Vali Erkaya Yırık, Orta Hasarlı Binalarla İlgili Süreci Açıkladı!

Elazığ Valiliği tarafından orta hasarlı evlerin tahliyesine ilişkin muhtarlıklara geçtiğimiz hafta tebligat gönderilmesinin ardından sürecin nasıl işleyeceği merak konusu olmuştu. Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Kanal Fırat Televizyonu’na özel yaptığı açıklamada süreci ayrıntılarıyla açıkladı. Vali Erkaya Yırık ayrıca, “Orta hasarlılar tekrar incelene bilir mi” sorusuna da cevap verdi.

Vali Erkaya Yırık, Orta Hasarlı Binalarla İlgili Süreci Açıkladı!

Geçtiğimiz haftadan itibaren orta hasarlı binalarda oturan vatandaşlara Elazığ Valiliği tarafından evlerin tahliye edilmesi için tebligat gönderilmeye başlanmıştı.

Elazığ kamuoyunda orta hasarlı evlerin ne olacağına ve sürecin nasıl işleyeceğine dair merak konusu oluşurken süreçle ilgili ayrıntılı açıklama yapıldı.

Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Kanal Fırat Televizyonu’na özel yaptığı açıklamada orta hasarlı binalarda oturan vatandaşları mağdur etmeden süreci yürüteceklerini söyledi.

VALİ YIRIK: GEREKLİ ESNEKLİĞİ GÖSTERMELERİNİ İSTEYECEĞİM

Furkan Dilaver’in sorularını cevaplandıran Elazığ Valisi Erkaya Yırık, “Deprem malumunuz vatandaşlarımızın mağduriyetine neden oldu. Biz orta hasarlı olan vatandaşlarımızın kendilerine tebligattan sonra 1 sene içerisinde güçlendirme yapılması gerekiyor. Bu süreçte yine muhtarlarımızın talebi oldu. Vatandaşlarımızın kış aylarının bu zorluğu içerisinde mağdur olunmaması için kendilerine diğer kurumlarında yardımcı olabilmesi için gerekli esnekliği göstermelerini isteyeceğim. İnşallah vatandaşlarımız orta hasarlı binaların güçlendirilerek ya da güçlendirme mümkün değilse yıkılmak suretiyle daha iyi konutlarda, daha güvenli ortamda hayatlarını idame ettirecekler” dedi.

VALİ YIRIK: DEVLETİMİZ HER TÜRLÜ YARDIMI VE KATKIYI YAPIYOR

Vatandaşların mağdur edilmeden sürecin sürdürüleceğini belirten Vali Erkaya Yırık, “Vatandaşlarımızın mağdur olmasını biz zaten istemiyoruz. Devletimiz her türlü yardımı ve katkıyı yapıyor. Her zaman Elazizli vatandaşlarımızın, kardeşlerimizin yanındayız. Bunu da ben bilmelerini istiyorum. Devlet ilimize her daim sahip çıkmıştır ve yine sahip çıkmaya devam ediyor. Bunun da inşallah semeresini hep birlikte göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

YIRIK: HEMEN ÇIKMA GİBİ BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL

Vatandaşlardan evlerini hemen tahliye etmelerini istemediklerini belirten Vali Erkaya Yırık, “Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için elimizden geleni yapacağız. Onu söyleyeyim. Zaten hemen çıkma gibi bir durum söz konusu değil. Zaten ağır hasarlılar için çıkılması gerektiğini söylemiştik. Ama bunlar orta hasarlı binalar. Süresi daha var. Onun için vatandaşlarımız çok da kuşkuya kapılmasınlar” dedi.

ORTA HASARLI BİNALAR TEKRAR İNCELENECEK Mİ?

Furkan Dilaver’in orta hasarlıların tekrar incelenmesi, tekrar masaya yatırılması gibi yeni bir süreç oluşur mu” sorusuna da cevap veren Vali Erkaya Yırık, “Arkadaşlarımızla onları değerlendireceğiz. Tekrar bakacağız. O süreçte olur mu, olmaz mı? Bir neticeye ulaştıracağız inşallah” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2020, 23:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal çolak
Kemal çolak - 8 ay Önce

Sayın valim 41 yıllık binanın neyini güçlendireceğiz.

Suna yeşil
Suna yeşil - 8 ay Önce

Sayın valim 30 yıllık bina kiriş ve kolonlarda çatlak var güçlendirme istemiyorum

Gakko ramazan
Gakko ramazan - 8 ay Önce

Sayın valimiz elazığa yeni atanmış gibi biz 4 aydan beri başvurularımızı yapmışız güçlendirme yapamıyoruz kurumlar çalışmıyor yazıklar olsun

Huzeyfe
Huzeyfe - 8 ay Önce

Vali işi geçiştirmeye çalışıyor,zorda olduğunu anlıyoruz.Fakat işin gerçeğini söylemesi lazım,değil vali ,bakan ve hatta Reis'imiz bile mevzuat değismedikce hicbirsey yapamazlar.Orta hasarliların 17 Nisana kadar oturmalarina engel bir durum yok.O tarihe kadar güçlendirme projesi kabul edilmezse,Ağır hasarlı kategorisine alınıp,kendileri tarafından yıkılacak,yada C.Savciligi tarafından res'en yiktırılarak masraflar ilgililerden tahsil edilecek.Kendileri yıkarsa,kentsel dönüşümden faydalanabilme umutları var.Hepsi o kadar.Bunun dışında söylenenler lafı güzaftir,ipe un sermektir,sakın inanmayın.

Mehmet Özge
Mehmet Özge - 8 ay Önce

Sayın valim 43yılık bina yığma bina neyini güçlendirecegiiz

Ali
Ali - 8 ay Önce

Sayın valim orta hasarlı magdurlusuyuz yaklaşık binamiz 40 yıllık buna güçlendirme için hak sahipliği çıktı ancak bizler bunu istemiyoruz yılının yaptığı evlerden istiyoruz şimdi evlerimiz yıkık virana şeklinde bu konuda çok magduruz kiralar çok pahali hak sahipligimizi tokı evlerine dönerseniz çok seviniriz sizlere duacı oluru

Huzeyfe
Huzeyfe - 8 ay Önce

Sayın Vali,hiçbir şekilde yeniden binaları inceleme yaptıramazsiniz.Boyle bir ne yetkiniz nede mevzuat var.

Ahmet bulut
Ahmet bulut - 8 ay Önce

Allah senden razı olsun valim gece gündüz çalışıyorsun


SIRADAKİ HABER

banner103