Vali Yırık ‘Almanya Skandalı’ İle İlgili Açıklama Yaptı

Yurt dışına çıkanların dönüş yapmadıklarına şahit olduklarını belirten Vali Erkaya Yırık, "Bu süreçte 3 belediyemiz oldu. Arıcak, Baskil ve Akçakiraz belediyelerimiz. Bununla alakalı tüm tespitlerimizi gerçekleştirdik. İçişleri Bakanlığımız önümüzdeki hafta en kısa süre içerisinde bu konuyla alakalı, konunun ilgilileri kimlerdir, suçları nelerdir, konuyla ilgili mülkiye müfettişlerimiz vasıtasıyla araştırma yapılacak ve sorgulanacak, sonuçlandırılacak” dedi.

Vali Yırık ‘Almanya Skandalı’ İle İlgili Açıklama Yaptı

Malatya'da Yeşilyurt Belediyesi'nce düzenlenen etkinlikle Almanya'da giden 45 kişiden yalnızca 2 kişinin geri dönmesine üzerine konuyla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

 Soruşturma kapsamında ilgili Vali Yardımcısı, Nüfus ve Vatandaşlık İl Müdürü ve 2 kamu görevlisi toplam 4 kişinin görevden uzaklaştırıldığını bildirilmişti.

Elazığ’ın 3 ilçesinde de aynı durumun olması üzerine Vali Erkaya Yırık, açıklama yaparak soruşturmanın başlatıldığını söyledi.

YIRIK: BİZDE BİR EL ÇEKTİRME SÖZ KONUSU DEĞİL

Vali Erkaya Yırık açıklamasında, “Yeşilyurt Belediyesi ile başlayan ve insanların belediyelerin bir takım dernekle vasıtasıyla protokol yaparak onları eğitim, kültür, sosyal bir faaliyet amacıyla yurt dışına hususi damgalı pasaport çıkartmak suretiyle götürdüklerine şahit olduk. Bu insanların da dönüş yapmadıklarına şahit olduk. Bu süreçte 3 belediyemiz oldu. Arıcak, Baskil ve Akçakiraz belediyelerimiz. Bununla alakalı tüm tespitlerimizi gerçekleştirdik. İçişleri Bakanlığımız önümüzdeki hafta en kısa süre içerisinde bu konuyla alakalı, konunun ilgilileri kimlerdir, suçları nelerdir, konuyla ilgili mülkiye müfettişlerimiz vasıtasıyla araştırma yapılacak ve sorgulanacak, sonuçlandırılacak. Şuanda bizde bir el çektirme söz konusu değil. Malatya’da olduğunu biliyorum. Ama elbette bu işlemin sürecinde kimin ne kadar kusuru varsa, o kusurun karşılığı hangi idari yaptırım işlemini gerektiriyorsa onlarda yapılacak. Devlette hiçbir şey, olumsuz bir takım şeyler gizli kalmayacak. Suçu işleyende onun cezasını bireysel olarak görecek” diye konuştu.Elazığ Valiliği tarafından başlatılan incelemelerin tamamlandığını ilerleyen günlerde İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen müfettişlerin Elazığ’a gelerek Baskil, Arıcak, Akçakiraz belediyelerinde araştırma yapacağını ifade etti.

Elazığ Valiliği tarafından başlatılan incelemelerin tamamlandığını ilerleyen günlerde İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen müfettişlerin Elazığ’a gelerek Baskil, Arıcak, Akçakiraz belediyelerinde araştırma yapacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2021, 15:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Elazığ lı
Elazığ lı - 3 hafta Önce

Arıcak belediye başkanı başta bizden gidenler olmadı dedi sonradan ise gidenler olduğunu söylüyor iki açıklaması bile bir birine zıt gidenler gelmiş gibi yok pasaport ları teslim alındı diyor ama nedense pasaport burda ama şahıslar ortada yok, Akçakiraz belediye başkanı zaten gidenler işsiz güçsüz boş olanlardı hem ülkemize hemde kendilerine faydası olsun diye gönderdik diyor birde belediye ye kamyon almışlar onuda unutmamak gerekir bunların gidişinden devletin yetkilerini kullanarak bunu yapmak acaba belediyenin görevleri içinde mi yer alıyor.Almanya’ya gitmek istiyenleri kılıfına uydurup belediye nin proje çalışması gibi göndermek yasa dışı değil mi Bu gidenlerin olduğu belediyeler muhalefet partisinin belediyesi olsaydı bu kadar az bir tepki ve zayıf bir soruşturma olurmuydu en ufak bir olayda adalet sarayına gidip savcılığa suç duyurusunda bulunan o babayiğitler acaba şimdi ne olduysa bu yapılanlar karşısında ne gördüler ne duydular nede konuştular.Acaba bunlara ne olduda sessiz kaldır?

Abcdef
Abcdef @Elazığ lı - 3 hafta Önce

Onların ortak özelliği iki yüzlü olmaları. Böyle şeylerle ilgilenmezler. Olmayan konular için, yalan ve iftiralarla dolu konular için şov yaparlar, ancak o zaman ortaya çıkarlar. Ülke ne hale geldi.

Güner
Güner - 3 hafta Önce

DOĞRU DÜZGÜN DEVLETİN DENETLEME ORGANLARI GÖREVİNİ YAPMADIĞINDAN YA DA YAPIP İLTİMAS GEÇTİKLERİNDEN BUNLAR OLUYOR..GAZETECİLER GÜNDEME GETİRMESE KİM BUNLARI SORGULAYACAKKİ.YAZIK BU ÜLKEYE.İTİBARINI NE HALE GETİRDİLER.

Adil
Adil - 3 hafta Önce

Belediye başkanı görevden alınsın

Itiraf
Itiraf - 3 hafta Önce

Adam devlete yuk olan tipleri goturduk dedi ya..itiraf etti alin aciga

Yola devam
Yola devam - 3 hafta Önce

Devletin ciddiyetini yerle bir ettiler .Liyakat olmayınca böyle oluyor .

Cengiz
Cengiz - 3 hafta Önce

Biz bahçeye bile giderken yüz tane kontrolden geçiyoruz. Adamlar kaçakçılığın dibine vurmuşlar bir de belediye başkanının biri diyor ki ülkeye faydası olmayanlar gitti. Nasıl bir aptallık liyakatsizlik bu utanmıyor bir de

Aslan
Aslan - 3 hafta Önce

Acaba dçnmeuen vatandaşlar ne kadar ğara vermiş

Zeki
Zeki - 3 hafta Önce

Elazığımız üstünde oyunlar oynamayın bu geziler tüm ülkede yapılmış sanki sadece biz yapmışık

Cinaslı kafiye
Cinaslı kafiye @Zeki - 3 hafta Önce

Gezi deme insan kaçakçılığı bu .Gidenler de kimbilir kim


SIRADAKİ HABER

banner103