Prof. Dr. Dağlı: “Koronadan korkup hastaneye gitmemek ölümcül bir hata”

Fırat Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Dağlı, kalp rahatsızlıkları bulunanların koronavirüs korkusu nedeniyle hastaneye gitmemelerinin ölümcül bir hata olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Dağlı: “Koronadan korkup hastaneye gitmemek ölümcül bir hata”

Fırat Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necati Dağlı, koronavirüs süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Mustafa Necati Dağlı, koronavirüse yakalanmak korkusuyla hastaneye gitmek istemeyen kalp hastalarını uyardı.

DAĞLI: ÖLÜMCÜL BİR HATA

Prof. Dr. Dağlı, Kalple ilgili şikayeti olan hastaların koronadan korktukları için hastaneye gitmemeleri ölümcül bir hata olduğunu söyleyerek, “Koronavirüsk’ün ölüm oranı bir çok ülkede değişiyor. Bizim ülkemizde %3 – 4  arasında olduğu bildirildi. Bu sağlıklı genç kişilerde %1 oranında. Yaşlı, kronik rahatsızlığı olanlarda daha yüksek oluyor. Ama bir kalp krizi geçiren hastanın %50ölüm riski var. Bunu tedavi olmadan riski geçirdiği için. Aslında tedavi ortada. Kalp rahatsızlığı olan hastaların, kalp ile ilgili şikayeti olan hastaların koronadan korktukları için tedavilerini aksatmaları, hastaneye başvurmamaları ölümcül bir hata. Dolayısıyla kardiyovasküler hastalıklar özellikle kalp krizi koronadan çok çok 10 kat daha öldürücü bir hastalık. Bunun içinde benim bir çok hastam telefon açıyor. Kontrole gelelim mi gelmeyelim mi. Ben kendilerine soruyorum şikayetiniz var mı diye. Şikayetler nefes darlığı, kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı, beraberinde her hangi bir ağrıile soğuk terleme, sol kola vuran ağrı gibi bir sürü kalp şikayeti var. Bunlardan biri var mı diye soruyorum” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdi
Abdi - 2 hafta Önce

Hocam mediline geçin iki haber beraber olsun

Ethem gülbay
Ethem gülbay - 2 hafta Önce

Hoca güzel söylüyorsunda her taraf tıklım tıklım söz gelimi MR cihazlarında acayip sıra var dezenfekte ediliyormu devamlı asla bu durumda nasıl tedavi olalım

Ayten inal
Ayten inal - 2 hafta Önce

Necati bey benimde doktorun önce Allah sonrada şifayı onda buldum her dayım yolu açık olsun inşAllah ama biz hastalari bırakıp ta uzaklara gitmesin

SIRADAKİ HABER

banner103