Türkiye Sigorta Birliği ve DASK Heyeti Elazığ’da

6.8’lik depremin ardından Elazığ’a gelen Türkiye Sigorta Birliği ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu heyeti, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde toplandı.

Türkiye Sigorta Birliği ve DASK Heyeti Elazığ’da

Türkiye Sigorta Birliği ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu heyeti, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde toplandı.

ARSLAN: TÜM FAALİYETLER HIZLI BİR ŞEKİLDE YÜRÜYECEKTİR

ETSO Başkanı Asilhan Arslan, “Elazığ’ımızda yaşanan deprem felaketi sonrası halkımızın yaralarını sarma adına faaliyetlerimize devam ediyoruz. Bugün Elazığ’ımızda sigorta sektörünün tüm temsilcilerini üst düzeyde ağırlıyoruz. Bir yandan Türkiye Sigortalar Birliği Başkanı Sayın Atilla Bey bir yandan DASK Genel Müdürümüz Mete Bey yine Sigorta Acenteleri Birliğimizin Başkanı hemşehrimiz değerli Levent Bey ve yönetim kurulu aynı zamanda profesyonelleriyle birlikte Elazığ’ımızdalar. Odamızda bugün tüm sigorta sektörü temsilcilerimizle birlikte yaşanan felaket sonrası Elazığ’ımızın mevcut durumunu iyi bir analiz edeceğiz. Herkes kendi kurumu açısından durumu değerlendirip eksiklerimiz neler, mevcut durumumuz nedir, hatalarımız nerelerde, neler yapacağız, neler yapmamız gerekiyor, özellikle depremzedelerin yaralarını sarma adına ne tür bahaneler üretebiliriz, yaralarımızı sarma adına pozitif yaklaşabiliriz? Bunların her birini değerlendirme fırsatı bulacağız. İnanıyorum ki bu değerlendirme toplantısı sonrası tüm kurumlarımız değerli başkanları ve genel müdürleri nezdinde kararlarını alıp yönetimlerine gerekli talimatlarını vereceklerdir. Acentelerimiz de bu çıkacak sonuçlarla birlikte düzen alıp hem ekspertiz çalışmaları hem hasar tespitleri ve ödemeleri noktasında tüm faaliyetler hızlı bir şekilde yürüyecektir” ifadelerini kullandı.

GÜLER: BİR YIL İÇİN 24 MİLYAR TÜRK LİRASI HASAR ÖDEME KAPASİTEMİZ VAR

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Mete Güler ise, “Biz tabi DASK deprem dolayısıyla ön plana çıktı. Zorunlu deprem sigortasının da deprem dolayısıyla ne kadar önemli bir uygulama olduğu, sigorta uygulaması olduğu ön plana çıktı. Doğu Anadolu üzerinde bakacak olursa sigortalılık oranlarımızın yüzde 40 düzeylerinde olduğunu görüyoruz. Elazığ üzerinden bakacak olursak 123 bin konutun yaklaşık 43 bin tanesinde depremin olduğu an yüzde 35 bir sigortalılık oranıyla zorunlu deprem sigortası olduğunu görüyoruz. Tabi bu oran düşük kalıyor. Bu oranın yükseltilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Buna ilişkin de çalışmalarımızı yine planlayacağız, devam ettireceğiz. Vatandaşlarımız alo 125 üzerinden ihbarlarını yapabilirler. Yine DASK resmi internet sitesi üzerinden de ihbarlarını bizlere bildirebilirler. Biz bunları hemen dikkate alarak hasar dosyalarını oluşturuyor ve hasar ekspertizi raporlarını yapmak üzere hasar eksperlerini görevlendiriyoruz. 30 Ocak’ta ilk hasar ödemelerimizi yaptık. Yaklaşık 350 dosya için şu ana kadar 2 milyonluk bir hasar ödemesi gerçekleştirdik ve bundan sonra bu hasar ödemelerinin de hızlı bir şekilde artacağını düşünüyoruz. Bu anlamda DASK olarak ciddi bir maliyet ve mali bir yüke karşılayabilecek durumdayız. Oraya odaklanmaktansa orada önemli bir hasar ödeme kapasitemiz var. Yani bir depremde bir yıl için 24 milyar Türk Lirası hasar ödeme kapasitemiz var” şeklinde konuştu.

