Prof. Dr. Akbulut: Lüzumsuz Yere Antibiyotik Kullanarak Vücudumuza Zarar Vermeyelim

Fırat Üniversitesi Hastanesi enfeksiyon Anabilim Dalı ve Hastane Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ayhan Akbulut, 18 Kasım Avrupa Antibiyotik farkındalık günü münasebetiyle açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Akbulut: Lüzumsuz Yere Antibiyotik Kullanarak Vücudumuza Zarar Vermeyelim

Fırat Üniversitesi Hastanesi enfeksiyon Anabilim Dalı ve Hastane Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ayhan Akbulut, bizlerin toplum olarak, hekimimiz yazmadığı müddetçe antibiyotik kullanmamaya özen göstermemizi tavsiye etti.

Prof. Dr. Ayhan Akbulut, mikropların bakteriler, virüsler mantarlar, parazitler diye dört sınıfa ayrıldığını, antibiyotiğin anlamının canlıya karşı yani mikroplara karşı demek olduğunu, hala insanların maskesiz gezdiğini, maskesiz gezildiği için birbirimizin yakın mesafede solunumundan virüsler bakteriler rahatlıkla bulaşabilmekte olduğunu dile getiren Akbulut, bunun neticesinde respiratüel sinsipyal virüs, vino virüs, para enflüanza virüs ve grip virüsünün yavaş yavaş görülmeye başladığının önemine değindi.

Artık yeni antibiyotiklerin çıkmadığını, mikropların bizim kullandığımız antibiyotiklere direnç kazandığını ve gerçekten ihtiyacımız olduğu zamanda bu antibiyotiklerin fayda vermediğini özellikle vurgulayan Akbulut, lüzumsuz yere antibiyotik kullanarak vücudumuza zarar vermeyelim dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Günaydın . Reçetesiz satılmıyor zaten
Günaydın . Reçetesiz satılmıyor zaten - 2 yıl Önce

Hekim yazmaz ise eczacı zaten vermiyor .Ben nereden ne şekil bulupta içecekmişim. Burnum aktı bana bir antibiyotik ver mi diyor millet .

SIRADAKİ HABER