Ümit Karataş: Elazığ’da Kapatılan Hastaneler Hazır Bir Şekilde Bekletilmeli

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş Koronovirüs pandemisini önleme tedbirleriyle ilgili açıklama yaptı. Başkan Karataş açıklamasında, “Koronovirüs riskine karşı kapatılan Askeri Hastaneler ile Şehir Hastanelerinin açılması sonucu atıl bırakılan ve başka kurumlara devredilen hastanelerin acilen dizayn edilerek kontrol ve önleme merkezi olarak kullanılması gerek” dedi.

Ümit Karataş: Elazığ’da Kapatılan Hastaneler Hazır Bir Şekilde Bekletilmeli

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş Koronovirüs pandemisini önleme tedbirleriyle ilgili açıklama yaptı.

KARATAŞ: YERLEŞİM YERLERİNDEN UZAK BİR BÖLGEDE KONTROL ALTINDA TUTULMASINI SAĞLAYACAKTIR

Koronovirüs riskine karşı kapatılan Askeri Hastaneler ile Şehir Hastanelerinin açılması sonucu atıl bırakılan ve başka kurumlara devredilen hastanelerin acilen dizayn edilerek kontrol ve önleme merkezi olarak kullanılması gerektiği uyarısında bulunan Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş açıklamasına şöyle devam ederek, “Yerleşim alanları dışında bulunan eski Askeri hastaneler başta olmak üzere tüm Şehir Hastanelerinin açılması sonucu atıl bırakılan ve başka kurumlara devredilen hastanelerin acilen koronavirüs kontrol ve izolasyon merkezi olarak kullanılması gerekmektedir! Örnek vermek gerekirse; "Elazığ'da kapatılan Askeri Hastane, Eski Devlet Hastanesi, SSK Hastanesi, Diş Hastanesi yeniden techizatları temin edilerek hazır halde bekletilmelidir. Konu ile ilgili talebimizi Sağlık Bakanlığına ilettik. Koronovirüs merkezi olan Şehir Hastanelerinde ve ayrıca Üniversite Hastanelerinde Poliklinik, hasta yatış, yoğun bakım hizmeti veriliyor ve ücretsiz koronovirüs testi yapılıyor. Elazığ’da ve diğer illerimizdeki yerleşim alanları dışında bulunan eski Askeri hastanelerin koronavirüs kontrol ve izolasyon merkezi olarak kullanılması hem Şehir Hastanelerinin ve Üniversite Hastanelerinin yükünü azaltacak hem de korona virüs şüphesi bulunanların yerleşim yerlerinden uzak bir bölgede kontrol altında tutulmasını sağlayacaktır” dedi.

KARATAŞ: MALZEMELERİ EVLERİNİZE GÖTÜRMEYİN

Başkan Karataş, “Pandemi önleme adına yanı başımızda Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi başta olmak üzere birçok Hastane kampüsünde triyaj alanı oluşturdu. Hastane polikliniklerinin içerisinde Koronovirüs polikliniği, Koronovirüs servis ve yoğun bakımı diğer servisler içerisinde kuruluyor. Tüm Üniversite ve Şehir Hastaneleri Çadır ve Konteyner kampüsüne kurarak hastaneden ayrı izole bir yerde Koronovirüs Polikliniği ve Acili açarak hizmet vermelidir! Belediyeler İl Sağlık Müdürlükleri ile işbirliği yaparak Her mahalleye Sağlık Kabinleri açarak acil ve poliklinik hizmeti vererek pandemiyi ve hastanelerdeki yoğunluğu azaltmalıdır. Hastanelerde görev yapan ve yüksek risk altında bulunan sağlık çalışanlarına koruyucu ekipman konusunda malzeme tedarik edilmesinde sıkıntı var. Birçok hastanede 2 saat sonra koruyuculuğunu kaybeden cerrahi düz maske bile İMZA karşılığında veriliyor! Lütfen hastanelerdeki Sağlık Çalışanlarının hakkı olan maske, eldiven, el dezenfektanı v.s. malzemeleri evlerinize götürmeyin” ifadelerini kullandı.

KARATAŞ: BAZI HASTANELERDE HİÇ VERİLMEMESİ KABUL EDİLEMEZ BİR RİSK OLUŞTURMAKTADIR

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, “Ülkemizde baş gösteren koronavirüs salgını nedeniyle acil servis ve yoğun bakım ünitelerinde çalışan sağlık personeli kabul edilemez şartlarda, insanüstü bir çabayla ve hastalıktan korunabilmeleri için gereken tıbbî malzeme olmadan hizmet vermektedir. Buna rağmen cansiperhane çalışan sağlık personeline önlük, tulum, maske, eldiven, el dezenfektanı, alkol gibi gerekli tıbbi malzemenin kısıtlı verilmesi,  bazı hastanelerde hiç verilmemesi kabul edilemez bir risk oluşturmaktadır. Sağlık çalışanlarının hayati tehlike oluşturan Korona virüsüne karşı kendilerini, ailelerini, hasta ve hasta yakınlarını koruyabilmeleri için zaruri malzemenin  derhal temin edilmesi,  verilen malzemelerin ISO güvenlik standartlarına uygun olması gereklidir" açıklamalarını kaydetti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Hemşire
Hemşire - 3 yıl Önce

Hastanemi kaldiki,askeri hast hariç hepsivirane

mehmet
mehmet - 3 yıl Önce

deprem, elazığdaki kamu kurumlarının ne kadar boş beleş, liyakatsiz ve yeteneksiz insanlar tarafından yönetildiğini gün yüzüne çıkardı.

Elazığlı
Elazığlı - 3 yıl Önce

Son derece önemli ve takdir edilecek bir öneri.

Elazığ milletvekillerine duyurulur.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109