Kanal Fırat Televizyonu’nda canlı olarak yayınlanan ve Furkan Dilaver’in hazırlayıp sunduğu “Son Baskı” programına katılan Deprem Uzmanı ve Bilim Akademisi Üyesi Naci Görür önemli açıklamalarda bulundu.

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür Malatya’da yaşanacak kuvvetli bir depremin Elazığ’da fazla hissedilmeyeceğini ve Elazğ’da ciddi yıkımlar olmayacağını söyledi.

GÖRÜR: MALATYA’NIN HİSSETTİĞİ GİBİ DEPREMİ ELAZIĞ’DA BİZ HİSSETMEYİZ

Prof. Dr. Naci Görür, "Malatya depremiyle ilgili yanlış düşünmeyelim. Bizim Elazığ deprem; Sivrice Sincik’e, Malatya’ya, Çelikha’a doğru oldu ve oradaki fayın önemli bir kısmı kırıldı. Yani kırılan kol, kırılan kesim Malatya’ya da çok yakındı. Onun için Malatya’yı da ciddi şekilde etkiledi. Halbuki Karlıova - Göylük arasında olabilecek bir depremde kırılan kol en fazla Göylük’e kadar gelir. Orası bile görece olarak Elazığ’a uzaktır. Dolayısıyla ikisi farklı şeyler. Yani Malatya’nın hissettiği gibi orada olan bir depremi Elazığ’da biz hissetmeyiz. Aynı şekilde Karlıova Göylük arasında bir depremi de. Ama Elazığ’da çok sağlıksız ve çok kötü zemindeki binalarda belki hasar olabilir ama Elazığ bu depremden önemli ölçüde fazla etkilenmez” ifadelerini kullandı.