Paris’te İş Adamlarıyla Toplantı Yapıldı

Harput’un UNESCO listesine alınmasıyla ilgili Paris’te gerçekleşecek tanıtım toplantısına katılmak için Paris’e giden Elazığ heyeti ile Fransa’daki Türk temsilciler arasında “Ekonomi ve Sosyal İstişare” toplantısı gerçekleştirildi.

Paris’te İş Adamlarıyla Toplantı Yapıldı

Elazığ’dan Fransa’nın başkenti Paris’e giden Elazığlı heyet, Fransa’daki Türk temsilciler ile bir araya geldi.

Paris Büyükelçiliği’nde gerçekleştirilen toplantıya Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ve Elazığ’dan giden heyetin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Paris Büyükelçisi  İsmail Hakkı Musa, UNESCO Nezdinde Daimi Temsilci Altay Cengizer ve OECD Nezdinde Daimi Temsilci Büyükelçi Erdem Başçı, Paris Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği Ticaret Başmüşaviri Müge Varol Ilıcak, Türk Fransız İşadamları Başkanı Selçuk Önder, Yatırım Ajansı Başkanı ve işadamları katıldı.

Elazığ’dan sadece Kanal Fırat, Kanal E ve elazigsonhaber.com tarafından takip edilen, toplantıda bürokrat ve işadamlarına Elazığ’ın önemi ve Elazığ’da ne yapabilecekleri hakkında bilgiler verildi.  

Elazığ Belediyesi Başkanı Mücahit Yanılmaz düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, ilk olarak Harput’un dünya miras listesine girmesi ile ilgili çalışmaları olduğunu belirterek, “İstanbul’dan Ankara’dan, Antalya’dan çok değerli iş adamlarımızla birlikteyiz. Bir şehrin kalkınması ekonomiyle, yatırımla doğru orantılıdır. Elazığ belediyesi olarak yollar, parklar yapsak da Elazığ’ın ekonomisi ile de yakından ilgileniyoruz. Elazığ’ın GSMH’sını daha yükseklere çıkarmak, sanayideki yatırımları artırmak için mücadele içerisindeyiz” dedi.

“Elazığ, doğudan bakarsanız bir batı şehridir”

Elazığ’ın Türkiye’de 3 tarafı göllerle çevrili yarım ada olan tek il olduğunu dile getiren Yanılmaz, “Denizle çevrili olan var ama göllerle çevrili olan tek il Elazığ. Bir tarafında Karakaya barajı bir tarafında Hazar gölü bir tarafında Keban barajı olan bir ildir. Yaşam kalitesi çok yüksek olan illerden biridir. Elazığ’a batıdan bakarsanız doğu şehri ama doğudan bakarsanız bir batı şehridir. Huzurun, birlikte yaşamanın en iyi olduğu illerden biridir. Biz Elazığ halkı olarak birbirine saygılı olan, birbirine yardım etme kültürü olan illerden biriyiz. Bu çerçeveden bakıldığında yatırım yapılacak en iyi illerden. Ara elemanları var. Buraya yatırım yapıldığında yetişmiş bir nesil göreceksiniz. Genç nesil var. Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin dünyada 5. sırada olmasıyla dünya nezdinde önemli yeri var” diye konuştu.

“Elazığ, yatırım yapanlara çok özel imkânlar, teşvikler sağlıyor”

Elazığ’ın cazibe merkezi olarak çok önemli bir il olduğunu vurgulayan Yanılmaz, “Elazığ, yatırım yapanlara çok özel imkânlar, teşvikler sağlıyor. Cazibe merkezi çerçevesinde kalkınma bankasının müracaatları var. Müracaatlar çerçevesinde 30 bin istihdam alacak şekilde Elazığ’da yatırım yapmak istediklerini söylediler” şeklinde konuştu.

“Elazığ turizm şehridir”

Yanılmaz, Elazığ’ın turizm çeşitliliğine değinerek, “Elazığ turizm sektörü olarak öne çıkan bir şehir. Doğa turizminin yapılacağı, inanç turizminin yapılacağı, su ile ilgili turizmin yapılacağı, kış turizminin yapılacağı illerden bir tanesidir. Elazığ turizm şehridir. 12 ay boyunca turizm yapılacak olan imkânlara sahip, kadim kültürü, medeniyeti, sanatı ile arkeolojik turizmin yapılacağı illerden bir tanesidir” ifadelerinde bulundu.

