Tunceli Valisi Şehirdeki Son Durumu Açıkladı “Evde Kal Tunceli”

Tunceli-Mazgirt İlçemiz Geçitveren Köyümüzde İstanbul’dan gelen bir vatandaşımızda Covid-19 testinin pozitif çıkması üzerine; Köyümüz Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Kararınca karantinaya alınmıştır. Koronavirüs testi pozitif çıkan hastamızın da tedavisine Tunceli Devlet Hastanemizde devam edilmektedir.

Tunceli Valisi Şehirdeki Son Durumu Açıkladı “Evde Kal Tunceli”

Başta Sağlık ve İçişleri Bakanlıklarımız olmak üzere ilgili bakanlıklarımızdan gelen genelgelerdeki hususlar da ilk günden itibaren titizlikle yerine getirilmektedir. Bunlara ek olarak:

27.03.2020 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda koronavirüs tedbirleri gereği 28 Mart 2020 tarihinde oluşturduğunuz ve aynı gün toplantıda bir araya geldiğimiz İl Pandemi Kurulumuzun tavsiyeleri üzerine; İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisimizce yine 28 Mart 2020’de oy birliğiyle aşağıdaki kararlar alınmıştır.

Tunceli genelinde koronavirüs tedbirleri kapsamında;

1. Tunceli Merkez ve 7 İlçesinde çalışan tüm kamu görevlilerimizin İl dışına gidip gelmelerine 30 Nisan 2020 tarihine kadar müsaade edilmeyecektir.

2. Pertek ve Çemişgezek’ten feribotla Elazığ’a geçişlere 30 Nisan 2020 tarihine kadar kısıtlama getirilmiştir. Günde iki sefer yapılacak (Çemişgezek için Sabah 08.00 Elazığ- 08.30 Çemişgezek, Akşam 17.00 Çemişgezek-17.30 Elazığ ve Pertek için Sabah 09.00 Elazığ-10.00 Pertek, Akşam 18.00 Pertek- 19.00 Elazığ)seferlerden gıda ve ihtiyaç tedarikçileri, kargo şirketleri, ambulans gibi acil durumda olanlar faydalanacaktır. Hasta nakli gibi çok acil durumlar için de bir feribot hazır bekletilecektir.

3. Tekstil fabrikalarında, sosyal mesafeyi korumak şartıyla maske üretiminde çalışan işçilerimiz dışında diğer çalışanlar 30 Nisan 2020 tarihine kadar izinli sayılacaklardır.

4. Tunceli genelinde özel ve kamu inşaatları, Tunceli dışından inşaat sektöründe çalışacak olanların İlimize gelme ihtimaline karşı 30 Nisan 2020 tarihine kadar durdurulmuştur.

5. Tunceli’ye gelecek olan tüm turizm turları 30 Nisan 2020 tarihine kadar durdurulmuştur.

6. İlçelerimiz ile İl Merkezi arasında toplu taşıma yapan araç seferleri de 30 Nisan 2020 tarihine kadar durdurulmuştur.

7. İlimizde Pülümür, Nazımiye, Pertek, Çemişgezek, Mazgirt ve Ovacık (6) noktaları ile Merkezdeki (3) noktamızda Jandarma, Emniyet ve Sağlık ekiplerimizce düzenli bir şekilde kontrol yapılacak; ikametgah adresi il dışı olanların T.C No, adı soyadı, iletişim numarası ve il içindeki ikametgah adresleri günlük olarak İl Sağlık Müdürlüğü’ne bildirilerek bu kişilerden evde izleme onam formunun imzalatılması 30 Nisan 2020 tarihine kadar yapılacaktır.

8.Market ve ticari işletmelerin indirim günü, promosyon, açılış, çekiliş organizasyonlarına 30 Nisan 2020 tarihine kadar müsaade edilmeyecektir.

9. Kamu kurum ve kuruluşlarında çay, meşrubat ikramları 30 Nisan 2020 tarihine kadar kaldırılmıştır.

Bu kararlar 29 Mart 2020 gecesi 00.00 itibari ile uygulanmaya başlayacaktır.

Tunceli Merkez ile Pülümür, Nazımiye, Hozat, Çemişgezek, Pertek, Mazgirt ve Ovacık İlçelerimizde İçişleri Bakanlığımızın genelgeleri doğrultusunda oluşturduğunuz Vefa Sosyal Destek Gruplarındaki ve Vefa İletişim Merkezinde görevli arkadaşlarımız 24 saat boyunca 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan kıymetli büyüklerimizin ihtiyaçlarını ivedi bir şekilde evlerine giderek yerine getirmektedirler. Bugüne kadar (797) 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan vatandaşımızın ihtiyaçları evlerine gidilerek vefa sosyal destek gruplarında çalışan arkadaşlarımız tarafından yerine getirilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020, 19:12

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER