TOKİ Tarafından Çaydaçıra’da Yapılan 60 Konut Satışa Çıkarıldı

Çaydaçıra Mahallesinde TOKİ tarafından yapımı tamamlanan 3+1 olan 142 konuttan 60 tanesi satışa sunulacak. Başvurular 18 – 22 Ekim tarihleri arasında alınacak. 26 Ekim’de ise başvuranlar arasında kura çekimi yapılarak hak sahipleri belirlenecek. Başvuru bedeli ise 2 bin TL…

TOKİ Tarafından Çaydaçıra’da Yapılan 60 Konut Satışa Çıkarıldı

Elazığ Çaydaçıra Mahallesinde TOKİ tarafından yapımı tamamlanan 3+1 olan 142 konuttan 60 tanesi satışa sunuldu.

Brüt 160 metre kareden oluşan evler için konut fiyatların maliyeti en yüksek 523 bin 375 TL en düşük ise 417 bin 664 TL olarak belirlendi.

Satış tarihinde ödenecek peşinatlar ise 41 bin 776 TL ile 130 bin 843 TL arasında vadesine göre değişecek.

Başvuru şartları şu şekilde;

1)“Diğer alıcı adayları” kategorisi

* Diğer Konut Alıcı Adayları İdaremiz genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile belirlenecektir.

Detaylı satış fiyat ve koşulları T. Halk Bankası AŞ. şubelerinde ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığının web sayfası

(www.toki.gov.tr) aracılığıyla duyurulmaktadır.

En düşük ve en yüksek fiyatlar ile alternatifli ödeme koşulları aşağıda sunulmaktadır.

1) Proje kapsamında satışa sunulan konut adedinden fazla başvuru olduğu takdirde, 26 Ekim 2021 tarihinde başvuruda bulunanlar ve noter huzurunda “Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme Kurası” çekim işlemleri kategori önceliğine göre gerçekleştirilecektir. Konut sayısından daha az başvuru olduğu takdirde “Konut Alma Hakkı ve Belirleme Kurası” çekilmeyerek, İdarenin belirleyeceği bloklar/konutlar arasından, kategori önceliğine göre başvuru sırası esas alınarak konut seçimleri yapılacaktır.

2) Kuranın çekileceği yer ve saati İdarenin web sayfasında (www.toki.gov.tr) duyurulacaktır.

3) Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır.

4) Başvuru sahiplerinde T.C. vatandaşı olma ve 18 yaşını doldurmuş olma şartları aranacaktır.

5) Kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklarından oluşan hane halkı adına, yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir; birden fazla başvuru yapılması durumunda başvurular geçersiz sayılacaktır.

6) Yukarıdaki şartları sağlayan kişiler, başvuru tarihleri arasında, yetkili banka şubelerine başvuru bedelini ödeyerek, başvurdukları kategori ile ilgili “Satın Alma Talep ve Yüklenim Belgesi”ni imzalayacaklardır

7) Kura sonucu konut satın alma hakkı kazanarak konutu belirlenen veya konut sayısından az başvuru olması nedeni ile başvuru sırasına göre 08 Kasım 2021 - 12 Kasım 2021 tarihleri arasında konut seçimi yapan hak sahipleri; peşinat bedelinden başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutarı sözleşme imzalama tarihleri arasında sözleşme imzalama işlemlerinin gerçekleştirileceği banka şubesine yatırarak Gayrimenkul Satış Sözleşmesini imzalayacaklardır.

8) Kura çekilişinde asil hak sahiplerinden sonra 3+1 konut için 30 adet yedek hak sahibi belirlenecek, sözleşme imzalamayan asil hak sahiplerinden kalan konutlar için, İdarece ilan edilecek sözleşme imzalama programı çerçevesinde, yedek hak sahiplerine Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalatılacaktır.

9) Peşinat bedeli üzerinden %0,5 (binde beş) oranında banka komisyonu ve banka komisyonu üzerinden %5 (yüzde beş)oranında BSMV satış sırasında bankaca tahsil edilecektir.

10) Borç bakiyesi, tercih edilen peşinat miktarına göre 96,108,120 ay boyunca aylık taksitler halinde ödenecektir. Borç bakiyesi ve aylık taksitler, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı uygulanarak artırılacaktır.

11) İlk taksit ödeme tarihi; Sözleşme imzalama tarihini takip eden bir sonraki ay itibariyle başlatılacaktır.

12) İlk dönemsel artış tarihi; Ocak 2022 ayından itibaren başlatılacaktır.

13) Kura sonucu konut satın alma hakkı kazananlar, sözleşme imzalama aşamasında kendi aralarında becayiş (konut değişikliği) yapabileceklerdir.

14) Konut alıcısı, sözleşmenin kurulduğu tarihten itibaren on dört gün içinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin e cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Konut alıcısı, Gayrimenkul’ ün fiili tesliminden evvel teslim süresi içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkına sahiptir.

15) Kura sonucunda; konut satın alma hakkı elde edemeyenlerin başvuru bedelleri 27 Ekim 2021, konut satın alma hakkı kazandığı halde sözleşme imzalamayan asil hak sahiplerinin başvuru bedelleri 15 Kasım 2021, yedek hak sahiplerinin başvuru bedelleri ise 22 Kasım 2021 tarihlerinden itibaren başvuru sahiplerine iade edilecektir.

