Sıcak ve nem olduğunda yüksek tansiyona karşı ne yapmalı?

Hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları gibi rahatsızlıkların en önemli risk faktörlerinden biri. Tüm dünyada ve ülkemizde ölümlerin en önemli sebepleri arasında yer alan bu hastalık özellikle yüksek sıcaklık ve nem olduğunda daha da korkutucu bir hale gelebiliyor. Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Yaşar Turan alınması gereken önlemleri sıraladı.

Sıcak ve nem olduğunda yüksek tansiyona karşı ne yapmalı?

Hipertansiyon birçok hastada ciddi belirtiler oluşturmasa da, inme ve kalp krizi gibi ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olan sinsi bir hastalıktır.

Hipertansiyon 180/110 mmHg’nin üzerine çıkmadığı sürece herhangi bir belirti göstermeyebilir. Ancak sürekli yüksek seyretmeye başladığında vücuda zarar verir.

En sık görülen belirtileri; bulanık veya çift görme, düzensiz kalp atışı ve kalp ağrısı, nefes darlığı, bacaklarda şişlik olarak sıralanabilir.

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Yaşar Turan hipertansiyon hastalarının dikkat etmesi gereken durumlar hakkında bilgiler verdi:

"Artan hava sıcaklığına yüksek nem de eşlik ediyorsa vücut dengesi üzerine daha yıkıcı bir etkiye sebep olur. Yüksek nem vücudun terleme ve soğuma ile vücut ısısı kontrol kabiliyetini önemli oranda bozar. Yüksek nem ile birleşen yüksek sıcaklıklar, ciltte daha fazla kan akışına neden olur ve bu da kalbin daha hızlı ve daha sert atmasını gerektirebilir. Böyle bir durumda,vücut serin bir güne kıyasla dakikada iki kat daha fazla kan dolaşımı yapmak zorunda kalabilir. Yüksek sıcaklık ve nem durumunda görülebilecek tehlike işaretleri baş ağrısı, baş dönmesi veya kafa karışıklığı, bulantı ve/veya kusma, halsizlik, aşırı terleme, çarpıntı, kas spazmları veya krampları, soğuk ve nemli cilt, ayak bileklerinde şişli, koyu ve az idrar sıralanabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda daha serin, klimalı veya gölge bir alana geçilmeli ve bol sıvı alınmalı. Ayrıca soğuk duş ve dinlenme faydalı olacaktır. Buna rağmen şikayetler düzelmezse derhal tıbbi yardıma başvurulmalı."

YÜKSEK SICAKLIK VE NEM İÇİN ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

-Düzenli sıvı alımı çok önemli. Susuz hissetmeseniz bile düzenli ve bol sıvı alınmalı. Günde en az 2 litre su içilmeli, yoğun sıvı kaybı olan durumlarda bu artırılmalı.

- Çok sıcak ve nemli günlerde şekerli veya alkollü içeceklerden kaçının.

- Yoğun çay ve kahve tüketiminden kaçının. Bunlar hem kalbin daha hızlı çalışmasına hem de idrar söktürücü etkileri nedeniyle vücuttan sıvı kaybına sebep olur.

- Sıcak ve nemli havalarda vücuttan mineral kaybı da daha fazla olmaktadır. Kas ve organların düzenli çalışması için sodyum, potasyum, magnezyum ve diğer mineralleri yenilemek önemlidir. Bu mineraller, kalp atışınızı düzenlemek ve kaslarınızın kasılmasına yardımcı olmak gibi bedensel işlevlere yardımcı olur.

- Sigara içmeyin. Kalbin beslenmesini bozan ve damar sertliğine sebep olan sigara, kalbin iş yükünün ve oksijen ihtiyacının arttığı sıcak ve nemli havalarda ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Hava alan kumaşlardan yapılmış, bol, hafif, açık renkli giysiler giyin. Şapka kullanımı da faydalı olacaktır.

- Ayağınıza uygun, iyi havalandıran ayakkabılar ve teri uzaklaştıran çoraplar giyin.

- Güneş ve nemin en etkili olduğu saatler olan 10.00 - 16.00 saatleri arasında dışarıda çok fazla zaman geçirmekten kaçının. Dışarıda çok zaman geçiriyorsanız, gölgede veya klimada sık sık mola verin.

- Havanın daha serin olduğu sabah veya akşam saatlerinde spor ve yürüyüş yapmanız daha güvenli ve faydalı olacaktır.

- Diyetinize dikkat edin. Tuz ve yağ oranı yüksek, sağlıksız, hazır gıdalar ve atıştırmalıklardan kaçının. Bol sebze ve meyve tüketin.

- İlaçlarınızı düzenli kullanın. Tansiyon takibi yapın ve doktor kontrolünüzü ihmal etmeyin.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109