Paris Başkonsolosluğuna Ziyaret

Başkonsolos Tantekin: Türkiye ile Fransa arasında dostluk bağları var.

Paris Başkonsolosluğuna Ziyaret

Elazığ’dan Paris’e Harput’un tanıtım toplantısı için giden heyet, Paris Başkonsolosu Barış Tantekin ve T.C. Konsolosu Müslüm Aygün’ü Paris başkonsolosluğunda ziyaret etti. 

Yapılan ziyarette Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Harput'un UNESCO dünya miras listesine girmesi için yapılan çalışmalar ve Harput hakkında bilgiler verdi.

Barış Tantekin de, bu süreçte Türkiye’nin tamamının anlatılması gerektiğini söyleyerek, “Türkiye ile Fransa arasında dostluk bağları var. Türkiye’ye meraklı Fransız sayısı da çoktur” diye konuştu.

Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Başkanı Mehmet Çağlar ise, Paris Başkonsolosu Barış Tantekin’e Harput senfonisinin DVD’sini hediye ederek, “DVD’nin dinlendireceğine inanıyorum” dedi. Mücahit Yanılmaz da, “Harput senfonisini dinledikçe yorgunluğunuzu atacaksınız. Harput musikisi çok meşhurdur” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Yanılmaz, Harput kalesinin nasıl inşa edildiğinden ve Çayda Çıra halk oyunundan bahsederek, “Çayda Çıra oyunumuz, halk oyunları arasında dünya birinciliği almış oyunlarımızdan bir tanesidir” şeklinde konuştu.

Son olarak Yanılmaz, “Kilo yapmaz. Enerji verir” diyerek, Elazığ’ın yöresel ürünlerini de ikram etti.

Haber: Elif Tuğçe Aba

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2017, 15:26

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner137