Eyyubi Camii'nin son bölümü Yeni Kültürel Park Alanı'na taşındı

Batman'ın Hasankeyf ilçesindeki Eyyubi Camii'nin 2 bin 650 tonluk son bölümünün Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınması tamamlandı.

Eyyubi Camii'nin son bölümü Yeni Kültürel Park Alanı'na taşındı

Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen Batman'ın Hasankeyf ilçesinde, 4 bin 600 ton ağırlığındaki Eyyubi Camii'nin dün 352 tekerlekli SPMT aracına yüklenen 2 bin 650 ton ağırlığındaki son bölümü, Yeni Kültürel Park Alanı'na taşındı.

Su altında kalacak 3 bin 500 nüfusa sahip Hasankeyf'in, tarihi ve kültürel varlıklarıyla 5,5 kilometre uzaklıktaki Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınması için başlatılan çalışma tamamlandı.

Hasankeyf'teki eserler arasında en ağır yapı olan Eyyubi Camii'nin bahçe duvarlarının 6 parça halinde, kendinden tahrikli modüler sistem (SPMT) ile geçici koruma alanına taşındı. Daha sonra, ana gövdenin 2 bin 650 tonluk en ağır ve son bölümü de 352 tekerlekli SPMT aracıyla yeni yerine ulaştırıldı.

Özel inşa edilen köprüden geçti

Tarihi cami, Dicle Nehri üzerine inşa edilen 12 gözlü, 104 metre uzunluğunda, 15 metre genişliğindeki menfez köprüden geçirildi.

Taşıma işleminin tamamlanmasının ikindi ezanına denk gelmesi üzerine, taşıma işinde görevli işçi yeni yerine taşınan camideki ilk namazı kıldı.

Tarihi caminin, diğer 7 parça ile birleştirme işlemleri ise önümüzdeki günlerde başlayacak. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109