Ankara'da "Cezayir Kültür ve Tanıtım Günü" Düzenlendi

YTB'nin Türkiye Bursları ile Türkiye'de öğrenim gören Cezayirli öğrenciler, Hamamönü'nde "Cezayir Kültür ve Tanıtım Günü" düzenledi.

Ankara'da "Cezayir Kültür ve Tanıtım Günü" Düzenlendi

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın (YTB) iş birliğiyle düzenlenen etkinlik, Türkiye Bursları Hamamönü Ofisi'nde Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Etkinliğe Cezayir'in Ankara Büyükelçisi Lahssan Boufare, YTB yetkilileri, Ankara'da eğitim gören Cezayirli öğrenciler ve Ankara'da yaşayan Cezayirliler katıldı.

YTB Bilgi İşlem Daire Başkanı Muharrem Yılmaz etkinlikte yaptığı konuşmada, daha önce Somali ve Batı Trakya'dan gelen öğrencilerle bu tür kültürel ve sosyal etkinlikler yaptıklarını, bu etkinliğin de üçüncü olduğunu belirtti.

Yaklaşık 16 bin uluslararası öğrencinin Türkiye Burslarından yararlandığını ve Türkiye'de misafir edildiğini söyleyen Yılmaz, "YTB bu öğrencilerin eğitim hayatına destek veriyor. YTB olarak yapmak istediğimiz en önemli şeylerden birisi de kültürel ve sosyal etkinliklere destek vermek. Bu anlamda da burada arkadaşlarla bu güzel ortamı paylaşmak bize çok büyük mutluluk verdi. Herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Ankara Üniversitesi öğrencisi Sümeyye Kaçmaz da, ailesinin 20. yüzyılın başında Cezayir'den Adana'ya zorunlu göç hikayesini anlattı.

Gazi Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğrencisi Muhammed Heniyye ise, hem Arapça hem de Türkçe şarkı söyleyerek dinleyenlere keyifli anlar yaşattı.

Gün boyu sürecek etkinlikte, yöresel müzik dinletisi ile Cezayir mutfağından lezzetler sunulurken, geleneksel kıyafetlerle gelenek ve görenekler tanıtılıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103