Vali Kaldırım, Dubaili Yatırımcılarla İlgili Açıklama Yaptı

Elazığ’da yatırım yapmayı planlayan Dubaili yatırımcılar, şehirdeki tartışmalar nedeniyle Elazığ’daki yatırımlarını beklemeye aldıklarını açıklamışlardı. Konuyla ilgili bir açıklamada Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’dan geldi. Vali Kaldırım, gerekirse şehirde tekrar toplantı yapa bileceklerini belirterek, konuyu konuşarak çözebileceklerini söyledi.

Vali Kaldırım, Dubaili Yatırımcılarla İlgili Açıklama Yaptı

Dubaili yatırımcıların Elazığ’a yapacakları yatırımları uzun bir süredir konuşuluyordu. Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın çalışmaları sonucunda şehre gelen Dubaili yatırımcılar Elazığ’da yatırım yapma kararı aldıklarını belirtmiş ve Fırat Üniversitesi’nin arsasına talipli olduklarını açıklamışlardı.

Ancak Fırat Üniversitesi Senatosu üniversitenin gelecek planlarının olduğunu bu nedenle arsayı veremeyeceklerini bildirmişti. Şehirdeki tartışmalar devam edince de Dubaili yatırımcılar markalarının zarar görmemesi için Elazığ’daki yatırımlarını beklemeye aldıklarını açıkladılar.

Gelinen süreçle ilgili son açıklama ise Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’dan geldi. Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, taraflarla birlikte bir toplantı yapılabileceğini belirterek, Dubaili yatırımcıların Elazığ’da talep ettikleri arsayla ilgili şehirde tartışmaların yaşandığını ve konuyla ilgili il yöneticilerin bir araya gelerek istişare yapıp çözüm bulabileceğini söyledi.

"KONUŞARAK ÇÖZEBİLİRİZ"

Fırat Üniversitesi Senatosunun kararına saygı duyduğunu vurgulayan Vali Çetin Oktay Kaldırım, kendi düşüncesine göre bir yanlış almanın olduğunu söyledi. Kaldırım, “Konunun tüm tarafları tekrak bir araya gelerek istişare ederek durumu yeniden değerlendiririz. Nitekim konuyla ilgili olarak Ankara’da yapılan toplantıda bu yönde bir adım atılmıştı. Ülkemizin ve ilimizin kalkınması ve özellikle yatırım alarak ekonomik gelişmesini hızlandırması noktasında hepimiz aynı düşüncedeyiz. Farklı düşüncelerin olması ve tartışmaların yaşanması son derece normal. Bu tartışmalar da yapılacak yeni istişarelerle giderilebilir. Kısacası meseleyi konuşarak, kolaylık içerisinde çözebiliriz” dedi.

YASAL SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Yabancı yatırımcıların Türkiye’de yapacakları yatırımların yasal sürecine de değinen Vali Kaldırım, “yurt dışından gelen yatırımcılar bir ajans üzerinden yatırım başvurusunu yapıyorlar. Bu başvuru daha sonra Valilik Yatırım Ofisi'ne geliyor. Bizler de değerlendiriyoruz. Tabii ki bu başvurunun yatırıma dönüşmesinin yasal yönleri var. Yatırımın nasıl yapacağı, arsa tahsisi yapılarak mı yoksa arsa satın alınarak mı, bunların bakanlıklarca uygun görülmesi aşaması var, yasal yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor. Bütün bunların tamamlanmasının ardından yatırım için çalışmalara başlanacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2018, 19:40

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
serkan
serkan - 6 yıl Önce

Bu vekiller bu belediye başkanı neden ses çıkarmıyor? Neden hiç konuşmuyorlar ?Aadamlar 10.000 kişiye istihdam sağlayacaktı. Hadi bakalım üniversite veya belediye 10.000 kişiye iş sağlasın, bunu eğer yapabilecekse o zaman tamam arsayı vermesinler ama öğrencisi olmayan fakülte açacağız yalanıyla kimseyi de kandırmasınlar bu millet onlar gibi salak değil.

muhammed
muhammed - 6 yıl Önce

Sayın valim bu vekillerle bu rektörle bu belediye başkanıyla bu bürokratlarla çok zor. Adamların tek derdi makam ve para. İlimiz için herhangi bir faydaları yok. Siz ne yapsanız da boş. Ama oy zamanı gelipte bizden oy beklemesinler..

Hakan
Hakan - 6 yıl Önce

Sayın valim diğer arkadaşların dediği gibi oy için kapımıza gelmesinler oy falan yok kendilerine reis de kurtaramayacak bu kez bunları

HasanHoca
HasanHoca - 6 yıl Önce

Evet bir tartışma var, Ama bu arazi nerede, ne kadar büyüklükte, Üniversite ne planlıyor orada, Dubaililer ne yapacak. Bunu açık açık Elazığ halkının bilgisine sunsanız da biz de bilgilensek ve fikir yürütsek, Çok mu zor bişe.

Hakan
Hakan - 6 yıl Önce

Sayın valim diğer arkadaşların dediği gibi oy için kapımıza gelmesinler oy falan yok kendilerine reis de kurtaramayacak bu kez bunları

ali
ali - 6 yıl Önce

sayın vali bey bu nasıl bir ayıp bir yatırımın önüne geçmek sizden ricam siz yardım edin halledin bu işi işssizim herkes işsiz

Mert
Mert - 6 yıl Önce

Üniversitenin 15 bin dönümlük arazisi varmış Zafran civarlarında şimdi unuttuğu ortaya çıkıyor. Madem gelişmekten büyümekten bahsediyorlar alsana arazi buraya yapabilirler her şeyi hem şehir merkezine de yakın. Yatırımcının önünü kesmeyin o kadar işsiz var memlekette yazıktır günahtır.

samet can
samet can - 6 yıl Önce

yazık gerçekten elazığı nasıl kalkındırır oysaki kaderiyle oynanıyor resmen elazığı elazığ yapacaklarına iyicene herşeyin önüne taş koyuyor


SIRADAKİ HABER

banner137