“Sivrice geniş bir eğlence merkezi yapmak için uygun bir ilçemiz”

Yanılmaz, Elazığ’ın sahip olduğu zenginlikleri anlatmaya şöyle devam etti: “Kayak merkezimiz var ve çok aktif. Kayak merkezin altında Hazar gölü var. Dünyanın büyük tektonik göllerinde biridir. Batık şehirde dalgıçlarımız çalışmalar yapıyorlar. Sivrice ilçemizi doğa turizm ilçesi yapmak istiyoruz. Sivrice gölümüz geçmişte mavi bayrak almıştır. Uluslararası alanda turizmin yarışmalarının yapıldığı bir yer. Geniş bir eğlence merkezi yapmak istiyorsak burası uygun. Buraya teleferikle birlikte birçok çalışma yapılabilir.

“25 bin konutun kentsel dönüşümünü planlıyoruz”

Elazığ’da şehir merkezinde kentsel dönüşüm çalışmalarımız var. 2023 yılına kadar kentsel dönüşüm kapsamında 25 bin konutun kentsel dönüşümünü planlıyoruz.

“Elazığ belediyesi olarak çimento fabrikasının bulunduğu yerde yatırım yapmak isteyen firmaya destek vereceğiz”

Elazığ’ın merkezinde olan çimento fabrikası yeri değiştirme çalışmaları devam ediyor. Ana ilkelerde anlaştık. Bir kısım teknik anlaşmalar kaldı. Elazığ belediyesi olarak çimento fabrikasının bulunduğu yerde yatırım yapmak isteyen firmaya destek vereceğiz.

Elazığ Türkiye’deki mermer rezervinin önemli şehirlerinden birisi. Cidde’de lüks bir otelde iç mimariyi süsleyen mermerler Elazığ mermer fabrikasından.

Elazığ’daki kayısının tadı dünyaca meşhurdur.

Elazığ’ımızdaki Öküzgözü üzüm dediğimiz üzüm tadıyla, lezzetiyle, üzüm suyuyla dünyaca meşhur olan üzümlerdendir.

Elazığ en fazla alabalık yetiştiren illerdendir. Hem Keban barajının sıcaklık oranı hem Karakaya barajının sıcaklık oranından dolayı en kaliteli alabalık burada oluyor.

Jeotermal zenginliklere sahibiz. Hem sağlık sektöründe hem elektrik için kullanılabilen zenginliğe sahip.

“Elazığ Fırat Kalkınma Ajansı bünyesinde biz yatırımcılara rehberlik yapacak özel grup kurduk”

Elazığ’a yatırım yapmak isteyen bütün yatırımcılara Elazığ ile ilgili hangi bilgileri istiyorlarsa Elazığ belediyesi olarak rehberlik, önderlik yaparız. Elazığ Fırat Kalkınma Ajansı bünyesinde biz yatırımcılara rehberlik yapacak özel grup kurduk. Resmi işleri yapmak üzere görevlendirildi. Firmalar yatırım yapmaya geldiklerinde çözüm ortağı oluruz.

“Fransa’daki yatırımcılar için ciddi avantajlar var”

Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı Başkanı Mehmet Çağlar ise, “Bizim buraya gelme amacımız Harput’un UNESCO dünya miras listesine alınması. Cazibe merkezi olmasın teknik olarak çok önemli özellikleri var. Yatırımcı Elâzığ’da arsaya para vermeden arsayı tahsis olarak kullanabiliyor. Makine teçhizatında kredi fonu var. Faiz desteği var. Vergi desteği var. Bunlar Fransa’daki yatırımcılar için ciddi avantajlar olabilir” dedi.

“Türkiye, Fransa için önemli bir hedef”

T.C. Paris Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği Ticaret Başmüşaviri Müge Varol Ilıcak da, “ Başbakanlık yatırım ajansımızda yeni neler yapabilir diye, yabancı sermayeyi nasıl ülkemize çekebiliriz diye çok çalışmalar yapıldı. Bunun için bölgeler, sektörler belirlendi. Önemli olan oraya gitmeyi sağlayacak ve daha birçok şeyin maddi teminatını sunabilmek. Türkiye’de yatırım yapmayan Fransa firması az. Yatırım yapmadıysa da irtibat merkezi var. Türkiye, Fransa için önemli hedef. Türkiye çok ciddi şekilde alım yapan bir ülke. Savunma sanayi ile ilgili parça yapımında Fransa aile çok iyi iş birliği kurabilirsiniz.

Air Show fuarı olacak. Bu fuar havacılık sanayinin her unsuruyla değerlendirildiği çok büyük organizasyon. Bu fuarı lütfen takip edin tavsiye ederim. Savunma sanayide çalışma listesini temin edelim bunları gözden geçirin.

Air Bus’ın kanatçıklarını ürettik. Ve şu anda Fransa da satılıyor.

Haber: Elif Tuğçe Aba

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner137