Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gülsevin Fırat Üniversitesi’nin Konuğu Oldu

Fırat Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen “Dünya Dili Türkçe” konulu konferansa katılan Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, “Bütün dünyada Türkçe öğrenmeye rağbet artıyor” dedi.

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gülsevin Fırat Üniversitesi’nin Konuğu Oldu

Yunus Emre ve Türkçe Yılı dolayısıyla Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı tarafından “Dünya Dili Türkçe” konulu online konferans düzenlendi.

Program moderatörlüğünü Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Nuri Gömleksiz’in yaptığı konferansa konuşmacı olarak katılan Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Türk dilinin tarih açısından dünya dilleri arasında önemli bir yerde bulunduğunu belirterek, Türk dilinin günümüzde konuşulduğu coğrafyalar hakkında oldukça değerli bilgiler sundu.

GÜLSEVİN: SON ZAMANLARDA İYİCE ARTIYOR

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gülsevin, “Dünya genelinde Türkçe öğrenmeye rağbet son zamanlarda iyice artıyor. Çünkü Türkiye'de üretilen diziler, filmler bütün dünyaya satılıyor. Bunlar kendi dillerine de çevrilebiliyor ama bazı yerlerde hem kendi dilleri hem Türkçe oluyor. En azından arkada Türkçe ses duyan izleyicilerden, Türkçe öğrenenler oluyor. Nasıl ki ırmak dolaştığı yeri beslerse ve etkilenirse, Türk dili ve kültürü de geçtiği coğrafyayı besliyor, etkileniyor” diye kaydetti.

Düzenlenen çevrimiçi konferansa katılan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin GÖKTAŞ da Türk dilinin öneminden bahsederek Türk Dil Kurumu Prof. Dr. Gürer Gülsevin’e teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103