Sağlık İl Müdürü Koronavirüsle İlgili Açıklama Yaptı

Elazığ İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat yeni normalleşme süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu ve kontrollü bir sosyal hayatın önemine değindi. İl Müdürü Polat, “ilimiz geçtiğimiz aylarda COVID 19 salgını ile mücadelede büyük bir başarı göstermiştir” dedi.

Sağlık İl Müdürü Koronavirüsle İlgili Açıklama Yaptı

Sağlık İl Müdürü Cahit Polat’ın koronavirüsle ilgili yaptığı açıklamalar şöyle;

COVID-19; önemli bir halk sağlığı problemidir. Bilindiği üzere ilimiz geçtiğimiz aylarda COVID 19 salgını ile mücadelede büyük bir başarı göstermiş ve ciddi bir vaka artışı yaşamamıştır.

“HİJYEN KURALLARI VE SOSYAL MESAFE ÇOK ÖNEMLİDİR”

Kontrollü sosyal hayata geçişte de gerek günlük yaşamda, gerek çalışma hayatında salgın tedbirlerinin uygulanarak daha kontrollü bir sosyal hayat sürdürülmesi büyük önem arz etmektedir. COVID 19 ile mücadelede korunma yöntemleri tedaviden önemli ve önceliklidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi “Hiçbir virüs tedbirlerimizden üstün değildir.” Özellikle COVID 19 gibi salgın hastalıklar başta olmak üzere, tüm sağlık sorunları ile mücadelede halkın katılımı esastır. Bu mücadelede öncelikle kişisel hijyen kuralları ve sosyal mesafe çok önemlidir.

“TEDBİRLERİ UYGULAMAYA AZAMİ ÖZEN GÖSTERİLMELİDİR”

COVID 19’un zarflı bir virüs olması nedeniyle ellerin sık sık sabunlu su ile en az 20 saniye ovarak yıkanılması el hijyenini sağlamada yeterlidir. Kişisel hijyen kapsamında el ile göz, burun ve ağıza dokunmamaya özen göstermelidir. Toplu vakit geçirilen yerlerde doğru bir şekilde maske kullanılması gerekmektedir. Maske kullanırken, dikkat edilmesi gereken kurallar vardır: Maskeyi burnumuzu ve ağzımızı tamamen kapatacak şekilde takmak; takarken ve çıkarırken maskenin kirlenen ön kısmına dokunmayıp, maskenin ip ya da lastik kısmını kullanmak; maskenin ön kısmına elimizin temas etmesi halinde elimizi sabunlu su ya da el dezenfektanı ile temizlemek. COVID 19 ile mücadele bir diğer önemli tedbir sosyal alanlarda fiziksel mesafeye dikkat etmek ve usulüne uygun olarak maske kullanmaktır. Özellikle AVM, lokanta, kafe, otogar, havaalanı gibi yerlerde, toplu taşıma araçlarını kullanırken tedbirleri uygulamaya azami özen gösterilmelidir.

“FİLYASYON EKİPLERİMİZ GEREKLİ DEĞERLENDİRMELERİ YAPMAKTADIR”

Hastalık kaynağının tespiti ve bulaş zincirinin kırılması için filyasyon ekiplerimiz sahada, ev ve işyerlerinde gerekli değerlendirmeleri yapmaktadır. Ekiplerimize vatandaşlarımız tarafından gerekli kolaylığın gösterilmesi ve talimatlarına uyulması önem arz etmektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Müdürüm
Müdürüm - 2 ay Önce

Bunları geçelim gerçek sayıları açıklayın Elazığ'da kaç vaka var vatandaş bilsin

emre
emre - 2 ay Önce

ilimizde vaka sayısı devlet sırrı gibi

Covid
Covid - 2 ay Önce

Çarşı da ne maske takan var ne mesafeye uyan. Sözde cezası var ama ceza kesecek tekili eleman yok galiba

aliveli4950
aliveli4950 - 2 ay Önce

ildeki kamu hastanelerinin salgın servislerinde boş yer yokken böyle bir açıklama ilginç doğrusu...

Ethem Gülbay
Ethem Gülbay - 2 ay Önce

Anlattıkların biliyoruz sayın md by sen rakamlardan haber ver elzağ ne durumda onu söyle konuşmak olmak için konuşma

Kaç vaka var
Kaç vaka var - 2 ay Önce

Neden vaka sayısı hakkında bilgi vermiyorsunuz tedbirsizlik hat safhada ama vaka sayısı belli değil

...
... - 2 ay Önce

Elazığ’daki Vaka sayısı neden bir devlet sırrı gibi?Lütfen halk bilgilendirilsin...

Yk
Yk - 2 ay Önce

Bunları geçin. Vaka sayısını açıklayın vaka sayısını. Mücadeleyi tüm türkiye yapıyor.


SIRADAKİ HABER

banner7