Elazığın sesi
Elazığın sesi - 3 yıl Önce

Allah razı olsun sayın bilim adamımızdan bizim sesimiz olmuş inşAllah yetkililer bir an önce bu işe el atar ilerde yaşanacak bir depremde büyük bir facianın önüne geçilir.

SIRADAKİ HABER

banner137