Vali Toraman: Kasım Ayı İçerisinde Ciddi Bir Miktar Konut Kurası Çekeceğiz

Elazığ Valisi Doktor Ömer Toraman, İl Genel Meclis Üyelerine hitap etti. Meclisin çalışmalarını takdir eden Vali Toraman, kasım ayı içerisinde ciddi miktarda konut kurası çekeceklerini ifade etti.

Vali Toraman: Kasım Ayı İçerisinde Ciddi Bir Miktar Konut Kurası Çekeceğiz

Elazığ Valisi Doktor Ömer Toraman, İl Genel Meclis Üyeleri ile bir araya gelerek, geldiği ilk günden itibaren yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler sundu.

Elazığ’da deprem sonrası çok önemli işler yapıldığını kaydeden Vali Toraman, göreve başladıktan sonra bin 600 konutun kurasını çektiklerini, Kasım Ayı içerisinde de ciddi miktarda konutun kurasını çekeceklerini söyledi.

TORAMAN: CİDDİ MİKTARDA KONUTUN KURALARINI ÇEKİP ANAHTARLARINI TESLİM ETME ARİFESİNDEYİZ

Vali Toraman, “Hayatın normalleşmesi için de özellikle konut yapımı konusunda çok mesafe kat edilmiş. Artık tabiri caizse yeni yeni mahalleler oluşmuş, yeni yeni alanlar oluşmuş. Elazığ şehircilik manasında bir halka daha genişlemiş. Buralarda gezdim, dolaştım. Hemen hemen işler bitme noktasında. Geldikten sonra bin 600 konutun kurasını çekmek nasip oldu. Vatandaşlarımız en azından hangi evin kendilerine ait olduğunu öğrendiler. Bunların önemli bir kısmı taşınmaya da başladı. İnşallah bu Kasım ayı içerisinde de bir hamleyle yine ciddi miktarda konutun kuralarını çekip anahtarlarını teslim etme arifesindeyiz. Bu sabah arkadaşlarımızla etraflı bir toplantı yaptık. Haftada iki ya da üç gün deprem konusunda ilgili arkadaşlarla bir araya gelip değerlendirme toplantısı yapıyorum. Bu mesela halloluncaya kadar devam yapmaya devam edeceğiz. Dolayısıyla Elazığ’ın bu özel gündemi İl Genel Meclisimizi de ve İl Özel İdaremizi de etkilemiş. İl Özel İdaremiz de sağ olsunlar depremin etkilerinin ortadan kaldırılması için var gücüyle çalışmış. Ben desteklerinden dolayı meclis üyelerimize ve gayretlerinden dolayı da genel sekreterliğimize ve genel sekreterliğinde çalışan bütün çalışma arkadaşlarımıza, bunun içerisinde kepçe operatörü, dozer operatörü, grandi operatörü, işçisi, memuru, mühendisi hepsi dahil. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Çok ciddi katkı vermişler. Buna vatandaşa hizmet açısından baktığımızda evet vatandaşa çok ciddi manada hizmet etmişiz. Biraz diğer işlerimizde gecikme ya da aksamaya yol açmış ama afet her şeyin önünde, her şeyin üstünde” dedi.

İl Özel İdaresi’nin de deprem sonrası ciddi çalışmalar yaptığını kaydeden Vali Ömer Toraman, 2022 yılı bütçesini hazırlarken, gerçeğe uygun bütçe hazırlanması gerektiğini ifade etti.

