Polat: Önemli Olan Erken Teşhis Edilmesi

İl Sağlık Müdürlüğü bünyesine kazandırdığı, “kanser tarama aracı” ile test yaptırmak için hastaneye gidemeyen vatandaşın ayağına gidecek.

Polat: Önemli Olan Erken Teşhis Edilmesi

İl Sağlık Müdürlüğü önemli bir çalışamaya daha imza attı.

Bünyesine kazandırdığı “Kanser tarama aracı” ile testi yaptırmaya gidemeyen vatandaşın ayağına giderek hizmet sunacak.

“ÖNEMLİ OLAN ERKEN TEŞHİS EDİLMESİ”

Kanserde ilk teşhisin önemine değinen İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat, “Bilindiği gibi kanserler dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Tabii ki burada kanserlerde önemli olan erken teşhis edilmesi. Birçok kanser hastalığı erken teşhisle çok kolay bir şekilde tedavi edilmektedir. Sağlık Bakanlığı da bu kanserlerde erken teşhise çok önem vermekte. Biz de Sağlık Müdürlüğü olarak bütün aile sağlık merkezlerinde KETEM dediğimiz erken Kanser Teşhis Ve Tanı Merkezlerimizde, hastanelerimizde özellikle sık görülen rahim ağzı kanserleri, meme kanserleri ve kolon kanserlerine yönelik tarama testleri uygulamaktayız. Bu bağlamda Elazığ olarak kanser taramalarında oldukça iyi bir yerdeyiz. Türkiye ortalamasının üzerindeyiz. Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü olarak bir yenilik yaptık. Bu verimlerimizi daha da artırmak için arkamızda gördüğünüz mobil kanser tarama aracını yaptık. Bu araç içine dijital mamografi cihazı monte edildi. Herhangi bir vesileyle gelemeyen veya kanser taramasını yaptıramayan vatandaşlarımızın biz kapısına kadar gideceğiz bu taramalarını yaptıracağız” ifadelerini kullandı.

“GELEMEYEN VATANDAŞLARIMIZIN DA KAPISINA KADAR GİDİP BU TARAMA TESTLERİNİ YAPACAĞIZ”

Vatandaşlardan da bir istekte bulunan Polat, “Özellikle sık görülen kanserlere yönelik tarama testlerini mutlaka yaptırmalı ki bunlar tüm sağlık kurumlarında ücretsiz bir şekilde yapılmaktadır. Bu konuda duyarlı olmalarını özellikle istirham ediyorum. Yine bu araçla da gelemeyen vatandaşlarımızın da kapısına kadar gidip bu tarama testlerini yapacağız. Bunun Sağlık Müdürlüğümüze ilimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7