Yeni Kömürhan Köprüsü'nde Birleşmeye 198 Metre Kaldı

Doğu ve Güneydoğu ile Orta Anadolu ve Akdeniz bölgelerini birbirine bağlayan yollar üzerinde stratejik bir konuma sahip yeni Kömürhan Köprüsü, gelecek yıl hizmete açılacak.

Yeni Kömürhan Köprüsü'nde Birleşmeye 198 Metre Kaldı

Karayolları Genel Müdürlüğünce Elazığ-Malatya illeri arasındaki kesimin bölünmüş yol bütünlüğünün sağlanması, daha konforlu ve güvenli bir ulaşımın temin edilmesi amacıyla 2014'te Karakaya Baraj Gölü üzerindeki yapımına başlanan "Yeni Kömürhan Köprüsü Bağlantı Tüneli ve Yolu Yapım Projesi"nin yüzde 90'ı tamamlandı.

Projede yer alan nihai beton imalatları tamamlanan 2 bin 400 metre uzunluğundaki Kömürhan Tüneli, mevcut güzergahı 1 kilometre kısaltarak, zaman ve akaryakıttan tasarruf sağlayacak.

198 METRE KALDI

Büyük ölçüde yerli teknoloji ve iş gücü kullanılarak yapılan 660 metre uzunluğu ve 23 metre genişliğindeki modern köprünün ise 462 metrelik kısmı tamamlandı. Köprünün her iki yakasının birleşmesine 198 metre kaldı.

Köprünün iki aksında bulunan 168,5 metrelik pilonun 160 metrelik kısmı yapıldı. Yüzde 90 fiziki gerçekleşmesi sağlanan 340 milyon lira maliyetli köprünün tamamlanması için çalışmalar aralıksız devam ediyor.

DÜNYADA 4. SIRADA YER ALACAK

Ters-Y tipi kule olarak tasarlanan Kömürhan Köprüsü tek pilon ve orta açıklığı 380 metre özelliğiyle dünyada 4. sırada yer alacak. Bağlantı yolları, köprü ve tünel ikincil işleri ile birlikte proje 2020 yılında bitirilecek.

Yeni Kömürhan Köprüsü, teknik özellikleri bakımından Türkiye inşaat sektörü için bünyesinde yenilikler içeren örnek projelerden birisi olarak tanımlanıyor.

Kömürhan Köprüsü Bağlantı Tüneli ve Yolu Yapım Projesi'nin tamamlanmasıyla 1 milyon 750 bin metreküp toprak, 180 bin metreküp beton, 6 bin ton demir, 6 bin 650 ton çelik imalatı, 920 ton gergin eğik kablo, 210 ton art germe çelik, 120 bin ton plentmiks temel ile 73 bin ton asfalt işi gerçekleştirilmiş olacak.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Haluk
Haluk - 3 yıl Önce

2 yıllık gecikme yaşandı. Muhtemelen kalan iş de 2 yıl sürer. Önemli bir proje önemli hizmet kilometre olarak önemli kısalma olmasada konfor ve süre bakımından önmeli bir iyileşme olur. Darısı Pertek Köprüsü ve Pülümür Tüneline

fahri gurates
fahri gurates - 3 yıl Önce

super bir eser olmus emeklerine saglik

Radres
Radres - 3 yıl Önce

1 km kısaltacak diye bu kadar masraf çok gereksiz !

Akif Tarhan
Akif Tarhan - 3 yıl Önce

1 km. yol kısalması ve yolun virajlı olması nedeniyle eski parayla 340 tirilyon harcanması bence fuzuli.Bence bu parayla fabrika açılsaydı çok daha iyi olurdu.Ölü yatırım.

Gokhan
Gokhan - 3 yıl Önce

Arkadaslar kilometre kisa ama cok virajli bir yoldu yapilan hizmet cok yerinde

Hüsnü ERŞEN
Hüsnü ERŞEN - 3 yıl Önce

Gerçekten ALLAH devletimizden yüzbinlerce razı ulsun bu kalıcı güzel eserler gerçekten kolaylıkla meydana gelmiyor bu kadar sıkıntılı durumların içinde devletimizin böyle güzel eserleri aksatmadan yürütmesinden dolayı önce rabbimize ve sonrada devletimize ne kadar hamdetsek azdır bu güzel gelişmelerden dolayı bu eserin yapımını üstlenen firmaya ve buraya tüm emegi geçen çalışan işçi kardeşlerime teşekkürlerimi arz eder saygılar sunarım inşAllah güzelim pertegimizede oranın köprüsünede devletimiz bir el atarsa devletimize devlet büyüklerimize minnetkar kalırız tonel ve köprüde gerçekten ELAZIĞ,ımız için çok güzel bir gelişme öyle bir eserin olması ELAZIĞ,ımız için gurur kaynağımız

İzleyici
İzleyici - 3 yıl Önce

198 metre kaldı derken yürüme mesafesinden bahseder gibi konuşmayın. O kablo sayısı 3 aydır 8 adet duruyor orda en ufak bir ilerleme yok. Bu yok zamanda bi iş yaptınız bitirin bir an önce ısmarlama haber yaptırmayın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109