BENLİ: ÇALIŞMALARINA HEMEN BAŞLIYORUZ

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, “Bizde sektör olarak ilk kritik 72 saatin arama kurtarma çalışmalarının bitmesinden hemen sonra sahaya inip yöneticilerimizle, acentelerimizle, eksperlerimizle hemen hasar tespit çalışmalarına başladık. En kısa sürede vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için tazminatlarını ödemek için tüm süreçlerimizi gözden geçirdik ve sektör olarak halen de çalışmalarımıza devam ediyoruz. İnşallah çok kısa zamanda bu süreci tamamıyla bitirip vatandaşımızın bütün tazminatlarını hızlı bir şekilde ödeyeceğiz. Genel sigortalılık oranlarını DASK’ın dışında bakarsak bu bölgemiz Elazığ’ımız, Malatya’mız özellikle sanayi gelişmişliğinin nüfus yoğunluğunun bu kadar yüksek olmasına karşın sigortalılık oranının da Türkiye ortalamasının maalesef altında. Bu anlamda bize de çok yapacak görev düşüyor. Bu tespitlerimizin ışığında gelecekte burada bu bilinci nasıl arttırabiliriz, biz sektör olarak vatandaşımızın yanında nasıl olabiliriz bunun çalışmalarına hemen başlıyoruz. Bundan sonrası için çok daha iyi durumda olmak çok önemli. Çünkü biz aktif fay hattının olduğu bir deprem kuşağında yaşıyoruz. Depremleri durduramayız ancak önlem almak ve bu zararlarımızı azaltmak bizim elimizde. Bu doğrultuda sektör olarak tüm gücümüzle bölgemizin yanında olacağız. Bu çerçevede DASK’ın dışında şu ana kadar bir haftalık çerçevede 753 hasar ihbarı yapıldı. DASK’ın üzerinde ihtiyari sigorta yaptıran vatandaşlarımızdan. Bunun 473 adedi Elazığ’ımızdan 202 adedi Malatya’mızdan. Geri kalanı da diğer illerimizden, çevre illerimizden geldi. Bunlarla ilgili şu an 150 bin TL’si ödendi, 10 milyon civarında da ödenecek muallak hasar görünüyor” dedi.

KORKUT: ÇALIŞMALARI YOĞUNLAŞTIRMALIYIZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı hemşehrimiz Levent Korkut, “Bir Elazığlı olarak tabi ki üzüldük. Zaten vatandaş olarak da üzülüyoruz. Ama maalesef bu işten kaçış yok. Türkiye bir deprem kuşağında. Gönül isterdi ki sigortalılık oranı çok yukarıda olsaydı. Biraz da tabi ki bizlerde bunun sorumlusuyuz gibi. Acente olarak bizler de biraz daha herhalde bu konu üzerinde daha yoğun olmalıyız. Acente meslektaşlarımız sigortalılara farkındalık yaratmak anlamında DASK’ın faydalarını ve işte bu tür olaylarda ne gibi hasardan bugünkü hallere gelmeleri konusunda bilgi aktarmalı. Önümüzdeki süreç bunu iyi bir örnek olarak görüp bunun üzerinde de çalışmaları yoğunlaştırmalıyız diye düşünüyorum” diye konuştu.

BARUT: SİGORTA BU KONUDA ÇOK ÖNEMLİ

Elazığ Sigorta Acenteleri Başkanı Harun Barut ise, “İlimiz kötü bir gün geçirdi. Bu anlamda sayın başkanlarımız buraya geldiler ve yaraların sarılması amacıyla gerçekten büyük bir özveri içerisinde hep beraber çalışacağız. Kendilerine teşekkür ederiz. Bizler Elazığ Sigortacılar Derneği olarak ve Sayın Ticaret ve Sanayi Odası başkanımla hemşehrilerimizin yaralarının bir an önce sarılmasını, mağduriyetlerinin giderilmesi anlamında sayın başkanlarımıza taleplerimiz ve önerilerimiz var. Ona hazırladık. İlimizde maalesef sigortalanma oranı bayağı düşük. Bu konuda bundan sonra bütün yurttaşlarımızın, hemşehrilerimizin sigorta acentelerine gidip deprem sigortalarını hasarsız binalarının, evlerinin, iş yerlerinin deprem sigortalarını yapmalarını rica ediyoruz. Böyle bir temennimiz var. Çünkü sigorta bu konuda çok önemli. Hemşehrilerimizin bu bilincinin artmasını istiyoruz” diye ifade etti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nuri
Nuri - 1 yıl Önce

Bazı DASK sigorta eksperleri Ağır Hasarlı binalara ağır hasarlı demekten kaçınıyormuş

SIRADAKİ HABER

banner103