Tohma Köprüsü 2. Kanadının Açılışı Yapılacak

Elazığlı firma Ziver Holding tarafından yapılan Karakaya Baraj Gölü ve Eski Tohma Çayı Yatağı üzerinde 1987’de hizmete giren iki şeritli ve tren geçişli köprünün yanına inşa edilen ve Tohma Köprüsü 2. kanadı olarak da adlandırılan köprünün açılışı, 6 Şubat Cumartesi günü açılacak. Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video konferans sistemi ile katılacak.

Tohma Köprüsü 2. Kanadının Açılışı Yapılacak

Elazığlı firma Ziver Holding tarafından yapılan Malatya-Sivas karayolu Karakaya Barajı üzerinde stratejik konumda bulunan 517,5 metre uzunluğundaki ileri mühendislik teknolojilerinin kullanıldığı Tohma Köprüsü'nün yapımı tamamlandı.

Lojistik açıdan önemli bir yere sahip köprünün yapımı tamamlanmasının ardından köprünün açılışı, 6 Şubat Cumartesi günü Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılımı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Ankara’dan telekonferans sistemi ile katılımıyla yapılacak.

DEMİRCİ: ÜLKEMİZDE İLK OLAN BİR PROJE

Yapımı tamamlanan köprü ile ilgili açıklamalarda bulunan Ziver Holding Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Demirci, “Ülkemiz adına hayırlı uğurlu olsun. Memleketimiz adına, ülkemiz adına, bölgemiz adına heyecan verici bir projeydi. Tabi ifade ederken bile o kadar heyecanlıyım ki 2012’de proje esnasında projesi tasarlanırken yapım işinin ülkemizde ilk defa olacağı konuşuluyordu. Tabi bir öz eleştiri de bulunmak gerekirse neden böyle bir projeye gerek duyuluyor? Zaman içerisinde gördüm ki mühendislik harikası. Ülkemizde ilk yapılacak. Hem yapımı hem işletilmesi hem vizyon bir proje olarak bölgemize hizmet edecek bir proje. Mutluyuz. Çok şükür bizlere nasip oldu tamamlamak. Nasip olursa Cumartesi günü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan video konferans sistemi ile katılımı, bakanımızın bizzat katılımı, bölgedeki siyasetçiler, yöre halkının katılımıyla açılışını gerçekleştireceğiz. Nasip olursa ülkemize yüzlerce yıl hizmet edecek bir proje. Ülkemizde de ilk olduğu için de çok mutluyuz. Hayırlı uğurlu olsun diyoruz” ifadelerini kullandı.

DEMİRCİ: DÜNYANIN BİRÇOK NOKTASINDA GÖRMEYE ALIŞIK OLACAĞIMIZ PROJELERDEN OLACAK

Veysel Demirci, “Bu projemiz 517 metre uzunluğunda tamamıyla itme sürme tekniğiyle yapıldı. Tek seferde bütün parçaları birleştirilerek bir ray üzerinde sistem yerine yerleştirildi. Çok şükür minimum çelikle üst düzey bir proje oldu. Daha önce bu tarz projeler dünyanın birçok noktasında mühendislik desteği alınarak ve yurtdışından firmalar gelerek tamamlanıyordu. Çok şükür bizler yaptık. Bununla beraber mühendislerimiz, projeyi tasarlayanlar, projede kullanılan ürünler ülkemizin kaynaklarından ve ekibinden faydalanıldı. Bu anlamda da çok güzel oldu. Bu sadece ülkemizde değil dünyadaki örnek projelerden yapım metodolojisi olarak. Nasipse bundan sonra dünyanın birçok noktasında görmeye alışık olacağımız projelerden olacak” şeklinde konuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Hekimhanli
Hekimhanli - 2 yıl Önce

5 yılda zorla bitirdiniz. Kaç kere ek bütçe aldınız? O kadar zamanla her gün 1 kürek harç atsaydık yine köprü olurdu herhalde. Vatandaşın parası azıcık betona çeliğe, çokça cebinize gitti. Ben hakkımı helal etmiyorum.

SIRADAKİ HABER