TORAMAN: SÖZ YERE DÜŞMEMELİ BİRİNE BİR SÖZ VERDİYSEK ONU YAPABİLMELİYİZ

Vali Toraman, “Afet her şeyin önünde ve üstünde afet zamanı diğer meseleler ikinci plana düşüyor. Öncelik bu afet konularına geliyor. Dolayısıyla il özel idaremiz kendi kanaatimce deprem konusunda çok büyük bir yükü almış ve çok büyük bir başarı var. Kasım ayı meclis toplantıları bu açıdan önemli. Yatırım programlarının tahsil edildiği bu ay artık 2022 yılında biraz daha normal düzenimize geçmemizde fayda var. Ama yine de deprem konusunda çok güzel bir imtihan verdiğini düşünüyorum. 20- 25 günlük gözlemime dayanarak bazı tespitleri sizlerle paylaşmak isterim. Bunlar içerisinde eksik hatalı olanlar olabilir tabi zaman içerisinde daha doğrusuna ulaşırım. Bir defa bütçe ve bütçe disiplini çok önemli. Gerçekçi bütçe yapmak daha iyi siz bunları tecrübeniz ile bizlerden daha iyi biliyorsunuzdur. İdarelerin taslak olarak sundukları bütçeleri meclisimizde değerlendirirken gerçekçi bir bütçe yapmaya uygulanabilir bir bütçe yapmaya gayret göstermemiz lazım. Çünkü şişirilmiş bir bütçe yılsonu geldiğinde gerçekleştirme yüzdesi altta kalacak. Bütçe performansı açısından da bizi geriye atacaktır. Yetersiz bir bütçe yapılması halinde ise bu defa ek bütçe yapma gereği olacak. Dolayısıyla sağlam bir bütçe yapmakta fayda var. Yatırım programlarının tanzimi ile ilgili olarak benim görüşüm yine burada da gerçekçi ve sağlam bir program yapmak. Çünkü yatırım programı bir manada söz bir beyandır. Söz senettir. Söz yere düşmemeli. Birine bir söz verdiysek onu yapabilmeliyiz. Burada anahtar adım şu; yatırım programına alınan işlerin karşısına muhakkak ödeneği koymamız gerekir. Aksi taktirde gelen torba yatırım programların gerçekleştirme ile karşı karşıya kalırız. Diğer vilayetlerde de valilik görevi yürüttüğümüz zaman gördük. Yatırım programına alıp yapamadığınızda muhtara, köylüye karşı ve vatandaşa karşı mahcup duruma düşüyoruz. Yatırım programına aldınız ama yapmadınız diye serzenişte bulunuyorlar” diye kaydetti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Tebrikler sayın valim
Tebrikler sayın valim - 1 yıl Önce

Tebrikler sayın valim gayretinizi görüyoruz.. özellikle merkez mahalelerinde yolların daraltılmaması yönün de de tavır koyarsanız çok çok daha müteşekkir olacağız size

D,D ye
D,D ye - 1 yıl Önce

Mankafa,çakildagindan haberin yok,akıl yürütüyorsun.Vali,Devletin,hükümetin İl deki en büyük bürokratidir.C.Başkanina,Îçisleri bakanına bağlıdır,biiiirr.İkincisi M.Vekilleri vali dahil bütün kamu kurum ve kuruluşlarını denetleme,hesap sorma yetkisi vardır.Ne demek Vekillerle görüşme , görünme,malmisın sen?

Dogruya DOĞRU
Dogruya DOĞRU - 1 yıl Önce

Sayın valim: Allah sizden razı olsun inşAllah. 4 muhteşem vekille gözükmediniz için. Onlar sadece kendilerine çevresine çalışıyor. Elazığ halkı için hiç bi katkıları olmadı. TBMM de deprem komisyonunda Sayın Gürsel EROL vekilden başka bi kelime dahi söylecek kadar basiretsizler . Nefisleri gözlerini kör etmiş:. Kalpleri kararmış bunların. Lütfen bunlara. Il başkanına taviz verme.

Valimiz'e
Valimiz'e - 1 yıl Önce

Dr.Valimiz;ÇŞB Bakanı Kurum, enson şehrimize geldiğinde,Noter kanaliyla çekilen kuralarda yanlışlık yapıldığını,bodrum katlardaki dairelerin kura dışı kalması gerektiği halde,dahil edilerek yerleştirme yapıldığını,bodrum kat çıkan hak sahiplerini tesbit edip bu yanlışlığı düzelteceğiz sözünü verdiği,fakat 2 ay geçmesine rağmen herhangi bir düzeltme yapılmadığıni,Devletin şerefli Bakanının yalan söylemeyeceğini biliyor,bunun niçin yapilacaklarin niçin uzadığını, Şahsiniz üzerinden soruyoruz.Makamlarina sunarız.Afad, TOKİ konutları,Bodrum Kat sakinleri adına.S.ERDEM.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109