16) Konutlar teslimli olarak satılmaktadır. Konutların anahtar teslimi, İdarece belirlenecek ve ilan edilecek program dahilinde gerçekleştirilecektir.

17) Anahtar teslimi öncesinde KDV Kanunu uyarınca, KDV bedeli (%1) ayrıca alıcılar tarafından ödenecektir.

18) Konut tesliminden sonra ALICI, Yönetim Planı ve KMK’nda öngörülen ortak giderlerden bağımsız bölüme (GAYRİMENKUL) isabet eden miktarları, toplu yapı alanındaki ortak tesislere ilişkin giderleri ve blok aidatlarını anahtar tesliminin gerçekleştiği veya teslim ihbarında belirtilen sürenin içinde bulunduğu aydan geçerli olmak üzere her ay yapı/site yönetimine ödeyecektir. Alıcı bağımsız bölümü teslim almamış olsa dahi aidat ve ortak alan giderlerini ödemekle yükümlüdür.

19) Proje yapı ruhsat tarihi;

20) Projede konut büyüklükleri ve mahal listelerinde bir çelişki olduğu takdirde uygulama projesi ve sözleşmedeki bilgiler esas kabul edilecektir.

21) Konut alıcıları sözleşmeden doğan haklarını üçüncü şahsa anahtar teslim tarihinden itibaren 1 (bir) yıl sonra devir edebileceklerdir. İdare gerek görmesi halinde satışa sunulan konutlardan bir kısmını veya tamamını satıştan çekmeye yetkilidir. Gayrimenkul Satış İşlemleri Özel Hukuk Hükümlerine tabidir. İnternet sayfamızda yayımlanan planlar tanıtım amaçlıdır. Konutların brüt ve net m² büyüklükleri satış listelerinde gösterilmiştir. Brüt ve net m² hesabı yürürlükteki son İmar Yönetmeliğindeki kriterlere göre yapılmaktadır. Net m² hesabı sıva imalatının yerinde uygulama kalınlığına göre farklılık gösterebilir.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2021, 15:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Lahnet olsun Toki ye
Lahnet olsun Toki ye - 2 gün Önce

Memleketn arsalarını peşkeş çekin tokiye. Uyduruk evleride pahalıya satsın bu taksitleri kim verebilir. Canız cehenneme

Kimsesizler
Kimsesizler - 2 gün Önce

İşte Türkiyenin hali Toki adı varsa dar gelirliye ev yapan kurum olmuş rant kapısı Şu evin fiyatına bakın hangi dar gelirli bu parayı öder maaş kadar taksitleri var. Allah görüyor yapılan haksızlıkları elbet sorulacak sizden.

Düşünmek laxım
Düşünmek laxım - 2 gün Önce

Dar gelirliyi ev sahibi edecekmiş toki 400 bine ev satıyor en düşük ödeme 2.600 ben 2825 maaş alıyorum nasıl ödeyecem bide bu parayı buna kimse vermez 160 170 metre kare adam gibi malzeme kullanılmış evler 500 bin

Akp
Akp - 2 gün Önce

Fiyatlar çok ucuz, her taraf 500 bin liralık araba dolu milletin cebinde 15 bin liralık cep telefonu var Malbora Parlement içiyor Fiyatlar çok mu? Beğenmeyen almasın zorla mı satıyorlar.

Vicdannnn
Vicdannnn - 2 gün Önce

Emekli 2200tl maaş alan bi insan nasıl alacak bu toki adı altındaki malzemeleri kalitesiz evi toki demek dar gelirli fiyatı milleti sarsmadan alabilecekleri ev degilmiydi elinizi biraz vicdanınıza koyun lütfen millet para kazanmak için neler çekiyor fahiş fiyatlar kiralar evler noluyor iş yok deprem bi yandan virüs bir yanda çoğu insan evsiz ev yaptığınız sandığınız küçücuk evlerde en az 4 5 nüfus geçinmeye çalışıyor nekadar ücret ödeyecekleri belli degil birde dalga geçer gibi toki fiyatlarını sunmuşsunuz bu fiyatları ödemesi için en az evine 8 bin lira girmesi lazım artık biri dur desin yazık millete

Vatandaş
Vatandaş - 2 gün Önce

Bu TOKİ’yi zengin edeceğime bankadan kredi çeker sıfır ev alırım daha uyguna hem de . Dar gelirliye geçirme kapısı TOKİ

MÖ
@Vatandaş - 2 gün Önce

Merhabalar, 300 bin tl kredinin geri ödemesi 10 yılda 600 bin tl yi geçiyor. Herhangi bir bankaya gidip söylediğimi doğrulatabilirsiniz. Bu evler düşük gelirler için değildir. Bunları göz önünde bulundurunuz...

Aklı başında adam
Aklı başında adam - 2 gün Önce

yazık bu millete. aylik 4906 lira taksit ödeyebilenin ne işi var tokide. Toki de şaşırdı. Müteahitten ev almak çok daha mantikli. Kredi çekmek tokiden karlı.

Elzğlı
Elzğlı - 2 gün Önce

Berberlerde kapandı fönde çekemeyiz tokide pahalı gelin bizi ......... tokininde evininde yaşamayı haram ettiniz millete be


SIRADAKİ HABER

banner103

banner109