Tarihi Hoca Hasan Hamamı’nda Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

Elazığ Belediyesi’nin, medeniyetlere ev sahipliği yapmış Harput’u hak ettiği değere kavuşturmak ve kültür turizmine kazandırmak amacıyla başlattığı çalışmalar devam ediyor.

Tarihi Hoca Hasan Hamamı’nda Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

Bu kapsamda Harput’un girişinde bulunan yüksek ve görkemli kubbesiyle dikkat çeken 387 yıllık tarihi Hoca Hasan Hamamı’nda başlatılan kazı çalışmaları sürdürülüyor.

Göreve geldikleri günden itibaren UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne giren Harput’a ayrı bir ehemmiyet gösterdiklerini belirten Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Harput’un tarihi misyonuna yeniden kavuşması ve geleceğe taşınması için gerekli adımları attıklarını kaydetti.

ŞERİFOĞULLARI: HAMAM MÜZESİ OLARAK TURİZME KAZANDIRACAĞIZ

Osmanlı mimarisiyle 1632-1634 yıllarında inşa edilen tarihi Hoca Hasan Hamamı’nın restore çalışmalarıyla yeniden gün yüzüne çıkarılacağını ve  “Hamam Müzesi” olarak turizme kazandırılacağını belirten Başkan Şerifoğulları, “Uzman ekiplerin titizlikle gerçekleştirdiği kazı çalışmaları neticesinde hamamın eyvan, halvet, ılıklık ve sıcaklık bölümlerindeki çalışmalar tamamlanmış durumda. Bu bölümlerin özgün kodlarına ulaşıldı. Yapının aslına uygun kodlarının revize edilmesi için de rölöve projesi çizim çalışmalarına başlandı. Yapıdan alınan sıva ve harç örneklerinin analizleri doğrultusunda hamamın restorasyon işlemleri gerçekleştirilecek. Yapının ayakta kalan, soğukluk kısmı olarakta ifade edilen bölümün beden duvarlarında ise güçlendirme çalışmaları devam ediyor. Yapının özüne uygun olarak sürdürülen restorasyon çalışmaları inşallah önümüzdeki yıl tamamlanacak. İlim ve irfan merkezi Harput’umuz, mezarlıklar şehri olmaktan çıkıp geçmişte olduğu gibi yeniden bir yaşam merkezi olacak. Tarihi yapısı, manevi kimliği, kültürü, sanatı, sosyal alanları ve mutfağıyla geleceğin turizm merkezleri arasında yeniden yerini alacak” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
UNESCO Yolu Hedef İse Restorasyonlar tamamlanmalı
UNESCO Yolu Hedef İse Restorasyonlar tamamlanmalı - 2 hafta Önce

KUDEB in kazıp bıraktığı diğer tarihi sesrler ne zaman restore edilecek, sadece hamamları sayacak olursak kale hamamı, Dere hamamı, Arslanlı hamamı restore edilmeyi bekliyor.

Başkana dikkat!! Burdaki yolları da daraltabilir
Başkana dikkat!! Burdaki yolları da daraltabilir - 2 hafta Önce

Başkana dikkat edin, huylu huyundan vaz geçmez adam gelip bu tarihi eserin bile yollarını daraltabilir. Hele bir gün arabaya binip şehirde biraz gezin adamın yolunu daraltmadığı sokak kalmamış özellikle merkez mahalelerde. Bir örnek mesela üniversite çıkışından fırat üniversitesine çıkan yol veya dsi ile fırat üniversitesindeki çıkış adam resmen tüm binaların olduğu hizada bile yollar çok dar iken ara sokağı bir iki metre daha da daraltmış. Devamında da aynı caddede kaldırıma yapılan binalar var 1-2 metre ileri gelip kaldırımı yok eden ... gidin gezin görün , yada gidin meclis kararlarına bakın hepsi yol daraltma üzerine , ortada bir rant dönüyor da bu şehrin kaderi üzerinden yiyenin yanına kalmasın inşAllah

SIRADAKİ HABER

banner103