“Uluova Sulama Projesi” Masaya Yatırıldı

Altınova Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen toplantıda Uluova Sulama Projesi ve bölgenin sorunları görüşüldü. Toplantıda konuşan Milletvekili Metin Bulut, Uluova Sulama Projesinin baştan doğru planlanmadığını söyledi.

“Uluova Sulama Projesi” Masaya Yatırıldı

Altınova Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Mollakendi Beldesi’nde Uluova Sulama Projesinin geldiği aşama ve bundan sonraki süreç görüşüldü.

Toplantıya AK Parti MKYK Üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, AK Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Şerbet, Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya, Mollakendi Belediye Başkanı Mehmet Enis Doğan, Yazıkonak Belediye Başkanı Hatif Çadırcı, İl Genel Meclis Üyeleri, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Erdem, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

DİNÇ: 10 TRİLYON ÖDENEK VERİLDİ

Altınova Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Av. Aziz Dinç, “Yapılanlar değil, bundan sonra yapacaklarımızın neler olduğu konusunda omuz omuza birlik beraberlik içerisinde kardeşçe hareket etmek için buradayız. Burada daha önce yaptıklarımı tekrar söylemek istemiyoruz. Fakat Altınova Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak biz göreve geldikten sonra özellikle il özel idaresiyle, sayın vekilimizle, devletimizle omuz omuza karşılıklı istişare ile gerçekten ovamıza elimizden geldiğince hizmet etmeye çalıştık. Ben burada sayın vekilimin şahsında devletimize ve il özel idaresindeki il genel meclis üyelerinin hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Köy yollarımızı yaptılar. Hangi taleple gittiysek karşılığını aldık diyebiliriz. 7 köy asfaltları ve diğer şeyleri saymanın bir önemi yok. Asıl ovamızın temel sorunu 13-14 yıldır sulama… Sulama ile ilgili şu ana kadar Uluova’yla ilgili belli bir aşamaya kadar bir çalışma yapıldı. En son geçen yıl itibariyle de 10 trilyon civarında bir ödenek verilerek şu anda ovamızda boru döşemesi yapılıyor” ifadelerini kullandı.

DEMİRBAĞ: EN KISA SÜREDE ÇÖZMEK İÇİN GAYRET EDECEĞİZ

Toplantıda yer alan AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, “Bugün yıllardır kangren olmuş bir sorunla ilgili bir araya gelmiş bulunuyoruz. Daha önce Koçkale’de yapılan sulama tesisi kooperatifin iflas etmesi kapanması neticesinde borçlar uzun bir süre sürüncemede kaldıktan sonra kapatılma durumunda kalmıştı. Zaten rantabl bir sulama yapılmıyordu. Sonraki yıllarda da yeni bir proje yapılma gereği duyuldu. Daha önce hazırlanan proje terfili sistemde de büyük bir enerji maliyeti getiriyordu. Ayrıca bir buçuk katrilyonluk bir şeydi. Bu konuda üzerimize düşeni arkadaşlarımızla birlikte yapacağız. Müsteri olun. Bizim iktidarlarımız döneminde gerçekten büyük, güzel projelere imza atıldı biliyorsunuz. Yıllardır kangren olan bu projeyi de inşallah. Olabilecek en kısa sürede çözmek için gayret edeceğiz” şeklinde konuştu.

BULUT: 1 BUÇUK MİLYARLIK BİR PROJEYDİ

AK Parti MKYK Üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, “Uluova’nın hikayesini anlatın deseniz buradaki herkes bir hikaye yazarı şeklinde gerçekten iyi hikayeler kaleme alır. Yani kaç yıldır yaşanmış olan bir sıkıntı. Tabi bunun sebepleri; neden oldu, niye oldu, nasıl oldu, kim suçlu, kim suçlu değil artık Aziz Bey’in de dediği gibi bunları bir kenara koyup bizim artık bu işi toptan çözmemiz lazım. Biz milletvekili seçildiğimizde ilk önümüze koyduğumuz sıkıntılardan bir tanesi buydu. Ben 5 buçuk yıldır hemen hemen milletvekiliyim. İlk yatıp kalktığımız meselelerden bir tanesi Uluova meselesiydi. Tabi bizler bu işin içinde olmamıza rağmen teknik eleman değiliz. O gün önümüze konulan proje Zülfü Abi’nin de bahsettiği gibi 1 buçuk milyarlık bir projeydi. Böyle olunca biz hangi bakanımıza gittiysek onun büyüklüğü neticede o bakanlığı ürküttü. Hiç unutmuyorum bir tane bakanımız dedi ki ‘bu sene Türkiye genelinde bana ayrılmış olan bütün bütçe 5 milyar. İsterseniz 1 buçuğunu size vereyim’ dedi. Biz de orada mütevazi davranmadık olur dedik” dedi.

BULUT: BU BÖLGENİN AYAĞA KALKMASI ELAZIĞ’IN TARIMININ AYAĞA KALKMASI

Milletvekili Bulut, “Bir akamete uğradı doğrusunu söylemek gerekirse. Zülfü Abi’de söyledi. Bu gecikmesinin altında yatan temel sebeplerden bir tanesi başta planlanırken doğru planlanmaması. Önce kendi cazibesiyle Beyhan-1 Beyhan-2’nin oradan isale hatlarıyla getireceğimiz bir proje bir kısmını Kovancılar’ı sulayacak… Baktık ki biz bu işin içinden çıkamıyoruz. Dedik ki ‘ biz bu işi yapacağız. Bu işi yapmak zorundayız’ Çünkü hakikatten Uluova’nın kurtuluşunun Elazığ’ın kurtuluşu olduğuna inanmışız. Bunu sadece siyaseten yapmıyoruz. Sadece görevimiz ve sorumluluğumuz olduğu için de yapmıyoruz. Biz gerçekten bu işe inanıyoruz. Çünkü bu bölgenin ayağa kalkması Elazığ’ın tarımının ayağa kalkması” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2021, 01:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Teyyy
Teyyy - 5 ay Önce

Doğukent muhtarının orda ne işi var çözemedim. Mahalleyi başa çıkardı şimdi de uluova'ya mi destek olacak

Ethem gülbay
Ethem gülbay - 5 ay Önce

Senelerdir havanda su dövüyorlar. Üç tarafı suyla çevrili şu şehrin haline bak. Doğru dürüst bir sulama projesi yok. İlgili kişilerde bununla alakası olmayAn insanlar

Zaza
Zaza - 5 ay Önce

Sizin yönetimin işi plansız olması

?
? @Zaza - 5 ay Önce

Suçu bizlere atacak neredeyse

Vah . Vah
Vah . Vah - 5 ay Önce

Teslim memo

tuncay
tuncay - 5 ay Önce

bize oy verin projeyi çözelim diyecekler yine. 20 yıldır bi sulama projesini beceremediler

Serkan
Serkan - 4 ay Önce

Daha arazi toplulaştırma sürecini bitiremedik. Bu hızla daha çok bekleriz

Köylü
Köylü - 4 ay Önce

Siz önce bir arazi toplulaştırma işini bitirin. 8 yıldır yılan hikayesine döndü

Belki bir gün
Belki bir gün - 5 ay Önce

Koyu bı AKP liyim lakin siz vekiller hiç birşey yapamazsınız hiç güven vermiyorsunuz REİS içinde olsa bir daha bu kadro gelse asla oy yok


SIRADAKİ HABER

banner103