Üzümün Cevizle Buluştuğu Lezzet: Orcik

 Elazığ'ın yöresel lezzetleri arasında yer alan "orcik" (cevizli sucuk), köylülerin günler süren emeğiyle geleneksel yöntemlerle hazırlanıyor.

Üzümün Cevizle Buluştuğu Lezzet: Orcik

Köylülerin sert geçen kış aylarında özellikle çay saatlerinde çerez olarak tükettiği "orcik"in yapımı için, ilk olarak bağdan toplanan üzümler havuzda ezilerek suyu çıkarılıyor.

Bir gün bekletilen üzüm suyu belirli süre odun ateşinde kaynatıldıktan sonra, yöreye has özel bir toprakla mayalandırılıyor. Ardından şıra ve un eklenerek bulamaç kıvamına gelene kadar kaynatılıyor.

Elde edilen bulamaca önceden ipe dizilen cevizler batırıldıktan sonra güneşte kurumaya bırakılan orcik, bu işlemin üç kez tekrarlanmasının ardından tüketime hazır hale geliyor.

Daha çok Harput Mahallesi'ne bağlı köylerde üretilen orcik, Elazığ Valiliğinin girişimleri sonucu coğrafi işaret belgesiyle tescillenmesinin ardından yoğun talep görüyor.

ULUSOY: BİR HAFTA GÜNEŞTE BEKLETİYORUZ

Serince köyünde yaşayan Hıdır Ulusoy, yaptığı açıklamada atalarından öğrendikleri lezzeti aynı yöntemle hazırlamaya devam ettiklerini söyleyerek, "Sonbaharda cevizleri kabuklarından ayırdıktan sonra ikiye ayırıp ipe diziyoruz. Daha sonra kendi bağımızda yetiştirdiğimiz üzümleri sıkıp suyunu çıkarıyoruz. Üzüm suyunu odun ateşinde kaynatıyoruz. Bulamaç halini aldıktan sonra, ipe dizdiğimiz cevizleri bulamaca batırıyoruz. Ardından bir hafta güneşte bekletiyoruz" dedi.

ULUSOY: ORCİK KIŞ AYLARININ VAZGEÇİLMEZ LEZZETİDİR

Eskiden sadece kendi tüketimleri için yaptıkları orciği talep üzerine satmaya başladıklarını vurgulayan Ulusoy, "Hem kendi ihtiyacımız hem de gelir elde etmek için üretiyoruz. Orcik kış aylarının vazgeçilmez lezzetidir. Tamamen doğal olarak yapıyoruz. Tüm ana malzemelerini kendi bahçelerimizde yetiştiriyoruz" diye konuştu.

ULUSOY: TÜRKİYE'NİN BİRÇOK YERİNE GÖNDERİYORUZ

Ulusoy, eylül ve ekim aylarında köyde yoğun şekilde orcik yapıldığını anlatarak, sadece köylerinde 20 tonu aşkın orcik üretildiğini belirten Ulusoy, İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya, Diyarbakır, Erzurum ve Van başta olmak üzere Türkiye'nin birçok yerine gönderdiklerini dile getirdi.

ÖZ: ORCİĞİN LEZZETİ ÜZÜMÜN ÜRETİLDİĞİ TOPRAĞINDAN GELİR

Köylerde bağ bozumunun ardından orcik için hummalı bir çalışmanın başladığını aktaran Eyüp Öz ise, "Bu lezzeti ailemiz ile şenlik havasında üretiyoruz. Bunun birçok çeşidi var. Köpüklü, beyaz, kırmızı, siyah, nasıl sipariş verilirse o şekilde yapıyoruz. Kullanılan ceviz aynıdır ama üzüm çeşidi değişiyor. Orciğin lezzeti üzümün üretildiği toprağından gelir. Bu toprak olmazsa bu lezzeti almaz. Yapımı çok zor. Kilosu 50 liradan alıcı buluyor"açıklamalarında bulundu.

ULUSOY: ÇOCUKLARIMA VE TORUNLARIMA ÖĞRETİYORUM

Köylülerden 85 yaşındaki Ayşe Ulusoy da annesi ve babasından öğrendiği orcik yapımını şimdi çocukları ve torunlarına öğrettiğini ifade etti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109