Otantik Liderliğin Pandemide Hayat Kurtaran 5 Temel Özelliği

Otantik liderler, pandemide fark yaratıyor. Köklerini bilen koruyan, kültürel yerel reflekslerin farkında olan, global düşünen ve evrensel değerleri dikkate alan yetkinliklerin güçlendirilmesi, “otantik liderler” de öne çıkıyor. Otantik liderler, güç, para veya mevki gibi kişisel çıkarları için değil; izleyenlere yol göstericilik ve destekleyicilik yapmayı önemsediği için zor zamanların güçlü liderleri oluyorlar.

Otantik Liderliğin Pandemide Hayat Kurtaran 5 Temel Özelliği

Her bireyin ve her şirketin pandemiden etkilendiğini anlatan Türkiye’nin Marka ve İletişim Gurusu Ayşen Laçinel, şunları söyledi:

“Ayakta ve hayatta kalan, itibarını varlıklarını koruyan, günün ihtiyacını anlayıp hızla yenilenen markaların liderlerinde, otantik liderlik özelliklerinin öne çıktığını görüyoruz. Evrensel düşünen, kültürü ve değerlerini bilen, sahte olmayan sahici ve içten liderler, var olmaya ve var etmeye devam edecektir. Aynı zamanda, duygusal zekanın duyguların farkında olma ve sosyallik özellikleri ile de, otantik liderlik arasında güçlü bir bağ vardır.” dedi.

Otantik liderlik ve örgütsel bağ arasındaki ilişkiye değinen Marka ve İletişim Gurusu Ayşen Laçinel, şunları kaydetti:

“Otantik liderin izleyenler üzerinde, örgütsel bağlılık ve adanmışlık düzeyini arttırıcı etkisi bulunuyor. Örgütsel bağlılık ile çalışanlar, örgüte inanmakta, itaat etmekte ve beklenenleri gönülden yerine getirmektedir. Otantik liderler, şeffaf ve tarafsız olduklarından, güvene dayalı bir ilişki geliştirirler. Burada özellikle şeffaflık, izleyenler tarafından süreçlerin yakından takip edilmesini ve güven duygusunun geliştirmesini sağlar. Öz farkındalığı yüksek olan otantik liderler, aynı zamanda kendi güçlü ve zayıf yönlerinin ve duygularının farkındadır. Bireylerden tarafsız bilgi alırlar, bilgi verirler ve önyargısız değerlendirme yaparlar. Dürüstçe hareket eden, önyargısız değerlendirmeler yapan, geri bildirim veren, yetenekleri fark eden, önemseyen, geliştiren, destekleyen ve zor durumlar karşısında iyi bir yönetim sergileyen ve birlikte başarıyoruz mesajı ile süreci yöneten liderler, bu dönemin hayat kurtaran liderleridir. Biruni Üniversitesi PDR Yüksek Lisans tez konum “Yöneticilerde duygusal zeka ve otantik liderlik arasındaki ilişki” oldu. Özetle toplumlar, genel beklenti ve görüşlere göre davranmanın ötesinde, kendine ait deneyim ve düşünceler çerçevesinde kararlar veren otantik liderlere ihtiyaç duymaktadırlar. Son dönemlerde, siyasiler, iş insanları ve sanatçılar bu konudaki bireysel danışmanlıklara yoğun talep gösteriyorlar. ” diye konuştu.

Otantik liderliğin pandemide hayat kurtaran 5 temel özelliği şunlardır:

1-Kendi amaçlarını anlamak (kendini tanımak, toplumu tanımak ve amaç konu farkındalığında, seçimlerini eylemlerini bilinçli gerçekleştirmek)

2-Davranışlarını sağlam değerlere dayandırmak (izleyicilerle, ortak değerlere sahip olması ve iletişimini ortak değerler referansı ile gerçekleştirmesi)

3-Toplumum hassasiyetini bilerek, kendi duyguları ve değerleri ile liderlik etmek (ahlaki karakterin gelişmişliği, pozitif enerjiye sahip oluşu)

4-İzleyicileri ve ekosistemindekiler ile güçlü ilişkiler kurmak, onları geliştirmek, yönlendirmek ve şeffaflığı ilke edinmek (sürekli gelişim odaklı olmak, empati yapabilmek)

5-Öz disiplin sağlamak (öz disiplin sahipliği ile esnek olabilmeyi bir arada yürütmek, umutlu olmak, umut vermek, güvenilir olmak)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109