Tescilli Leblebinin Nohut Hasatı Başladı

Coğrafi işaretli Ağın Leblebisinin artık nohutları da belediye tarafından üretiliyor. Ağın Belediye Başkanı Ali Uslu, personeli ile birlikte ilçenin leblebisinin yapımında kullanılacak olan nohutun hasatını yapmaya başladı.

Tescilli Leblebinin Nohut Hasatı Başladı

Ağın ilçesinde, meşe külünde bekletilen nohutun yöreye has beyaz kumda kavrulmasıyla elde edilen tescilli lezzet Ağın leblebisi için belediye tarafından ekilen nohutların hasadı başladı.

2017 yılında coğrafi işaret belgesi alan leblebinin yapımında kullanılan tüylü nohut türünün ekimini yapan Ağın Belediyesi, şimdi de hasat için tarlalarda.

Ağın Belediye Başkanı Ali Uslu, personeli ile birlikte tarlalara inerek, nohudun hasadını yaptı.

USLU: LEBLEBİ TESİSİ KURACAĞIZ

Başkan Uslu, “Havaların sıcak olması sebebiyle mesai saatini değiştirdik. Sabah 06.00 ile 10.00 arası çalışıyoruz. Öğleden sonrada 16.00 ile 20.00 arasında da ikinci mesaiyi yapıyoruz. Buradaki arkadaşlarımızla da nohut tarlasındaki mahsulleri kaldırıyoruz. Leblebi tesisi kuracağız. Birde ilçe tarım müdürlüğünün desteklemiş olduğu nohut ile çiftçilerden nohutlarını alma garantisi vermiştik. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109