"Tütün, Gelişme İçin Bir Tehdit!"

Elazığ Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yunus Güneş, Dünya Tütünsüz günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

"Tütün, Gelişme İçin Bir Tehdit!"

Elazığ Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yunus Güneş, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz günü olması nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.Yapılan yazılı açıklamada şunlara yer verildi:

"Bilindiği üzere tütün ve tütün ürünlerinin zararları hakkında toplum bilincinin artırılması amacıyla 31 Mayıs tarihi Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Dünya Tütünsüz Günü” olarak ilan edilerek tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde ve Elazığ'da da çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Tütün ve tütün ürünleri her yıl dünyada yaklaşık 6 milyon insanın ölümüne yol açmaktadır. Bu ölümlerin yaklaşık 600 bini sigara dumanından pasif içiciliğe bağlı olmaktadır. Eğer bu konuda yeterli önlemler alınmazsa 2030 yılında 8 milyon insanın tütün ve tütün ürünleri nedeniyle hayattan kopacağı tahmin edilmektedir.

Dünya Tütünsüzlük Günü 2017 teması olarak da "Tütün, gelişme için bir tehdit!" olarak ilan edilmiştir.

Tütün kontrolü yoksulluk döngüsünü kırabilir, açlığa son vermeye katkıda bulunur, sürdürülebilir tarımsal ve ekonomik büyümeyi teşvik eder ve iklim değişikliği ile mücadeleye yardımcı olur.

Bu mücadeleyi sürdürürken resmin tamamına bakmamız ve ona göre mücadelemizi sürdürmemiz gerekiyor.

Tüm bireylerin temiz hava soluması onların en temel haklarıdır. Tam dumansız hava sahası oluşturulması için mücadele etmeliyiz. Pasif içicilikten korunmalı ve ailemizi dumana boğmamalıyız.

Sigara içen bir birey bu durumu kişisel özgürlük olarak nitelendiriyor olabilir. Oysa, biz sigara dumanıyla bir başkasını zehirleyerek onun hasta ediyorsak bu özgürlük değil başkasının hakkını hukukunu çiğnemektir.

Unutmayalım ki; sigara bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalık olup bırakmaya karar vermek tedavinin ilk ve en etkili adımıdır. Unutma, herkes gibi bunu sende başarabilirsin. Geleceğe yatırım yapmak isteyen birinin en önemli yatırımı içiyorsa içtiği sigarayı bırakması olacaktır.

Sağlık Bakanlığı, sigarayı bırakmak isteyenlere destek olmak amacıyla 2010 yılında Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’nı hizmete sunmuştur. Böylece destek isteyen kişilerin, bağımlılık düzeylerine göre sigara bırakma planı yapmalarına destek olunmakta ya da bu kişiler sigara bırakma polikliniğine yönlendirilmektedir.

Ayrıca ihbarların daha hızlı bir şekilde yapıla bilmesi için devreye alınan Yeşil Dedektör uygulaması hizmete sunulmuştur.

Halk Sağlığı Müdürlüğümüze bağlı olarak hizmet veren Sigara Bırakma Polikliniğimize (Adres: Merkez Üniversite Mahallesi, General Hulusi Sayın Caddesi, Merkez Toplum Sağlığı içerisinde bulunan) ve Fırat Üniversitesi Hastanesinde bulunan Sigara Bırakma Polikliniğine baş vurarak ücretsiz ilaç ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Tüm sigara bağımlılarını “Sigara Bırakma Polikliniğine” bekliyoruz.

Sağlıklı bir gelecek için Elazığ'da Dumansız Hava Sahası çalışmalarımıza katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz. Bu kararlı duruşla oluşan Dumansız Yaşam Kültürünü yaygınlaştırmak bu günü bir dönüm noktası kabul ederek herkesin Dumansız Yaşam Kültürüne dahil olmasını temenni ederiz.

Gelin dumansız yarınları birlikte inşa edelim. Çünkü; "DUMANSIZ HAYAT HER YAŞTA RAHAT.""

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner137